Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Dolar dün gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanırken, TL'de son dönemde gözlenen zayıf eğilim devam etti. Dolar/TL dün 4 lira seviyesine bir atak yaptı ancak hareket kalıcı olmadı.

Dolar/TL genel olarak 3.96-3.99 bandında hareket etti.

Kurdaki değer kaybında euro/dolar paritesindeki düşüşün de etkili olduğu belirtiliyor. Euro zayıf enflasyon ve şirket borçlanmalarında yavaşlamanın euro bölgesi ekonomisinin büyüme ivmesine yönelik soru işaretleri yaratmasıyla değer kaybetti. Ticaret savaşları endişelerinin euroya verdiği destekle parite dün 1.2476'ya kadar yükseldi ancak sonrasında gelen euro bölgesi verileri hareketi terse döndürdü.

Piyasalar bugün ABD'de büyüme, yarın ise Fed'in enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE'yi, içeride ise büyüme verisini izleyecek.

Bankacılar yüksek enflasyon, cari açık, yabancıların pozisyon azaltması, risk algısında görülen artış ve jeopolitik riskler gibi unsurların bir araya gelmesinin yabancı yatırımcının tahvil piyasasından çıkmasına ve faizlerde yükselişe neden olduğunu; yabancı yatırımcıların carry trade pozisyonlarını kapamalarının da TL'de değer kaybı ve son dönemde negatif ayrışmayı sürdürdüğünü belirtiyor.

Dolar güne 3.97-3.98 TL aralığından başladı. Saat 07.10 itibariyle dolar 3.9794 TL'den el değiştirirken, euro 4.9486 TL oldu.

 

Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump'ın söylemlerinin "ticaret savaşları"nı kızıştıracağı beklentileri ile negatif bir seyir izliyor.

ABD'de Trump yönetimi, Güney Kore ile 2012 yılında imzalanan ticaret anlaşmasında yapılacak değişiklikler konusunda prensip anlaşmasına varıldığını bildirmesine karşın, Çin'in teknoloji yatırımlarına sınırlama getirme konusunda yeni adımların atılabileceği haberleri bu sektör hisselerinde satış baskısına neden oldu. Dün bu gelişmeler ve açıklanan tüketici güven endeksinin beklentilerin altında kalması sonrasında teknoloji hisselerindeki satışların genele yayıldığı görüldü. Dow Jones endeksi yüzde 1,43, S&P 500 endeksi yüzde 1,73 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,93 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, açıklanan ekonomi güven endeksi beklentilerin altında kalırken, Almanya'da ithalat fiyat endeksi şubatta önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 geriledi. Bu gelişmelere karşın ABD piyasalarında negatif seyir güçlenmeden kapanan Avrupa borsaları, günü yükselişle tamamladı. Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,56, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,62 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,98 değer kazandı.

ABD pay piyasalarında başlayan satış eğilimi Asya piyasalarıyla bugüne de taşındı. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,3, Çin'de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 1,2 değer kaybetti.

Yurt içinde, dün güne yükselişle başlayarak analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 117.700 puanı test eden BIST 100 endeksi, bu seviyede etkisini artıran satışlarla düşüşe geçerek, günü yüzde 0,19 azalışla 116.197 puandan tamamladı.

Dün 3,9820'den günü tamamlayan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında yatay bir seyir izliyor. Analistler, Zeytin Dalı Harekatı'nın başarıyla sonuçlandırılması ve yapılan uluslararası açıklamalarla jeopolitik risklerin azaldığını, buna karşı küresel piyasalarda artan oynaklığın Türk lirası varlıkları üzerinde de etkili olduğunu ifade etti. Akşam saatlerinde yapılan açıklamada ABD Başkanı Trump'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la yaptığı telefon görüşmesinde,Türkiye ile Suriye'de yapılan iş birliğinin arttırılması gerekliliğini vurguladığı belirtildi.

Bugün ABD'de açıklanacak büyüme ve kişisel tüketim harcamaları verilerinin takip edileceğini kaydeden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinin 116.000 ve 114.500 seviyelerinin destek, 117.700 puanın direnç konumunda olduğunu dile getirdi.