Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

2015 yılını 99,54 liradan kapatan altının gramı, haziran ayını 122,3 liradan tamamladı. Yatırımcısına böylece yaklaşık yüzde 23 kazandıran gram altın, 2016'nın ilk yarısında da güvenli liman olma özelliğini sürdürdü.
 
ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımı, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankasından (BoJ) gelen parasal genişleme hamleleri, geçen yıl piyasalarda dalgalanmaya neden olurken, yaşanan belirsizliklerin 2016'ya taşınması yatırımcıların altına yönelmesine yol açtı.
 
Yılın ilk yarısında rekor üstüne rekor kıran gram altın, Birleşik Krallık'ta yapılan referandumda seçmenlerin ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına karar vermesiyle (Brexit) 130 liraya kadar çıkarak tarihi zirvesini gördü. Gram altındaki bu yükseliş, Cumhuriyet altını fiyatını 837 liraya, yarım altın fiyatını 410 liraya, çeyrek altın fiyatını 205 liraya çıkardı.
 
Analistler, gram altında kısa vadede 127 ve 130 liranın önemli direnç seviyeleri, 115-120 lira seviyelerinin de destek olarak takip edileceğini dile getiriyor.
 
"EYLÜLE KADAR SERT DALGALANMALAR BEKLEMİYORUZ"
 
AA Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatlarının zirveye yaklaşması nedeniyle yatırımcısının dikkatli olması gerektiğini belirterek, "Altının ons fiyatı yükseliş trendine 1.040 dolar, altının gram fiyatı ise 97 liradan başlamıştı. Altın fiyatlarındaki bu seviyelerin 2015 yılı için dip seviyeler olduğunu söyleyebiliriz. 2016 yılının yükselişleri bizim beklediğimizden daha erken gerçekleşti." dedi.
 
Altının ons fiyatının 1.358 doları test ederek yatırımcısını şaşırttığını aktaran Memiş, "Yılın ikinci yarısında ons altının 1.450 dolar ve gram altının 135 lira seviyeleriyle zirveyi göreceğine inanıyoruz." dedi.
 
Altın yatırımcılarının ons'ta 1.400 dolar ve üzerinden, gram'da ise 130 lira ve üzerinden satış yapabileceği tavsiyesinde bulunan Memiş, "Eylül ayına kadar döviz ve altın fiyatlarında yukarı ya da aşağı yönlü sert dalgalanmalar beklemediğimizi belirtmek isteriz. Eylül ayından sonra döviz ve altın fiyatlarında yukarı yönlü sert dalgalanmalar görebiliriz. Bu düşüncemizi destekleyen nedenler; terör ve jeopolitik riskler, Fed'in faiz oyunu ve AB üye ülkelerinde ekonomik krizler..."
 
Memiş, altının gramında 115 lira seviyesinin altında düşüş beklemediğini dile getirerek, "Düşüşler 115 lirada sınırlı kalabilir. Bu fiyatların aşağısında düşüşler beklenmemeli. Özellikle dip fiyatın 117 lira seviyesi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Altının ons fiyatı için bu beklentimiz 1.180 dolar seviyesidir." ifadelerini kullandı.
 
"130 LİRA SEVİYESİ BREXIT SONRASI PSİKOLOJİK SEVİYE OLARAK KONUMLANDI"
 
Alan Yatırım Kıdemli Analisti Eda Önder Öztürk ise altının son 3 yıllık düşüş trendini sonlandırması ile birlikte özelikle gram altında rekor görüldü ibaresine 2016 yılının başlarından bu yana sıklıkla rastlandığını belirterek, "Gram altın 2016 yılı içerisinde yatırımcısına yüzde 23 oranında getiri sağlayarak yatırımcısına en çok kazandıran enstrümanların başında geliyor." dedi.
 
Öztürk, "2016 yılına başlarken Çin kaynaklı risklerin piyasalarda yarattığı tedirginlik, Avrupa ve ABD ekonomilerindeki resesyon tehlikesi ve gerileyen petrol fiyatları dünya genelinde piyasalarda çalkantıya neden olurken, söz konusu tedirgin ortamda Fed’in 2016 yılı içerisinde faiz artışına gitme konusunda cesur adım atamayacağı algısı piyasalarda yer edindi." şeklinde konuştu.
 
İlgili dönemde Fed cephesinden de temkinli ifadelerin gelmesi üzerine piyasaların dolar tarafında satış yönünde, altın tarafında ise alış yönünde bir tablo ortaya çıkardığını vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:
 
"Geçtiğimiz mayıs ayında Fed cephesinde faiz artışına yönelik başlayan algı yönetimi ile birlikte altında zaman zaman kar realizasyonları görülse de Brexit kaynaklı endişeler ve referandumdan çıkan ayrılık kararı sonrası altın söz konusu ortamdan beslenmeyi başardı. Özellikle referandum kararının ortaya çıkması ile birlikte 130 lira seviyelerini test eden gram altın 120 lira seviyelerinin üzerinde kalıcılık sağladığı sürece yükseliş için yeterli alana sahip diye düşünüyoruz. Yükselişlerde kademeli olarak 125 ve 130 lira seviyeleri düşük maliyetten gram altın bulunduran yatırımcılar için kârın cebe yakışır seviyesi şeklinde karşımıza çıkmakta. 130 lira seviyesi Brexit sonrası psikolojik seviye olarak konumlanmış durumda. Halihazırda 122 lira seviyelerinde seyrini sürdüren gram altında gevşemelerde 115 lira seviyesinin aşağısı ise alım fırsatı olarak değerlendirilebilir."

AA