Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Kenneth Rot: ABD'nin Suriye stratejisi tutarsız

    İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Direktörü Kenneth Roth, Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council'de "Arap Çekişmesinde Sivillerin Çektiği Acı" başlıklı konferansta konuştu.

    Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle milyonlarca insanın ülkesini terk etmek zorunda kaldığını belirten Roth, "Bu sıradan bir savaş değil, askerler askerle savaşmıyor. Esed ordusu, sivilleri, hastaneleri hedef alıyor ve Suriye’de olan hiç bir canlının hayat güvenliği yok." diye konuştu.

    Barack Obama yönetiminin Rusya’ya Esed üzerindeki yaptırım gücünü kullanması için yeterince baskı yapmadığını kaydeden Roth, "Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’ya Esed vahşetinin ortağıymış gibi davranmıyor." ifadesini kullandı.

    "ABD'nin Suriye'de uyguladığı askeri stratejisi tutarsız" değerlendirmesinde bulunan Roth, şunları kaydetti:

    "ABD askeri stratejisi tamamen DAEŞ terör örgütüne karşı yoğunlaşmış durumda. Fakat Suriye’de Esed yönetimi DAEŞ’den daha fazla sivil öldürdü. Muhalifler, ailelerini hedef alan Esed’in içinde olduğu hiçbir oluşumu kabul etmeyecekledir."

    Roth, ABD’nin 2016 yılı içerisinde 10 bin Suriyeli mülteciyi almayı taahhüt ettiğini ancak şimdiye kadar sadece 2 bin civarında Suriyeli'ye kapılarını açtığını bildirdi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ