Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından 2 maçtan men edilen Galatasaraylı futbolcu Gökhan Zan'ın cezasını 1'e indirip, bu cezayı da 1 yıl süreyle erteledi.

TFF'den yapılan açıklamada, Tahkim Kurulu'nun bugün yaptığı olağanüstü toplantıda, PFDK'nın Galatasaraylı futbolcu Gökhan Zan'a verdiği 2 maç men cezasına yapılan itirazı görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, Spor Toto Süper Lig'de Gençlerbirliği ile oynanan karşılaşmada Gökhan Zan'ın rakip oyuncuya yönelik eyleminin PFDK tarafından şiddetli hareket olarak nitelendirildiği belirtilerek, ''İzlenen görüntülerden eylemin FDT'nin 36. maddesinde düzenlenen sportmenliğe aykırı hareket boyutunda kaldığı anlaşıldığından, PFDK'ca futbolcu Gökhan Zan'a neticeten verilen 2 resmi müsabakadan men cezasının 1 resmi müsabakadan men cezası olarak düzeltilerek onanmasına karar verilmiştir'' denildi.

Verilen cezanın Futbol Disiplin Talimatı'nın (FDT) 103. maddesine göre ertelenebilir cezalardan olması, futbolcunun aynı sezon içinde tekerrür etmiş disiplin ihlalinin bulunmaması, eyleminden duyduğu pişmanlık ve üzüntüyü ısrarla ve samimi olarak ifade etmiş olması, bizzat katıldığı duruşma esnasında ve sunduğu yazılı beyanlarında tekrar disiplin ihlali gerçekleştirmeyeceği yönünde oluşan kanaat ve cezanın alt sınırdan ayrılmadan verilmiş olması nedenleriyle cezanın ertelenmesi talebinin kısmen kabul edildiği ve Gökhan Zan'ın 1 maç men cezanın 1 yıl süreyle ertelenmesine karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada, PFDK'nın sarı-kırmızılı oyuncuya verdiği 6 bin 500 lira para cezasının ise onandığı duyuruldu.

Gökhan Zan, takımının yarın Kayserispor ile oynayacağı maçta teknik heyetin uygun görmesi durumunda forma giyebilecek.