Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Turizm Turizmde Rusya’ya özel strateji - Turizm Haberleri

    Geçen hafta Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde 16 sayfalık yayınla yer alan Türkiye, bugün de Rus Komsomolskaya Pravda’da boy gösterdi.

    Yayında, Türkiye’nin yine turizm cenneti olduğuna vurgu yapıldı ve bu kez de Ruslar, Türkiye’ye davet edildi. Rusya’da yine 16 sayfa olarak okuyucuyla buluşan yayınında Rus gazeteciler kendi bakış açıları ile Türkiye’yi tanıttı ve tıpkı Alman gazeteciler gibi onlar da “Tatil için Türkiye’ye gidin” çağrısı yaptı.

    REKLAM

    Bugün açılışı gerçekleştirilen MITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarı 2019’da da dağıtılan söz konusu yayında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un görüşlerine yer verildi.

    'MESLEK LİSELERİNDE RUSÇA ZORUNLU DİL KAPSAMINA ALINDI'

    İki ülke arasında kuvvetli bir turizm bağı olduğunu vurgulayan Ersoy, "Rus turistler ülkemiz için yalnızca nicelik değil nitelik açısından da çok önemli bir yere sahip. Türkiye’nin turizm açısından Rusya için çok özel ve nitelikli planları var. Gelir grubu yüksek Ruslar’ın Avrupa yerine, Türkiye’yi tercih etmeleri için gerekli alt yapıyı, imkanları ve onların isteklerine uygun turizmi sunmayı hedefliyor ve bu hedefe uygun çalışmaları süratle hayata geçiriyoruz. Artık tarifeli seferler ile Antalya, Bodrum, İzmir, Dalaman havalimanlarına business classlı servisler gerçekleştirilecek. Turizm meslek liselerimizde de 2019 itibariyle Rusça’yı zorunlu lisan kapsamına aldık. Bunlara benzer güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz" dedi.

    'ORGANİZASYONLARDA ONUR KONUĞU ÜLKE RUSYA OLACAK'

    Bu yılın “Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı” ilan edildiğine de dikkat çeken Ersoy, Rusya’nın birçok organizasyonda “Onur Konuğu Ülke” olacağını kaydetti.

    REKLAM

    Bakan Ersoy, "Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı açılış etkinliğini, 8 Nisan 2019’da Bolşoy Tiyatrosu’nda gerçekleştireceğiz. Troya Operası’nın sahneleneceği bu özel günün ardından, Rusya’da Moskova ve St. Petersburg ağırlıklı olmak üzere, ülkelerimizin pek çok şehrinde etkinlikler düzenlenmeye devam edecek. Moskova Uluslararası Kitap Fuarı’na Türkiye, TÜYAP İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’na ise Rusya’nın ‘Onur Konuğu Ülke’ olarak katılım sağlamaları planlanmış durumda. Dünyanın önde gelen film festivallerinden Moskova Uluslararası Film Festivali’nde ve St. Petersburg’da düzenlenecek Uluslararası Kültür Forumu’nda Türkiye’yi yine aynı statüde göreceğiz" diye konuştu.

    Rusya’yıTürkiye'de ‘Onur Konuğu Ülke’ olarak ağırlamayı planlanan bir diğer organizasyonun da Antalya Uluslararası Film Festivali olacağının bilgisini paylaşan Kültür ve Turizm Bakanı, "Moskova’da ayrıca ünlü Çaykovski Konservatuarında ‘Senfoni ile Saz Eserleri’ konserini düzenleyeceğiz. 2008’de olduğu gibi, Mehter Takımımız ile Rus Kızılordu Korosu’nun ortak bir konser vermesi hususunda da tarih ve mekan planlamalarımız sürüyor. Rusya Devlet Tarih Müzesi’nin ‘Göçebeler Sergisi’nin Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde düzenlenmesine yönelik çalışmalar da devam ediyor. Bu özel yılın kapanışını, İstanbul’da Pera Müzesi’nde Tretyakov Müzesi koleksiyonundan oluşan ‘19-20. Yüzyıl Rus Eserleri Sergisi’ ile yapacağız" ifadesini kullandı.

    REKLAM

    '2023 HEDEFİNİ 70 MİLYON TURİSTE ÇIKARDIK'

    Bakan Mehmet Nuri Ersoy, turizmdeki genel stratejileri hakkında da bilgiler paylaşarak, "2023 yılı için 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir olan hedefimizi, 70 milyon turist ve 70 milyar dolar olarak revize ettik. Ziyaretçi sayısında bu yıl ilk 6’ya girmeyi planlıyoruz. Turizmi bilinen destinasyonların dışına da taşıyacağız. Örneğin Akdeniz Bölgesi’nde ve özellikle Mersin’de yeni turizm alanları yaratmayı planlıyoruz. Ege Bölgesi’nin önümüzdeki dönemde Ruslar için de popüler olmaya başlayacak. Potansiyeli olan bütün ilerimizin öne çıkan özelliklerini bir tanıtım kampanyası ile anlatmaya başlıyoruz” dedi.

    1985 yılından beri bilfiil turizm işiyle uğraştığını belirten Ersoy, "Bu zamana kadar pek çok kez, turizm politikalarıyla ilgili olarak ‘Keşke şöyle olsaydı, daha iyi olurdu’ dediğim düşüncelerim vardı. Örneğin, Türkiye’nin çok güçlü bir gastronomi ülkesi olmasına rağmen bu farkındalığın yurtdışında yeterince yaratılamadığını düşünüyorum. Ülkemiz gastronomisinin uluslararası arenada ön plana çıkarılacağı tanıtım faaliyetlerine başladık. Kongre turizminde yeniden eski gücümüze kavuşacağımız dönemlere girmek üzereyiz. Son 4-5 yıldır sağlık konusunda da önemli yatırımlar yapıldı”ifadesini kullandı.

    REKLAM

    'TÜRKİYE RUSYA'NIN TURİZM SEMBOLÜ'

    Rus Türk Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Sergey Markov da söz konusu yayında bir yazı kaleme aldı. ABD’li turistlerin Paris ve Fransa’yı, Almanlar’ın İtalya’yı, İngilizler’in ise İspanya’yı yurtdışı turizmin sembolü olarak gördüklerini belirten Markov, “Bugünkü Rusya için yurtdışı turizmin sembolü şüphesiz Türkiye” ifadesini kullandı.

    Ruslar’ın kendilerini Türkiye’de çok rahat hissettiğini belirten Markov, Rus turistlerden vize istenmemesi, her şey dahil sistem, coğrafi yakınlık ve çok sayıda uçuş olması, Türkiye’de ruble bozdurmanın mümkün olması gibi birçok etkenin Rusları cezbettiğini belirtti.

    Ruslar’ın kültür turizmini de önemsediğini bu nedenle Ege’nin çok büyük potansiyel barındırdığını vurgulayan Markov, otellerde Rusça bilen personel sayısı ile Rusça yönlendirme ve çevirilerin artması halinde Türkiye’nin rekabette çok büyük avantaj elde edeceğini kaydetti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ