Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gaziantep'te Süper Lig'in 12. Haftasında Gaziantep FK ile Kasımpaşa karşı karşıya gelirken mücadelede eşi benzerine rastlanmamış bir skandal yaşandı! 89. dakikada hakem Halis Özkahya mücadelenin normal süresine 9 dakika ilave edilmesini işaret etti. Uzatmalarda 5. Dakika oynanırken Özkahya son düdüğünü çaldı ve maçı 4 dakika erken noktaladı.

Futbolcular soyunma odasına giderken saha görevlileri de kale direklerindeki fileleri sökmeye başladı. Yayıncı kuruluş çalışanları yayın araç gereçlerini toplamaya başlarken aradan geçen bir süre sonra Halis Özkahya yaptığı hatanın farkına vardı!

FEDERASYON YETKİLİLERİNİ ARADI

Mücadeleyi 4 dakika erken tamamladığını fark eden Özkahya, Federasyon yetkililerini arayarak durumu aktardı. Federasyon yetkilileri, Özkahya'ya 'Oyuncuları geri çağır, verdiğin uzatma süresini tamamla' deyince futbolcular da sahaya geri çağrıldı.

ÖZEL RİCADA BULUNDULAR

Federasyon yetkilileriyle görüşerek maçın tamamlaması talimatını alan Özkahya ve yardımcıları daha sonra kulüp yetkilileri ve futbolcularla görüştü. Mücadelenin hakemleri, futbolcular ve Kasımpaşa yetkililerinden sahaya çıkmaları için özel ricada bulundu. Özkahya, Kasımpaşalı yetkilileri sahaya dönmeleri konusunda ikna için yoğun çaba sarf etti.

BAZI FUTBOLCULAR DUŞTAN DÖNDÜ, FORMALARINI İSTEDİ

Özkahya'nın erken düdüğü sonrasında soyunma odasının yolunu tutan futbolcular, koridora girmeden önce top toplayıcı çocukların isteklerini de geri çevirmemişti. İki takım futbolcuları da formalarını çıkararak top toplayıcı çocuklara verip duşlara gitmişlerdi. Bazı futbolcular duşlardan sahaya çağrılırken şaşkınlıkla yeşil sahaya dönerlerken formalarını da top toplayıcı çocuklardan geri istediler.

KURAL NE DİYOR?

TFF'nin yönetmeliğinde yaşanan skandala dair kural şöyle:

"Dördüncü hakem, her iki yarının son dakikasının bitiminde hakem tarafından belirlenen en az ilave süreyi gösterir. İlave süre hakem tarafından artırılabilir fakat azaltılamaz. Hakem maçın ilk devresinde yapılan yanlış zaman hesaplamasını ikinci devrenin süresinin değiştirerek telafi etmemelidir"

YİNE AYNI HATA!

Halis Özkahya'nın 2017-18 sezonunda bir maçı daha erken bitirdiği de ortaya çıktı. 3 Aralık 2017'deki Başakşehir - Osmanlıspor maçının sonunda 4 dakika ilave eden Özkahya maçı 90+3'te tamamladı. Bu olay gündeme otururken eski MHK Başkanı Mustafa Çulcu da konuya dair bir açıklama yaparak "Hakem uzatma süresinin tamamını doldurmak zorundadır" ifadelerini kullanmıştı.

KİM NE DEDİ?

Yayıncı kuruluşta skandalı yorumlayan Prof. Dr. Lale Orta "Böyle bir şey hiç yaşamadım. Penaltı atışlarında bir kez eksik penaltı atıldı. Sonra tek penaltı için başka gün tüm oyuncular tekrar toplandı ve penaltı atıldı. Bu da dünya basınında ilgi uyandıracak uygulama olacak. Seyrederken ekranda dakikayı görünce herhalde dokuz dakika yanlış yazıldı dedik. Hakemlerin bu hatayı yapabileceğini hiç düşünmedik. Sonradan çağrıldığında şok olduk. Gerçekten hakem skandalı, başka bir şey değil. Yardımcı hakemin, öbür yardımcı hakemin, dördüncü hakemin de mi karışmaz? VAR, AVAR mı karışmaz? Hiç kimse mi fark etmedi bu skandalı? Oyun kuralları: Kural 7: Bir uzatma devresi uzatılabilir ama asla kısaltılamaz. Çok net. Dokuz dakikaysa 9 dakika. 11 dakika oynatabilirsin ama asla kısaltamazsın. Fark edilip geri çıkartılması şu açıdan iyi, en azından takımların bir başka gün 4 dakika için masraf yapılması engellendi" ifadelerini kullandı.

Deniz Çoban ise 'Bunu da gördük!' sözleriyle skandalı özetledi.

Bülent Yıldırım ise "Skandal bir maç bitirişi" yorumunu yaptı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri