Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
Halil Sezai hakkında 13 yıla kadar hapis istemi
0:00 / 0:00

Şarkıcı Halil Sezai ile yan villada oturan 67 yaşındaki Hüseyin Meriç arasında bir süredir tartışma yaşanıyordu. Tartışmanın nedeni iddiaya göre Halil Sezai ve ekibinin villada yapmak istediği çekimlerdi. 15 Eylül sabahı Halil Sezai, eline bir odun parçası alıp Hüseyin Meriç'in evine gitti. Tekme ve yumruk darbeleriyle yaşlı adama saldırdı. Yaralanan Hüseyin Meriç'in şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.

Halil Sezai, "silahla kasten yaralama" suçundan tutuklandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Halil Sezai hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

“SENİ ÖLDÜRMEYE GELDİM” DEMİŞ

İddianamede tarafların birbirleri hakkındaki suçlamalarına yer verildi. Halil Sezai, haksız tahrik altında olduğunu savundu. Öfke patlaması içinde eylemini gerçekleştirdiğini iddia etti.

Hüseyin Meriç'in iddiasına göre ise Halil Sezai ona "seni öldürmeye geldim" demişti. Meriç, Halil Sezai'nin evdeki eşyalara zarar verdiğini, odunla, tekme ve yumruk darbeleriyle dövüldüğünü söyledi. Halil Sezai ifadesinde odunu şaka amaçlı uzattığını iddia etmişti.

13 YIL 10 AYA KADAR HAPİS TALEBİ
İddianamede Halil Sezai'nin elindeki odun silah sayıldı. Şarkıcı Sezai'ye "silahla yaralama", "silahla tehdit", "hakaret", "konut dokunulmazlığını ihlal etme" ve "mala zarar verme" suçlamaları yönetildi. Sezai'nin 3 yıl 7 ay 15 günden 13 yıl 10 aya kadar hapsi talep edildi. İddianamenin kabul edilmesi halinde Halil Sezai'nin yargılanmasına önümüzdeki günlerde asliye ceza mahkemesinde başlanacak.HALİL SEZAİ’NİN ŞİKAYETİNE TAKİPSİZLİK
Şarkıcı Halil Sezai de Hüseyin Meriç'ten şikayetçi olmuştu. Savcılık Hüseyin Meriç hakkında takipsizlik kararı verdi. Halil Sezai'nin olaya karıştığı iddia edilen arkadaşları hakkında da aynı karar verildi.

AA'nın haberine göre, Tuzla'da bir sitede 2 villayı film çekimi için kiralayan Paracıkoğlu ile yan villada yaşayan Hüseyin Meriç (67) arasında 15 Eylül'de tartışma çıkmıştı. Yaşanan tartışma sırasında darbedildiğini belirten Meriç, Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliğine giderek şikayette bulunmuştu. Bunun üzerine kamera kayıtlarını inceleyen polis ekipleri, Halil Sezai Paracıkoğlu'nu Kadıköy'deki evinde gözaltına almıştı. Emniyetteki ifade işlemleri tamamlanan Paracıkoğlu, serbest bırakılmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, şarkıcı Halil Sezai Paracıkoğlu hakkındaki soruşturmayı, dosyaya giren görüntüler ve alınan beyanlar doğrultusunda genişletmiş, şüphelinin "silahla kasten yaralama", "hakaret", "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "tehdit" suçlarından mevcutlu şekilde adliyeye getirilerek ifadesinin alınması talimatını vermişti.

Avukatı ve polis eşliğinde Anadolu Adalet Sarayı'na getirilen Halil Sezai Paracıkoğlu , çıkarıldığı hakimlikçe "Silahla kasten yaralama" suçundan tutuklanmıştı. Paracıkoğlu'nun avukatı da tutuklama kararına karşı itirazda bulunarak, müvekkilinin tahliyesini talep etmişti.


PROF. ERSAN ŞEN: MEVCUT TABLO O RAKAMA ULAŞIYOR

Habertürk'e konuşan Prof. Dr. Ersan Şen Halil Sezai için talep edilen cezayı değerlendirdi. Şen şöyle konuştu: Dosya içeriğini ve iddianamenin tam metnini okumamakla birlikte gördüğüm olay şu. Bir defa kasten yaralama var, tehdit, hakaret ve konut dokunulmazlığını ihlal var. Bunları altını üstünü toplarsanız 13 yıl 10 ayı da geçiyor. Orada yaralamanın derecesine de bakmak lazım, silahla mı, değil mi? Böyle bir iddia ortaya çıkarsa alt haddi bir kenara koyarsanız bu rakama ulaşılır. Odun darp yaralamada silah sayılır, klasik bıçak bile suçun niteliğine göre silah sayılır. Tehdidin nitelikli halinden bahsediliyor anladığım kadarıyla TCK 125. madde konut dokunulmazlığı önemli. 4 suç var, basit değil insanlar dikkatli olmalı. Hani aniden sinirleniyoruz ya, bir anda hakaret vs. bir anda 4 suç ortaya çıkıyor görüyorsunuz. Öfkeyle kalkan zararla oturur deniyor ya... Bizde adli kontrol tutuklama tedbirinin muadilidir. Tutuklama tedbirinin şartları varsa esas olarak ilk başta adli kontrol uygulanır, onun da 4 şartı vardır. Bu cezanın alt sınırına baktığımızda 4-5 yıl gözüküyor. Olayın görüntüleri, dosya içeriği ve iddianame değerlendirilir ayrıca ama bu vaka o rakama ulaşıyor. 13 yıl 10 aylık rakam üst sınırdır.

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.