Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi kriz son olarak Eurovision sahnesine yansımıştı. Rusya adına yarışmaya katılacak olan Julia Samoylova'nın Ukrayna tarafından ülkeye alınmayacağının açıklanmasının ardından, konuyla ilgili çözümler masaya yatırılıyor.

Son olarak, Eurovision yetkililerinin Rusya devlet televizyonu Kanal 1'e yaptıkları, Samoylova'nın uydu bağlantısı üzerinden performansını sergilemesi teklifi kanal yetkililerince reddedildi.

Teklifi 'garip' bulduklarını belirten Kanal 1 yetkilileri, "Uzaktan katılım teklifini garip bulduk ve reddettik. Teklif kesinlikle etkinliğin ruhuyla çelişiyor." ifadelerini kullandı.

EUROVISION, UKRAYNALI YETKİLİLERLE GÖRÜŞÜYOR

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Avrupa Yayıncılar Birliği ise yarışmaya uzaktan katılım teklifinin 60 yıllık Eurovision tarihinde bir ilk olduğunu ve yarışmanın politikadan bağımsız kalması gerektiğini belirtti.

Eurovision yöneticilerinden Jon Ola Sand ise daha önce yaptığı açıklamada, bütün sanatçıların Mayıs ayında yapılacak yarışma için evsahibi şehir olan Kiev'de bulunmaları için Ukraynalı otoritelerle görüştüklerini açıklamıştı.

RUS SANATÇIDAN AÇIKLAMA

Öte yandan Ukrayna'nın yasağına takılan Rus sanatçı Julia Samoylova, karardan dolayı üzgün olmadığını söyledi.

Flame is Burning isimli şarkısıyla yarışmaya katılmaya hazırlanan Samoylova, "Ukrayna'nın benim gibi küçük bir kızda nasıl bir tehlike gördüğünü anlayamıyorum. Yoluma devam edeceğim. Bir şekilde her şeyin değişeceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Samoylova, Rusya'nın Kırım'ı ilhakından sonra 2014 ve 2015 yıllarında Kırım'da konser vermişti. Ukrayna, Samoylova'nın Kırım'da verdiği konserleri ülkeye yasadışı giriş olarak kabul etmiş ve 27 yaşındaki sanatçıya geçtiğimiz günlerde 3 yıl giriş yasağı getirmişti.

Rusya, Ukrayna'dan kararını yeniden gözden geçirmesini istemişti.