Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer ABD mahkemesi: Kurban sarhoş ise oral seks tecavüz sayılmaz

    ABD'nin Oklahoma kentinde bir mahkeme, kurbanın alkolden bilincini yitirmiş olması halinde oral seksin tecavüz sayılmayacağına hükmetti.

    Karar ABD vatandaşları arasında tepki toplarken hukuk uzmanları kararın ülkenin tecavüz ile ilgili yasalarındaki boşlukları ortaya koyduğunu belirttiler.

    Guardian gazetesinin haberine göre, 17 yaşındaki bir erkekle 16 yaşındaki bir kız arkadaş grubuyla birlikte parkta Alkol aldıktan sonra genç kız bilincini kaybedecek derecede sarhoş oldu. Kızı evine bırakmayı teklif eden zanlı, kızı büyükannesinin evine götürdü.

    Ancak durum bu noktadan sonra karmaşık hale geliyor. Genç kız o gece hastanede gözlerini açtığında kendisine cinsel saldırı muayenesi yapılıyordu. Öncesinde yapılan alkol testinde kanındaki alkol oranının en üst sınırda olduğu tespit edildi. Cinsel saldırı muayenesinde ise zanlının DNA’sı kızın bacağında ve ağız çevresinde bulundu.

    Genç kız o gece yaşananlara dair hiçbir şey hatırlamadığını söylerken, genç ise kızın kendi rızasıyla cinsel birliktelik yaşandığını savundu.

    Bölge savcılığı zanlıya kurbanı "oral sekse zorlama" suçlaması yöneltirken, mahkeme yargıcı davayı reddetti. Durum böyle olunca temyiz mahkemesine gidildi. Şok eden temyiz kararında da savcılar alkolden bilincini kaybeden biri için kanunun geçerli olmayacağını belirtti. Hatta temyiz mahkemesinin kararında “Kurbanın oral seks sırasında tamamen bilincini kaybedecek derecede sarhoş olması durumunda, zorla oral seks eylemi gerçekleşemez” ifadesi kullanıldı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ