Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde Rıza Sarraf ile birlikte yargılanan ve ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla cezasını tamamlayarak tutulduğu cezaevinden serbest bırakıldı.

Atilla'nın Göç İdaresi'ne teslim edildiği ve kısa süre içerisinde Türkiye'ye gönderilmesinin beklendiği ifade edildi. Pennsylvania eyaletindeki FCI Schuylkill Cezaevinde tutulan Atilla, New York mahkemesi tarafından 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Atilla'ya "ABD Hazine Bakanlığı'nı dolandırmak için kumpas kurma", "Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma", "bankacılık sisteminde sahtekârlık yapma", "bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak için kumpas kurma", "kara para aklama" ve "kara para aklamak için kumpas kurma" suçlamaları yöneltilmişti.

Mahkeme jürisi Atilla'yı sadece "kara para aklamak için kumpas kurma" suçundan suçlu bulmamıştı.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Atilla’nın avukatı Halil Uzun, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada cezaevinde müvekkiliyle görüştüklerini belirterek, "Türkiye’ye döneceği için çok heyecanlı" dedi.

Avukat Uzun, Atilla’nın bugün cezaevinden tahliye edileceğini ancak prosedür gereği Amerikan makamları tarafından sınır dışı işleminin gerçekleştirileceğini belirterek, "Sınır dışı işlemleri 2-3 gün sürebilir. Çok bildiğimiz bir prosedür değil. Bu bürokratik işlemler tamamlandıktan sonra Hakan Atilla Türkiye’ye dönecek" dedi.

TUTUKLULUK SÜRESİNDEN TAHLİYE KARARINA KADAR NELER YAŞANDI?

İki sene önce (Mart 2017) ABD'de gözaltına alınan ve ardından tutuklu olarak yargılanan eski Halkbank Genel Mehmet Hakan Atilla'nın tahliye edildi. Atilla, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

İşte 23 Mart 2017-19 Haziran 2019 süreciyle ilgili öne çıkan detaylar: 

Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, 23 Mart'ta giriş yaptığı New York JFK Havalimanı'nda gümrük ve göçmenlik memurları tarafından sorgulandı. Sorgulamanın ardından Hakan Atilla’nın ABD'ye girişine izin verildi. İki gün sonra (27 Mart 2017) ABD’de çalışmalarını tamamladıktan sonra New York’tan Londra’ya gitmek için New York JFK Havalimanına gelen Atilla, FBI ajanları tarafından gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.

HAKİM ATİLLA'NIN TUTUKLU YARGILANMASINA KARAR VERDİ

Hakan Atilla, Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından sorgulandıktan sonra Rıza Sarraf'ın yaklaşık bir yıldır hapis yattığı Metropolitan Correctional Center New York’a (MCC New York) götürüldü.Hakim karşısına çıkartılan Atilla’nın iddianamesinde yer alan suçlar yüzüne okundu.

Sulh Hakimi James C. Francis Hakan Atilla’nın iki ayrı suçtan yargılanacağını söyledi. Atilla’ya ABD'nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sisteminde dolandırıcılık yapma suçları yöneltildiği belirtildi.
Duruşmada Atilla’yı henüz avukatı olmadığı için Amerikan hükümeti tarafından sağlanan geçici bir avukat temsil etti.Hakim James C. Francis, Atilla’nın tutuklu yargılanmasına karar verdi.


Hakan Atilla davasının görüldüğü mahkeme

HAKAN ATİLLA KENDİSİNE YÖNELTİLEN SUÇLARI KABUL ETMEDİ

Takvimler 10 Nisan 2017'yi gösterdiğinde Hakan Atilla ve Rıza Sarraf dava dosyaları birleştirildi. Hakan Atilla'yı savunacak olan avukatlar, Victor J. Rocco ve Thomas E. Thornhill olarak belirlendi. Hakim karşısına çıkan Atilla, hakkında hazırlanan iddianamede kendisine yöneltilen suçları kabul etmedi.

"TÜRKİYE'NİN BU DAVAYLA ALAKAM OLMADIĞINI BİLMESİNİ İSTİYORUM"

24 Nisan 2017 tarihinde Rıza Sarraf ile tutuklu olarak yargılanan Hakan Atilla, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde ilk kez birlikte hakim karşısına çıkıyorlardı. Atilla mahkeme salonunda duruşmayı izleyen gazetecilere "Bütün Türkiye'nin benim bu dava ile alakâm olmadığını bilmesini istiyorum" diye konuştu.

Rıza Sarraf ile Hakan Atilla, tutuklu olarak yargılandıkları New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde ilk kez birlikte hakim karşısına çıktı. Atilla, duruşmayı izleyen gazetecilere ”Bütün Türkiye’nin, benim bu dava ile alakam olmadığını bilmesini istiyorum" dedi.

 

HAKAN'DAN ESPRİLİ CEVAP: ÖDEMESELERDİ ÜZÜLÜRDÜM

Rıza Sarraf ile birlikte yargılanan Atilla’nın avukatları, müvekkillerinin kefaletle serbest bırakılması için çalışmalarını hızlandırdı. Davanın hakimi Richard Berman, “Avukatlarının parasını Halkbank mı ödüyor?” sorusunu “Evet” diye yanıtladı. Esprili bir şekilde, “Ödemeselerdi üzülürdüm” diye konuştu.

 

800 BİN DOLAR MAL VARLIĞI KEFALET GÖSTERİLDİ

12 Temmuz 2017'de Hakan Atilla avukatları aracılığıyla kefalet karşılığında serbest bırakılıp tutuksuz olarak yargılanmak için mahkemeye resmi başvuruda bulundu.Üç avukat tarafından mahkemeye sunulan ekleriyle birlikte 34 sayfalık başvuru dilekçesinde, müvekkillerinin kaçma riski taşımadığı belirtildi. Atilla’nın kefaletle serbest bırakılması için maddi güvence olarak ailenin 800 bin dolarlık toplam mal varlığı gösterildi. 12 gün sonra ise (29 Temmuz 2017) Atilla’nın avukatları mahkemeye ek kefalet başvurusunda bulundu. Avukatlar müvekkillerinin iki milyon dolar karşılığında mahkeme tarafından kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz yargılanması talep etti.Atilla ve eşinin mal varlıkları da mahkemeye sunuldu.

"SARRAF İÇİN ALINAN RET KARARI ATİLLA İÇİN UYGULANAMAZ"

Temmuz ayının son günü Hakan Atilla’nın avukatları sundukları son kefalet başvurusunun birçok yerinde müvekkilleri hakkında yapılan suçlamaların Sarraf ile ilgili suçlamalarla kıyaslanmayacağını belirterek kefaletle serbest kalması gerektiğini savundu.Mahkemeye sunulan başvuruda, Sarraf’ın kefaletle serbest bırakılması için alınan ret kararındaki yorumun Atilla için yapılamayacağı vurgulandı.

HAKİM BERMAN KEFALETLE SERBEST BIRAKILMAYI REDDETTİ!

1 Ağustos 2017'de Hakan Atilla’nın avukatları mahkemeden Atilla’ya yönelik bu suçlamaların tamamının düşürülmesini talep etti. Avukatlar, ya da alternatif olarak Atilla’nın dosyasının ayrılıp Rıza Sarraf’ tan ayrı olarak yargılanmasını talep etti. 15 Ağustos'ta Atilla'nın kefalet başvurusu hakim Richard Berman tarafından reddedildi. Hakim Berman, Atilla’nın savcılığın kefaletle serbest bırakılmasına yaptığı itirazı haklı buldu. Atilla’nın tutuklu olarak yargılanmasına hükmetti.

"YA DAVAYI DÜŞÜRÜN YA DA SARRAF'LA BİRLİKTE YARGILAMAYIN"

22 Ağustos 2017'de Hakan Atilla, avukatları aracılığıyla mahkemeye yaptığı savunmasının son bölümünde, “Ya hakkımda açtığınız davayı düşürün ya da beni Sarraf’ la birlikte yargılamayın” talebinde bulundu. 06 Kasım'da mahkemenin hakimi Richard Berman, Atilla’nın mahkemenin ertelenmesi talebini reddetti. Hakim Berman, taraflar arasında mutabakat sağlanamaması sonrasında Sarraf davasının 27 Kasım’da başlayacak duruşmalarda asıldan görülmesine hükmetti. 20 Kasım 2017'de Hakim Berman, jüri seçimi için yapılacak oturumun, 27 Kasım tarihine ertelendiğini, Atilla’nın yargılandığı davanın asıldan görülmeye başlama tarihinin ise 4 Aralık olarak öngörüldüğünü söyledi.

 

Rıza Sarraf hakim karşısında...

RIZA SARRAF TANIK OLARAK HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

27 Kasım 2017'de hakim Richard Berman duruşmaya başlamadan savunmanın ertelenme talebini değerlendirdi. Dava için 12 kişilik jüri heyeti seçildi.Hakim Berman, savunmanın, davanın 11 Aralık tarihine ertelenmesi talebini reddetti. Duruşmalar başladı. Rıza Sarraf’ın tanık olarak duruşmalarda dinlenileceği belirtildi. 6 ayrı suçlamadan 95 yıl hapis istemiyle yargılanan Atilla’nın duruşmaları jüri karar alana kadar devam edeceği açıklandı.
İki gün sonra (29 Kasım) Atilla’nın davasının ikinci gününde Rıza Sarraf tanık olarak dinlendi.

"MEHMET HAKAN ATİLLA'YA HİÇBİR ZAMAN RÜŞVET VERMEDİM"

5 Aralık 2017'de Atilla’nın sanık olarak yargılandığı duruşmalarda, Sarraf çapraz sorgunun ilk bölümünde Atilla’nın avukatı Fleming’in sorularını cevapladı. Sarraf’a, Mehmet Hakan Atilla’ya rüşvet verip-vermediği soruldu. Tutuklu Rıza Sarraf, bu soruya daha önce savcılığın sorgusunda verdiği aynı yanıtla cevap verdi: “Mehmet Hakan Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet vermedim. Benden de hiç bir zaman para istemedi” dedi.

 

 

 

HAKAN ATİLLA GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMIYOR

15 Aralık 2017'de Hakan Atilla’nın, duruşmalarda savunmasını kendisinin yapacağı açıklandı. Atilla, jüri üyeleri ve mahkeme heyeti karşısında kendi avukatı Cathy Fleming’in ve savcıların sorularını cevapladı. Atilla, avukatı Fleming’in kendisine yönelttiği sorular sırasında ailesinin fotoğraflarının gösterilmesi üzerine gözyaşlarına hakim olamadığı dikkatleri çekti. Atilla konuşmasında 269 gündür eşini göremediğini çocuğunu ise sadece 2 saat görebildiğini söyledi.Atilla, Rıza Sarraf’ın bankanın genel müdürü Süleyman Aslan’a rüşvet verdiğini iddia etmesiyle ilgili olarak da bu konuda bilgi sahibi olmadığını söyledi.Atilla kendisinin ne Rıza Sarraf’tan ne de bir başkasından rüşvet aldığını ifade etti.

DURUŞMALAR SONA ERDİ VE GÖZLER JURİYE ÇEVRİLDİ...

20 Aralık 2017'de Mehmet Hakan Atilla’nın duruşmaları sona erdi. Gözler juriye çevrildi. Hakim Berman tarafından bilgilendirilen 12 kişilik jüri heyeti, Atilla davasında karar vermek için toplandı. 27 Kasım’da başlayan Rıza Sarraf’ın tanık, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın sanık olarak yargılandığı duruşmalar için seçilen jüri, görüşmelerinin dördüncü gününde de bir karara varamadığında takvim 22 Aralık 2017'yi gösteriydo.
Jüri arasında uzlaşmaya varılamadığı için 3 Ocak 2018 tarihinden itibaren Atilla ile ilgili karar vermek üzere yeniden toplanacağını açıkladı.

 

JURİ MEHMET HAKAN ATİLLA İÇİN KARARINI VERDİ

Ve 3 Ocak 2018'de Jüri kararını açıkladı: Mehmet Hakan Atilla, yargılandığı davada altı suçlamanın beşinden suçlu olduğuna hükmedildi. Jüri Atilla’yı sadece kara para aklama suçlamasından suçlu bulmadı. Atilla şu iddialardan suçlu bulundu: ABD ve özellikle de Amerika Maliye Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurmak, İran’a uygulanan Amerikan ambargosu ve Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurmak, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak, Amerikan bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak ve yasadışı finansal işlemlere bilinçli olarak göz yummak.

ATİLLA'NIN AVUKATLARINDAN HAKİME: MERHAMETLİ KARAR VERİN

Bu karardan yaklaşık 3 ay sonra (17 Nisan 2018) jürinin Atilla’yı suçlu bulmasının ardından gözler mahkeme hakimi Berman’ın vereceği cezanın belirleneceği karar duruşmasına çevrildi. Atilla’nın ne kadar ceza alması gerektiğiyle ilgili resmi makamlar mahkemeye önerilerde bulundu. Rıza Sarraf soruşturmasını başlatan New York Güney Bölgesi Savcılığı, mahkeme hakimine sunduğu dilekçede Atilla’nın 188 ay (15 yıl) hapis ve 50 ile 500 bin dolar para cezası verilmesini talep etti. Hakan Atilla’nın savunma avukatları daha önce de savcılığın istediği 188 ay hapis süresine itiraz ederek hakimden merhametli bir karar vermesini talep etti ve müvekkilleri için 46 ile 57 ay arasında verilecek bir hapis cezasının kabul edilebilir olduğunu savundu. Ceza Gözetim Memuru Rebekah Dawson, Atilla’nın maksimum hapis cezası olan 105 yıl hapis cezası verilmesini istediği raporu mahkemeye sundu.

MEHMET HAKAN ATİLLA'YA 32 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

16 Mayıs 2018'de Rıza Sarraf davasında sanık olarak yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla 32 ay hapis cezası verildi. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında hakim Richard Berman, Atilla’nın 32 ay hapis cezası almasına ve şimdiye kadar cezaevinde kaldığı 14 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülmesi ve 500 dolar para cezası almasına hükmetti. Hakan Atilla’nın, iyileştirici nedenlerden erken tahliye edileceği belirtildi. Avukatları, Atilla’nın iyi şartlardan dolayı erken tahliyesi de göz önüne alındığında toplamda 13 ile 16 ay daha hapis yatacağını açıkladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: SUÇSUZ OLDUĞU HALDE MAHKUM EDİLDİ

Karardan bir gün sonra (17 Mayıs 2018) tarihinde Dışişleri Bakanlığı Atilla’ya verilen 32 ay hapis cezasını değerlendiren bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Adil yargılama ilkesiyle bağdaşmayan ve tamamen kurgudan ibaret bir sürecin sonucunda Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yı suçsuz olduğu halde 32 ay hapis cezasına mahkum etmiştir” denildi.25 Mayıs 2018'deNew York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargılandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, suçlu bulunma kararına itiraz edip bir üst mahkemeye temyiz başvurusunda bulundu.
Atilla’nın avukatı Victor J. Rocco tarafından hazırlanan başvuruda mahkemenin müvekkillerini suçlu bulma kararına itiraz edildi. Atilla’nın avukatları verilen ceza süresiyle ilgili herhangi bir temyiz talebinde bulunmadı.

 

Atilla'nın tutulduğu FCI Schuylkill Cezaevi görülüyor...

MEHMET HAKAN ATİLLA FCI SCHUYLKİLL CEZAEVİ'NE NAKLEDİLDİ

14 Ağustos 2018'de New York’tan Pennsylvania eyaletinde bulunan, orta güvenlikli ‘FCI Schuylkill’ cezaevine nakledilen Atilla’nın, tutuklu ve hükümlü olarak hapiste kaldığı zaman ve iyi hali değerlendiğinde Atilla’nın 11 ay sonra tahliye edileceği açıklandı. 28 Ağustos 2018'a gelindiğinde Washington'daki düşünce kuruluşu Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD) ulusal güvenlik zirvesinde, İran’a yönelik ambargonun delindiği gerekçesiyle açılan, İran kökenli işadamı Rıza Sarraf’ın tanık, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da sanık olduğu davaya bakan New York Güney Bölgesi Savcılığı ekibine cesaret ödülü verildi.

ATİLLA'NIN AVUKATLARI BERAAT TALEBİNDE BULUNDU

Duruşmalar sırasında Atilla’nın lehine olacak birçok delilin mahkeme tarafından kabul edilmediğini iddia eden avukatlar, “Rıza Sarraf’ın dayısıyla cezaevinden telefonla yaptığı konuşma kayıtlarını dinletmek istedik. Mahkeme bunu kabul etmedi. Oysa Rıza Sarraf, suçu ne şartlar altında ve nasıl kabulleneceğinin ayrıntılarını orada anlatıyordu” dedi. “Hakan Atilla, İran’la ilgili yaptırımla ilgili ikincil derecede suçlamalardan mahkum edildi. Savcılık tüm çabalarına rağmen Atilla’yı birincil derecede yaptırımları delme suçlamasından mahkum ettiremedi. Yaptırımları delme suçlamasında sadece ikincil derecede işlenen suçlar kapsamında Atilla mahkum edildi. Amerikan mahkemesinin Atilla’nın işlediği öne sürülen, ikincil derecede yaptırımları deldiği suçuyla ilgili bir karar verme yetkisi yok. Başvurumuzda bunu dile getirdik. Hakan Atilla’nın beraatına karar verilmesini talep ettik” diye konuştu.

SAVCILIK MAHKUMİYETİN ONANMASINI TALEP ETTİ

7 Aralık 2018 New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde Rıza Sarraf davasında yargılandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın temyiz davasında savcılık çapraz temyiz başvurusunu geri çekti, ancak suçunun sabit bulunması nedeniyle Atilla’nın mahkumiyetinin onanmasını istedi.

25 HAZİRAN 2019 HAKAN ATİLLA TAHLİYE EDİLDİ

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 32 ay hapis cezasına çarptırılan Mehmet Hakan Atilla tahliye edildi. Hapis cezasını tamamlayan Atilla'nın Türkiye'ye sınır dışı edileceği bildirildi. Amerika'nın Sesi'ne konuşan Atilla'nın avukatı Halil Uzun müvekkili için, "Türkiye'ye döneceği için çok heyecanlı" dedi.