Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Yaratıcılığı geliştirmenin 25 yolu
    1

    1. Not tutun

    Gördüğünüz ilginçlikleri, acayip tabelaları, garip anları, hepsini not edin. Neyin işinize yarayacağını düşünmeden, sanki sadece kayıt tutuyormuşsunuz gibi yapın bunu. Fikir üretirken bunlar yerini bulacaktır.

    2

    2. Yabancılarla konuşun

    Genelde küçükken hepimizin ailesinden duyduğu cümle “Aman tanımadığın kişilerle konuşma”dır. Elbette ki bir miktar önleminizi de alarak dışarıda, markette yabancılarla konuşmaktan çekinmeyin.

    3

    3. Yöntem değiştirin

    Genelde küçükken hepimizin ailesinden duyduğu cümle “Aman sakın tanımadığın kişilerle konuşma”dır. Elbette ki bir miktar önleminizi de alarak dışarıda yabancılarla konuşmaktan çekinmeyin.

    4

    4. Roman okuyun

    Kişisel ilgi alanınız ya da mesleğiniz itibarıyla kullandığınız yöntem yazmak mı, resim yapmayı deneyin. Rakamlarla işi olanlar harflere geçsin.

    5

    5. Deneylere açık olun

    Yemek yaparken, ödev hazırlarken, rapor yazarken, sevişirken… Yeniliklere açık olmak, bir de öbür yöntemi denemek her zaman taze fikirlere kapı açar. Ortaya şahane bir şey çıkma ihtimali doğar.

    6

    6. Sinemanın faydaları

    Çok film, iyi film… Bazen bir yan karakter bile insanın zihninde yeni bir sayfa açabilir. Günlük hayatınızda bir şeyi kolaylaştırabilir, içinden çıkamadığınız bir sorunu çözebilmeye yarar. Kafada ampul kendiliğinden yanar.

    7

    7. Kesişim kümesi kahkaha

    Birlikte gülebildiğiniz, hem de çok gülebildiğiniz arkadaşlarınıza gözünüz gibi bakın. Hayır, önemli olan kısmı sadece gülmenin faydaları değil… Güldürebilmek bir zekâ göstergesidir, ayrıca aynı frekansta olduğnuzu gösterir.

    8

    8. Müzik dopingi

    Doğru zamana doğru müziği denk getirdiğinizde algınızın genişlediğini, boyutun farklılaştığını hissedersiniz. Özellikle de kulaklıkla müzik dinliyorsanız…

    9

    9. Haydi canlanın

    Fikirden, beyinden söz ederken koşmak, ter dökmek ilk aşamada kulağa anlamsız gelebilir. Fakat beyne giden oksijen miktarı arttıkça, bu organın çok daha verimli hale geldiği bilimsel bir gerçek.

    10

    10. Fotoğraf çekin

    Güzel, estetik, dengeli ve anlamlı bir fotoğraf kadrajı oluşturmak, hayatın başka alanlarında işinize yarayacak bir formül öğretir. Baktığınızı görmeyi öğrenirsiniz, ki bu da önemli bir yetenektir zaten.

    11

    11. Rüyalarınızı yazın

    Yazmıyorsanız bile en azından hatırlamaya çalışın. Bu mesai hem bilinçaltına dair bir kazı işlevi görür, hem de rüyalara mahsus o yerçekimsiz saçma sapan âlemden faydalanırsınız.

    12

    12. Mola vermeyi bilin

    Bir robot olmadığınızı kendinize ara ara hatırlatın ve fikren tıkandığnız noktada mola vermekten utanmayın. Bu teneffüsü vicdan azabına dönüştürmeden yaşamayı becerebilirsiniz.

    13

    13. Nostalji ganimeti

    Mesleğiniz ne olursa olsun işinizin geçmişte nasıl yapıldığına bakmak ilham verici olur. Reklamcılar reklam tarihine, modacılar geçmiş trendlere, sanatçı olanlar mağara resimlerine, mühendisler Ortaçağ çizimlerine baksın.

    14

    14. Tuvalette mütalaa

    Bunun bilimsel bir kanıtı var mı, emin değiliz ama işte tuvalette geçen süre, oturma odasında koltukta geçen süreden daha verimli olabiliyor. Alın yanınıza bir not defteri, bir dergi… Klozetten bildirin.

    15

    15. Geyik muhabbeti

    En günlük, en önemsiz başlıklarda tatlı bir muhabbet bile zihin açıcı olabilir. Aklına fikrine güvendiğiniz arkadaşlarla sohbet ufuk açar. Ama tuhaf bir şekilde, görüşlerine değer vermediğiniz biriyle muhabbet de öyle.

    16

    16. Son dakikaya bırakmak

    Bir tür Murphy kanunu bu. En yaratıcı fikirler yumurta kapıya dayandığında yumurtlanır. Ertelemekten korkmayın, o panikle bambaşka bir dünyanın kapısını aralayabilirsiniz.

    17

    17. Gereksiz bilgi gereklidir

    Tavukçuluk tarihi, maketçilik dergisi, İstinye’nin bitki örtüsü… İncelikli konular, gereksiz ayrıntı gibi görünecek başlıklar üzerine okumak, zamanı gelidiğinde sizi beş adım öne çıkaracaktır.

    18

    18. İnceden yürütün

    Konu hakkında daha önce kafa yormuş birileri varsa hiç çekinmeden uygulayabileceğiniz, üstelik de garantili bir yol. Tek incelik, öyle gözüne soka soka değil de nazik bir şekilde araklamak. Duruma uygun hale getirin.

    19

    19. Oyun oynayın

    Poker de olur, Play Station da… Yeter ki kendi mantık dizgesi ve kendi kuralları olan başka bir dünyaya geçin ve orada başarılı olmanın yollarını zorlayın. Kafa güzel dağılır, sonra güzel toplanır.

    20

    20. Gizli bir iş yapın

    Yasalar çerçevesinde tabii… Buradaki gizlilik, bütün dünyaya duyrulmamış kendinize özel bir hobi, bir uğraş, bir gezi… Kendi başınıza kalın, tek başına vakit geçirmeyi öğrenin ve bundan kimseye bahsetmeyin.

    21

    21. Bir dizinin ortası

    Mümkünse aylardır, senelerdir devam eden bir diziyi izlemeye başlayın. Konusundan hiç hoşlanmasanız bile bir tür bulmaca gibi bütün ilişkileri çözmeye çalışın. Kötü şey izlemenin de faydası var ayrıca.

    22

    22. Çok gezin

    ‘Çok okuyan mı, çok gezen mi bilir’, zaten bildiğimiz bir sorunsal… İkisinin de bildiği ayrıdır, fakat çok gezenin biriktirdiği malzemenin kıymeti başka.

    23

    23. Mavilim mavişelim

    Renklerin ruh hallerine etkisine inananlardansanız, mavi yaratıcılığı fişekleyen bir renktir.Tonuna göre biraz çocuk odası etkisi yaratabilir ama çalıştığınız mekânlara mavi dokunuşlarda bulunmak işe yarayabilir.

    24

    24. Bir çocukla mesai

    Şöyle dili iyice çözülmüş, hayatta her şeyi yeni kavramaya ve durmadan soru sormaya çalışan bir çocukla vakit geçirin. Yeterli sabrı bulursanız, siz çok şey öğrenmiş olacaksınız, bacak kadar çocuk değil…