Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Sanatın en büyük gizemi: Resimlerdeki gözler neden bizi takip ediyor gibi hissederiz? İşte nedenİ!
    1

    Bir tabloya baktığınızda, resimdeki gözlerin sizi izliyormuş gibi hissettirdiği oldu mu? Bu tuhaf ama büyüleyici duygu, sanatın en gizemli yanlarından biridir ve arkasında karmaşık psikolojik etkenler vardır. İnsan beyninin görsel algı süreçleri, bu illüzyonun temelini oluşturur ve izleyicilerde derin bir etki bırakır. İşte detaylar...

    2

    PERSPEKTİF İLE HER ŞEY DEĞİŞTİ

    Ressamlar perspektif tekniğini keşfedene kadar nesnelerin birbirlerine uzaklıklarını yansıtmak için yükseklik ve genişlikten faydalanıyordu. Tıpkı Eski Mısır dönemine ait resimlerde olduğu gibi. Ancak perspektif kullanılmaya başlandıktan sonra resimlere derinlik verme tekniği değişti.

    3

    ASIL NEDEN IŞIK VE GÖLGE

    Rayların uzayıp gittiğini göstermek için tek bir noktada birleşiyor gibi birbirlerine yaklaştırarak çizmek bunun bir örneği. Resimde derinliği sağlayan diğer bileşenler ise ışık ve gölge. Resimde bir ışık kaynağı varsa, daha karanlık olan nesnelerin ışıktan daha uzakta olduğunu anlarız.

    4

    AMAÇLARI GERÇEKMİŞ GİBİ GÖSTERMEK

    Ressamlar perspektifle birlikte ışık ve gölge oyunlarını kullanarak resimlerin sanki gerçekmiş gibi görünmesini sağlar. Oysa ki üzerine resim yapılan yüzey iki boyutludur. Diğer bir ifadeyle üç boyutlu dünya iki boyutlu kâğıt üzerine aktarılır ve bu yapılırken optik bir yanılsama yaratılır.

    5

    "PERSPEKTİF SABİTTİR"

    Resimde kullanılan ışık, gölge ve perspektif sabittir. Yani ressam doğrudan karşıya bakan birini çizdiğinde siz hangi açıdan bakarsanız bakın resimdeki kişiyi tam karşınızdaymış gibi görür, onun size baktığını düşünürsünüz. Ancak aynı şeyi karşınızda gerçek bir insan varken denediğinizde resimdeki bu yanılsama gerçekleşmez.

    6

    BUNU KENDİNİZ DE DENEYEBİLİRSİNİZ!

    Örneğin bir arkadaşınızdan sabit durmasını ve hep karşıya bakmasını isteyin. Siz de bu sırada konumunuzu sürekli değiştirerek onun gözlerine bakın. Resimde yaşadığınız durum gerçekleşmiyor değil mi?