Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Fenerbahçe'nin tecrübeli kalecisi Volkan Demirel, düzenlediği basın toplantısında özür diledi. Bir süredir kadro dışı olan 37 yaşındaki kalecinin affedildiği ve Antalya kampı kadrosuna dahil edildiği resmen açıklandı!

Fenerbahçe'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bir süre önce kadro dışı kalan futbolcumuz Volkan Demirel, bugün Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesislerimizde bir toplantı gerçekleştirerek, geçmişte yaşananlarla ilgili duyduğu üzüntüyü dile getirmiştir.

Yönetim Kurulumuz, bu toplantının ardından Volkan Demirel’in durumunu tekrar değerlendirerek, kadro dışı kararının kaldırılmasına ve Volkan’ın takımımızın sezonun ikinci yarısı hazırlıkları kapsamında gerçekleştireceği Antalya kampı kadrosuna dâhil edilmesine karar vermiştir."

İLK HABERTÜRK DUYURMUŞTU

Habertürk Spor muhabiri Ahmet Selim Kul, dün yaptığı haberle Volkan Demirel'in affedildiğini ve Antalya kampıyla birlikte takıma döneceğini belirtmişti.

NELER SÖYLEMİŞTİ?

Volkan Demirel, düzenlediği basın toplantısında kısa konuşmuş ve şunları söylemişti:

"Kalben ve ruhen Fenerbahçe'yi hissedenler için Fenerbahçe'yi yukarıya taşımak zorundayız. Ben de bundan sonra belki bulunduğum belki de bulunmadığım yerde elimden geleni yapacağım. Yaşadıklarımız var, olanlar var. Bunlar geride kaldı. Önümüze bakıp Fenerbahçemizi bulunduğu ortamdan çıkarmamız gerekiyor. Kendi adıma yaptığım yanlışlıklar adına özür diliyorum. Başkanımın beni sevdiğini biliyorum, ben de onu çok seviyorum. Başkanımızdan ve asbaşkanımızdan özür diliyorum. Duygusal bir insanım. Şu anda da yazılı bir metin yok. Kırdığım insanlar olabilir. Ben Fenerbahçe için var oldum. Soru almayacağım. Teşekkürler."

NEDEN KADRO DIŞI KALMIŞTI?

Fenerbahçe, Volkan Demirel'i süresiz olarak 5 Kasım 2018'de kadro dışı bırakıldığını açıklamıştı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bu karara ilişkin olarak "Volkan Demirel, Erwin Koeman'ın üzerine yürüdü. Bana ve başkan vekilimize saygısızlık yaptı." ifadelerini kullanmıştı.

ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMALARININ TAMAMI:

Ali Koç, FBTV'ye yaptığı açıklamada, takımların sembol oyuncuları için büyük değişimlerin zaman zaman sıkıntılı durumlar oluşturabileceğini aktararak, Volkan Demirel'in kadro dışı kalmasıyla ilgili şunları söyledi:

"Benim için bardağı taşıran iki olay yaşandı. Dergi yazısının çıkacağı gün, Samandıra'dan bir haber geldi. Volkan Demirel, teknik direktör yardımcısı Erwin Koeman'ın üzerine yürümüş. Bir gün önce de haber geldi, 'birinin üzerine yürüyeceğim' demiş. Bir Volkan patlaması yaşandı. Samandıra'ya gittik, 'ne oldu' diye. Olayın sebebi, 'Erwin sen bana niye ters bakıyorsun.' 6 Türk futbolcumuz ve üç yöneticiyle konuşma yaptık, 'niye böye oluyor' diye. Volkan benim kabul edemeyeceğim şekilde tartışmalara girdi. Volkan önce bana bir nebze saygısızlık yaptı, sonra başkan vekilimize saygısızlık yaptı. Bizi konuşturmuyor bile. O işi uzattı, 'kes' dedik, uzattı. Sesini yükseltti, daha fazla detaylara girmeyeceğim. Kendisi ile birebir görüştüm, başkanına, başkan vekiline böyle bir ortamda ses yükseltme, saygısızılık gösterebilen kıdemli bir futbolcunun bizler yokken Samandıra'da nasıl bir etkisi olabileceğini istişare ettim. Gördüm ki Volkan'ın bir uyanması gerek. 'Yaptığın kabul edilemez, nasıl özür dileyeceksin?' dedim. Onu da yapmadı. Buradaki olay disiplinsizlik, yönetim kurulu seviyesinde saygısızlık, bunu gidermek için hiçbir şey yapmadı. Takım içinde liderlik rolünü yapmama, bir nebze mutsuz olma ve bunu belli etme. Böyle bir kararı iki gün düşündüm. Şahsımın gönlüne dokunan bir karar değil. UEFA listesinde bizim ikinci kalecimiz Volkan, üçüncü kalecimiz Erten. Ben bu riski alarak bu kararı verdim. Harun'a bir şey olsa Erten kaleye geçecek."

"VOLKAN BEKLENTİMİZİ YAPMADI"

Son iki sezondaki düşük performansına ve tüm eleştirilere rağmen Volkan Demirel ile sözleşme uzattıklarını vurgulayan Ali Koç, şunları kaydetti:

"Volkan için son iki sezon iyi geçmedi ama buna rağmen belki duygusal davrandım, belki romantik davrandım bilmiyorum, kötü performansına yaşına rağmen Volkan'a ihtiyacımız olduğuna inanarak sözleşme uzattık. Değişim sürecinin en büyük bayraktarlığını yapacağına inandığım için, pek çok aksi görüşe rağmen kontratının uzatılmasını istedim. Volkan'ın hayali 40 yaşına kadar Fenerbahçe'de oynamak. Hocamız da sportif direktörümüz de Volkan'ın büyük bir katkı sağlayacağına inandılar. İlk 6 resmi maçta birinci kaleciydi. Benfica maçları ve sonrasındaki iki maçta işler iyi gitmedi. Takım nispeten iyi oynamasına rağmen, performanstan dolayı bir kaleci daha lazım dedik. Harun'u transfer ettik. Volkan çok iyi bir Fenerbahçelidir, Fenerbahçe'ye bilinçli zarar vermek istemez ama bence bilinçaltı olarak da yeni ekip, yeni kadro ve kendine yakın olan birkaç personelin ayrılmasından etkilendiğini düşünüyorum. Belki kaleye başka birinin düşünülmesi, sonuçların kötü gitmesi de buna katkı yapmıştır. Volkan'ın sözleşmesini uzatırken ana isteğimiz takım olmamıza, kaynaşmamıza, yeni gelen ekibe yardımcı olmasıydı. Bu olmadı. Tersini yaptı demiyorum ama Volkan beklentimizi yapmadı. Kayseri maçından sonra 'takım olamadık' dedi ama sen ne yaptın takım olmak için. Kaynaştırdın mı, yemeğe çıkardın mı, sportif direktöre bir şey söyledin mi."

"KİMSE FENERBAHÇE'NİN ÜZERİNDE DEĞİL"

Volkan'ın kadro dışı kalmasının sözleşmesinin feshedildiği anlamı taşımadığının altını çizen Ali Koç, "Dünkü davranışları Volkan'ın bugün bulunduğumuz durumu belirledi, bugünden sonraki davranışları yarın ne olacağını belirleyecek. İşi şuraya buraya, çektiler, 'vefasızlık' dediler, 'bir Alex yaşadık' dediler. Kimse Fenerbahçe'nin üzerinde değil. Kadro dışı kalması mukavelesinin feshedilmesi anlamına gelmemektedir. Bir oyuncu, çok iyi bir Fenerbahçelidir diye de başka bir oyuncudan farklı bir muamele görmesi bir yere kadardır. Disiplin çizgisini aştıysan yaptığının cezasını çekmeye hazır olmalısın. Mukaveleli oyuncumuzdur, arzum bundan sonra doğru hareketleri yapmasıdır. Bu bugünden yarına değişecek bir karar değildir. Onun da oturup düşünmesi gerek." şeklinde konuştu.

Fenerbahçe ve Ali Koç için olmak üzere iki Volkan Demirel'in olduğunu anlatan Ali Koç, "Fenerbahçe için Volkan'ın tartışmasız aidiyet duygusu yüksek, zaman zaman kendine hatta takıma da zarar verebiliyor. 495 maça çıkmış, 16 senenin büyük bölümünü kaptan olarak geçirmiş. Fenerbahçeliliği hiçbir şekilde tartışılmayacak bir oyuncu. Ali Koç için ise Volkan, 19-20 yaşında tanıdığım bir oyuncu. Volkan, kişilik olarak zaman zaman kızsam da sevdiğim biri. Çok iyi bir baba, çok iyi bir eş, çok güzel bir ailesi var. O ailenin oluşmasında nikah şahitliği yaptım. Pazar günü ifade ettiğim gibi ilk ve tek evine gittiğim futbolcu. Çocuklarımın gönlünde çok farklı yeri var. Bu haberi duyduklarında çok şaşırdılar. Her anlamda baktığın zaman zor bir karar. Ne Damien Comolli ne Phillip Cocu benim inanmadığım kararı bana aldırtamaz." ifadelerini kullandı.

"İLK JÜBİLESİNİ YAPMAK İSTEDİĞİM OYUNCU DA VOLKAN DEMİREL'DİR"

"Vefaya çok önem veren bir insanım. Ben bu kulüpte jübile işlerini yapmayı çok istiyorum." diyen Ali Koç, şöyle devam etti:

"İlk jübilesini yapmak istediğim oyuncu da Volkan Demirel'dir. Mehmet Topal'ın hayatındaki 500 maç geçen gündü. Volkan'ın 5 maç sonra Fenerbahçe'deki 500. maçı olacak. Yıllar sonra ilk jübilesi olan oyuncu olmasını çok isterim. Kaleciliği bıraktıktan sonra eğitimin en iyisini görüp Fenerbahçe'de kaleci antrenörü veya antrenör olarak hizmet etmesini çok isterim. Alex'le bu konunun hiçbir alakası yok. İnşallah Alex'e de sembolik bir jübile yaparız. Çocukluğumda jübile maçları ile büyüdüm. Böyle bir hayalim de var. İnşallah hayaller hayal kırıklığına dönüşmez, Volkan da bundan sonrasında dolduruşa gelmez, onun bunun gazına gelmez. Geçen 'Volkan meydan okumuş' dediler. 'Mışlı, muşlu haberler bunlar' dedim, hepimiz dikkatli olmalıyız."

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri