Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Güneş tutulması bekleyen ve Güneş tutulmasının ne olduğunu öğrenmek için canlı olarak izlemek isteyen vatandaşlar, "Güneş tutulması ne zaman?" diye soruyor. Peki vatandaşlar tarafından beklenen Güneş tutulması ne zaman? İşte detaylar...

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN?

Son Güneş tutulması, 26 Şubat Pazar günü halkalı biçimde meydana gelmiş ve oldukça ilgi çekmişti. Halkalı tutulmalarda Ay, Güneş ve Dünya'nın arasından geçerken halka şeklinde bir boşluğu kapatamadığı için Güneş tutulması halkalı bir biçimde görünür.

Türkiye'den izlenebilecek güneş tutulmaları;

Tutulma TarihiTürkiye’de Görülme Türü
30 Nisan 2060Türkiye’den TAM görülecektir.
3 Eylül 2081Türkiye’den TAM görülecektir.

Dünyada meydana gelecek tüm güneş tutulmaları;

Tutulma TarihiNereden GörülecekGörülme türü
26 Şubat 2017Kuzey Afrika ve Kuzey AmerikaHalkalı
21 Ağustos 2017Amerika Birleşik DevletleriTam
15 Şubat 2018Kuzey AmerikaParçalı
13 Temmuz 2018Güney AvustralyaParçalı
11 Ağustos 2018Kuzey AvrupaParçalı
6 Ocak 2019 Doğu AsyaParçalı
2 Temmuz 2019Kuzey AmerikaTam
26 Aralık 2019Kuzey AsyaHalkalı
21 Haziran 2020Kuzey AsyaHalkalı
14 Aralık 2020Kuzey AmerikaTam
30 Nisan 2060Kuzey Afrika, Türkiye, Orta AsyaTam

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRLERİ

Tam Güneş Tutulması: Ay tarafından Güneş'in çok parlak olan ışıkyuvarı örtülür ve Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tam Güneş tutulması esnasında hava kararır ve bu kararmayla beraber parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilir.

Halkalı Güneş Tutulması: Ay, Güneş'in önünden tam kavuşumlu geçerken Güneş'i tam örtemeyebilir ve bu zamanlarda gözlemlenir. Ay, her tam kavuşumlu geçişinde Güneş'i tam örtemez ve bu durumda da Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya'dan halka şeklinde gözlemlenir.

Hibrit Güneş Tutulması: Meydana gelen Güneş tutulmasının Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde ise halkalı olarak gözlemlenmesiyle oluşur. Hibrit Güneş tutulması çok ender olarak görülen bir tutulma türüdür.

Parçalı Güneş Tutulması: Ay, Güneş'i kısmen örttüğü takdirde Parçalı Güneş tutulması meydan agelir. Bütün tam ve halkalı tutulmalar ilk olarak parçalı şekilde başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde devam eder ve biter.