Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Milli Piyango'nun Yılbaşı Özel Çekilişi'ne yoğun ilgi nedeniyle İzmir'de yarım biletlerin tükenmek üzere olduğu belirtildi. İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Odası Başkanı Paşa Çakmak, yaptığı açıklamada bu yıl Milli Piyango İdaresi'nin büyük ikramiyeyi 55 milyon lira olarak belirlediğini anımsatarak, vatandaşların biletlere yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.‘İLGİ GEÇMİŞE ORANLA FAZLA’

Odalarına kayıtlı olan bin 200 bayinin aktif olarak sahada yılbaşı özel çekiliş biletlerinin satışını gerçekleştirdiğini kaydeden Çakmak, "Yılbaşı biletlerine ilgi, geçmiş yıllara oranla daha fazla. Kentteki bir çok Milli Piyango şubesinde yarım biletler tükendi, bayilerde de çok az kaldı. Bilet almak isteyen vatandaşların acele etmesi gerekiyor. Önceki yıllara oranla bu yıl biletler daha hızlı satıldı. Yarım bilet hiç bir zaman bu kadar erken bitmemişti. Biletlerin tamamının ayın 25'ine kadar tükenmesini bekliyoruz" dedi.'SAHTECİLİK SORUNU KALMADI'

Çakmak, piyango biletlerinde sahtecilik sorununun kalmadığını, vatandaşların gönül rahatlığıyla bilet alabileceğini ifade etti. Son dönemde bazı vatandaşların farklı kentlere ait biletlerin şanslarını artıracağını düşündüğünü, bayilerin de bu talep nedeniyle bazı biletlerin arkasına farklı kentlerin mühürlerini bastığını dile getiren Çakmak, biletin arkasındaki mührün bir öneminin olmadığını, bilet nerede satılıyorsa o kent için ayrılmış seride bulunduğunu söyledi.

Milli Piyango İdaresi'nin özelleştirilmesinin gündemde olduğuna dikkat çeken Çakmak, özelleşme durumunda seyyar bayilerin akıbetinin ne olacağının henüz netleşmediğini, bunun piyasada tedirginlik yarattığını ifade etti. Derneklerine kayıtlı üyelerden engelli, yaşlı ve kadınların bulunduğunu aktaran Çakmak, "Bizim 400'ün üzerinde seyyar bayimiz engelli, 230 tane bayan bayimiz var. Bayilerimizin çoğunun engelli ve yaşlı olduğundan seyyar bayilerin kaldırılmasının iyi olacağını düşünmüyorum" dedi.

'AMORTİLERİ ÖDEMİYORLAR'

Çakmak, Milli Piyango biletlerinin süpermarket ve PTT'de de satıldığını bunun haksız rekabet olduğunu anlatarak, bunlara tepki olarak üyelerinin buralardan satılan biletlerin amortilerini ödemediklerini ifade etti.
AA