Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye’de Facebook, Instagram, Twitter ve WhatsApp'a erişim sorunları yaşanıyor. 28 Şubat 2020 günü saat 23:00 sularında başlayan sorun, sosyal ağlar başta olmak üzere internet sitelerindeki erişim sorunlarını ölçümleyen “Down Detector” platformuna da yansıdı. 

Erişimde yaşanan yavaşlamanın Twitter'ın yanısıra Facebook, Instagram, WhatsApp ve Youtube'da da görülüyor. Bir diğer sosyal ağ TikTok'a erişimde de sorunlar yaşanıyor.

TWITTER NEDEN AÇILMIYOR?

Twitter’a yönelik herhangi bir erişim engeli bulunmazken, yaşanan sorunla beraber Türkiye’den sosyal ağ platformlarına erişilemez hale geldi.

Erişimin sosyal ağlar özelinde görülmesi ve VPN ile bu platformlara girişte genel bir sorun yaşanmaması, erişim sorununun servis sağlayıcılarının teknik adımları neticesinde gerçekleştiğine işaret etti. 

İnternet erişim sorunlarını analiz eden bir diğer kuruluş olan NetBlocks da Türkiye’deki kullanıcıların yaşadığı Twitter erişim sorununu doğruladı.

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone tarafından uygulanan işleme dikkat çeken kuruluş tarafından yapılan açıklamada, “Twitter Türkiye genelinde yerel saatle 23:30'dan itibaren kullanılamaz hala geldi” denildi.

SOSYAL MEDYADA YAŞANAN ERİŞİM SORUNLARI:

ÇAĞRI MERKEZLERİ ŞU MESAJLA AÇILIYOR

Türk Telekom'un 444 5 444 numaralı iletişim merkezine yapılan aramalar da şu mesajla açılıyor:

"Değerli müşterimiz, Facebook, Twitter ve  Instagram gibi sosyal medya kanallarına erişimde kesintiler yaşanabilmektedir. Aralıklarla bağlantınızı kontrol edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkürler."

Turkcell de sosyal medyaya şu anda Türkiye genelinde bir erişim sıkıntısı yaşandığını bildirdi.

16 SAAT SONRA NORMALE DÖNDÜ

Sosyal ağlarda yaşanan erişim sıkıntısıyla ilgili olarak internet gözlem kuruluşu NetBlocks, dün akşam (27 Şubat Perşembe) Türkiye'de 23:30'da başlayan internet kısıtlamalarının bugün saat 17:00 itibariyle normale döndüğünü duyurdu.

Kuruluş, Türkiye'deki kullanıcıların sosyal medya platformlarına erişememesine yol açan servis kesintisinin 16 saat sürdüğünü açıkladı. 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Haberi Hazırlayan : Helin Genç