Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ertaş, katıldığı bir organizasyonda spor kulüplerinin finansal açıdan dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatarak, "Şirketler beş yıl kar edemezlerse imtiyazlar sonlanır. Dolayısıyla ondan sonra çoğunluk kimdeyse o şirketin sahibi onlar olur. Onlar halka açık şirketler. Borç özkaynak oranlarında, faaliyetlerinde herkes ayağını yorganına göre uzatsın." dedi.

Ertaş, Deutsche Bank'ın Turbo Varant lansmanının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin tahvil ihraçlarında oldukça iyi bir konumda bulunduğunu belirten Ertaş, "Tahvil piyasasıyla ilgili olarak son 4 yılda 800 milyar liralık izin verdik. Bizim şu anda vadesi ödenmemiş tahvil sayımız sadece bir tane. Bir şirket de faizini ödemedi, daha ana para günü gelmedi. SPK bin tane izin veriyor, 1 şirket tahvilin faizi ana parasını ödemiyor. Bu 10 binde 1'e denk geliyor hacim olarak, sayı olarak da 1000'de 1'e denk geliyor." diye konuştu.

Ertaş, tahvil piyasasına ilişkin yeni tebliğ taslağında belli rasyoları tutturamayan şirketlerden ilave tedbirler isteneceğini söyledi.

"İKİ BÜYÜK ŞİRKET HALKA ARZ EDİLİYOR"

Bir soru üzerine iki büyük özel sektör şirketinin yakın zamanda halka arz edileceğini belirten Ertaş, şunları kaydetti:
"İki büyük özel şirket… Önceki bir yılda satılandan oldukça büyük şirketler. Bu sene daha büyük şirketler… Sermaye teşvikinden yararlanan kurumlar şöyle, finansal kurumlar hariç tüm şirketler halka açıldıklarında özkaynak teşvikinden yararlanıyorlar. Finansal kuruluşlar bu teşvikten yararlanamıyorlar. Eğer halka açılacak finansal kuruluşsa, leasing var, faktoring var, GYO'lar var, banka dışı finansal kurumlar var…"

Ertaş, Türkiye sermaye piyasaları geçmişinin halka arzlar yönünden zayıf olduğunu dile getirerek, "Geçmişteki karnemiz parlak değil. Yatırımcıyı burada memnun edememişiz. Herkese gel dedik ama iyisi de geldi, kötüsü de. Şimdi seçici davranıyoruz. Her şirketi kabul etmiyoruz. Daha kaliteli ve belli bir ölçeğin üzerindeki şirketler gelsin ki hem şirket memnun olsun hem de yatırımcı memnun olsun." ifadelerini kullandı.

"Bireysel yatırımcı azaldı" tartışmalarına yönelik Ertaş, "Biz yönlendirdik çünkü finansal okuryazarlığı düşük insanlar orada gelip yanlış bir senet seçince, insanlar para kaybedince üzülüyoruz. Bilanço okumayı, analiz yapmayı bilmiyorsa insanların BES'e girmesini istiyoruz." diye konuştu.

"BES MEYVELERİ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE GÖRÜLECEK"

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) 6,2 milyonun üzerinde katılıma ulaşıldığını aktaran Ertaş, BES'in meyvelerinin önümüzdeki dönemde görüleceğini söyledi. Ertaş, "Orada 50 küsur milyar liralık bir fon birikti. Türkiye köprü de yapabilir, altyapı da yapabilir, otoyol da yapılabilir, tahvil de alınabilir. Böyle bir birikimimiz var. BES'te biriken paraların yarısı özel sektör tahvillerinde, yarısına yakını Devlet İç Borçlanma Senetlerinde (DİBS), yüzde 15'i de hisse senedinde." bilgilerini verdi.

"BASININ DA UYUM SAĞLAMASI LAZIM"


Borsada önemli hacimlerle işlem yapan ve piyasa oyuncularının "herif" diye isimlendirdiği işlem sahibine yönelik soruya ise Ertaş şu yanıtı verdi:

"Her gelenin peşine düşüp 'Bu nereden geldi, bu herif miydi, adam mıydı?' diye sorgulamak ayıp bir şey. Basını da bu konuda eleştiriyorum. Türkiye'deki kurumlar ve paranın nasıl geleceği belli. 32 sayılı bir karar var. Orada diyor ki; Türkiye'ye sermaye şu şu kanallarla gelir. Gelirken, borsada işlem yaparken manipülasyonla mı geliyor, insider'la mı geliyor… SPK bunu inceliyor.

Dolayısıyla böyle bir tespit yokken her gelen para Körfez'den mi geldi, Malezya'dan mı geldi, Londra'dan mı geldi? diye beyinlerinizi sizin değiştirmeniz lazım. Türkiye bir finans merkezi. Londra'da hiçbir gazeteci böyle bir soruyu regülatöre sormaz. Biz nasıl değişiyorsak basının da buna uyum sağlaması lazım.
Geldi mi 4 milyar dolar yıl başından bu yana? Geldi. Yarın gidebilir mi? Gider. Ertesi gün geri gelir ama her gelene her gidenin peşinden sorgularsanız o zaman kimse gelmez. Gelen şeyler Türkiye'nin regülasyonuna uygundur. Hepsi kamu otoritelerinin bilgisi dahilindedir. Kim alıyor, kim satıyor hepsini SPK online, real time biliyordur. Mevzuata aykırı bir şey görürse ensesinden tutar."

"KULÜPLER AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATSIN"

Borsa İstanbul yönetimiyle "Kör havuz" uygulamasını tekrar gözden geçirmek üzere konuştuklarını dile getiren Ertaş, konunun yeniden masaya yatırılacağını kaydetti. Ertaş spor kulüplerinin finansal olarak dikkatli olması yönündeki çağrısını yineleyerek, şöyle devam etti:

"Beş yıl kar edemezlerse imtiyazlar sonlanır. Dolayısıyla ondan sonra çoğunluk kimdeyse o şirketin sahibi onlar olur. Onlar halka açık şirketler. Borç özkaynak oranlarında, faaliyetlerinde herkes ayağını yorganına göre uzatsın. Bunu biz uygulamazsak yatırımcı uyguluyor ya da FIFA uyguluyor, gördüğünüz gibi yurt dışına çıkmanıza engel oluyor."