Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Deniz suları sokakları kapladı!
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM

İzmir'i vuran 6.6 büyüklüğündeki depremde şoke eden görüntüler ortaya çıktı. İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Sığacık mahallesinde depremin ardından deniz suları da yükseldi. Dehşet anları ise saniye saniye kaydedildi.

Habertürk TV'ye konuşan Sığacık Mahalle Muhtarı Yaşar Keleş, "Deniz çekildi, daha sonra sokakları bastı. Tekerlekli sandalyede yaşayan 90 yaşında bir teyzemiz sulara kapıldı, kurtaramadık." açıklamasında bulundu.

Öte yandan deprem, Seferihisar'ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi. İzmir'de bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da hasar oluştuğu belirtildi.

TSUNAMİ NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof.Dr. Şükrü Ersoy da, Habertürk TV'de İzmir'de meydana gelen tsunami hakkında açıklamalarda bulundu. Ersoy şunları kaydetti:

"Tsunami olması için denizde deprem olması gerekir. Ama her depremde tsunami oluşmaz. Mutlaka deniz tabanında düşey bir hareketin olması gerek. Bu düşey hareket olmazsa tsunami olmaz. Bu depremin de düşey bir harekete sahip olduğunu arkadaşlarımız ortaya koydu. Dolayısıyla tsunamiyi tetikleyen deniz altındaki bu yer değiştirme.

Peki ne olur bu sırada? Deprem olduğu zaman sular kıyılardan çekilir. Deprem bölgesine doğru hareket eder, sonra her iki tarafa tekrar gelir. Yani o sahilden deniz çekildiği zaman çok tehlikeli bir durum oluşur. Malesef o sırada bazı kişilerin sahilde video çektiğini gördük.

Ama su çekilmişse hemen yükseklere doğru gidilmeli. Eğer denizde teknedeyseniz kıyıya değil açık denize doğru gidin. Çünkü o sırada açık deniz daha güvenlidir. Çekilmenin hemen akabinde dalgalar peş peşe gelir. İlk dalga şiddetli olmasa da diğer dalgalar daha yüksek olur. Ayrıca kıyı düzse çekilirken de çok fazla hasara neden olur. Bu açıdan kıyılarımız da tsunami açısından dikkate alınmalı."

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.