Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK SPOR

Dünya futbolunun en büyük yıldızlarından biri olan Johan Cruyff’un ani vefatı, bu büyülü sporu seven hemen herkesi üzüntüye boğmuştu.

Dünya çapında birçok medya kuruluşu haberi manşetlerine taşırken, Twitter’da trend topic olan Hollandalı futbol efsanesi hakkında sayısız başsağlığı mesajı atılmıştı. Hem yazılı hem görsel hem de sosyal medyada özel Cruyff sayfaları hazırlanmış, ‘Sarı Fare’yi uğurlamak için kurumlar adeta birbirleri ile yarışmıştı.

İşte İngiltere’nin en saygın gazetelerinden biri olan The Guardian da, 68 yaşında yaşamını yitiren Johan Cruyff için özel bir haber hazırladı. Ancak ‘Kaş yapayım derken göz çıkaran’ gazete, dünya basın tarihine geçen bir hataya imza attı.

‘NUMARA’ ELEŞTİRİSİ
Özel Cruyff sayfasının görselinde dönemin bir başka ünlü Hollandalı futbolcusu Rob Rensenbrink’in resmi kullanıldı. İki futbolcunun yakın benzerliğinin gazeteyi böyle bir hataya sürüklediği ifade edildi. Ancak 14 numara ile özdeşleşmiş Cruyff’un yerine 19 numarası bariz belli olan Rensenbrink’in resminin kullanılması, özellikle bu açıdan çok eleştiri topladı. The Guardian’ın bu hatası sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı.