Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İOKBS soruları ve cevapları 2022: MEB ile İOKBS bursluluk sınavı soruları ve cevapları yayınlandı mı, ne zaman ve ayın kaçında açıklanır?
    1

    Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 4 Eylül Pazar günü saat 10.00 itibarıyla başlayan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı sona erdi. Sınavın tamamlanmasıyla bursluluk sınavı soruları ve cevap anahtarı gündeme geldi. Geçtiğimiz sene 5 Eylül tarihinde düzenlenen bursluluk sınavının soruları ve cevapları 8 Eylül'de ilan edilmişti. Peki, bursluluk sınavı soruları cevapları ne zaman açıklanır? İşte merak edilen güncel bilgiler...

    2

    BURSLULUK SINAVI SONA ERDİ!

    5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak İOKBS, 4 Eylül 2022 tarihinde Türkiye saati ile saat 10.00’da düzenlendi. 120 dakika süren sınav 12:00'da sona erdi.

    3

    BURSLULUK SINAVI SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

    Geçtiğimiz senelerde sınavın tamamlanmasının ardından aynı hafta içinde açıklanan cevap anahtarının bu yıl da 1 hafta içinde açıklanması bekleniyor.

    4

    BURSLULUK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

    Sınav sonuçları 23 Eylül 2022 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

    Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi”ni elektronik ortamdan alıp mühür ve imza ile onayladıktan sonra öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecektir.

    BURSLULUK SINAVI SONUÇ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

    5

    İOKBS SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

    Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır.

    Her öğrencinin cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

    İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

    Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır.

    ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

    Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

    Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

    6

    Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

    Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

    ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

    Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

    ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdına işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacaktır.

    Haberi Hazırlayan: Tutku Bulut

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ