Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Vestel’den ilk çeyrekte 111,1 milyon liralık kâr - İş-Yaşam Haberleri

    Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Vestel'in 2016'nın ilk çeyreğinde konsolide cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artırarak 2,2 milyar liraya, kârını ise 111,1 milyon liraya çıkardığını bildirdi.

    Vestel'in 2016'nın ilk çeyreğindeki performansını değerlendiren Erdoğan, yılın geri kalanına ilişkin hedeflerini de paylaştı.

    Erdoğan, iç pazardaki satışlarını yüzde 23 artırarak yılın ilk çeyreğine hızlı başlayan Vestel'in beyaz eşya pazarında yüzde 11, elektronikte de yüzde 33 büyüdüğünü aktararak, "Dünyanın 152 ülkesine ihracat yapan, 18 yıldır tüketici elektroniği alanında Türkiye'nin ihracat rekortmeni olan Vestel, belirsizlikler ve dalgalanmalara açık olan 2016 yılının ilk çeyreğinde ihracatını yüzde 27 artırdı." diye konuştu.

    Geçen yılın ilk 3 ayında Ar-Ge harcamalarının 27 milyon 3 bin lira iken, 2016’nın ilk çeyreğinde yüzde 13,4 artarak 30 milyon 660 bin liraya ulaştığını dile getiren Erdoğan, "Avrupa TV pazarında 2'nci olan Vestel, global ekonominin yeteri kadar büyüyemediği ve rekabetin çok daha güçlü bir şekilde hissedildiği yılın ilk çeyreğinde Türkiye'de pazar lideri olduğu TV ürün grubunun öncülüğünde elektronikte yüzde 23 ihracat artışı sağladı.” ifadelerini kullandı.

    Erdoğan, 2016'nın ilk çeyreğinde TV pazarı yüzde 2 küçülen Avrupa'da Vestel'in söz konusu pazarda yüzde 39’luk rekor bir büyümeye imza attığı bilgisini vererek, şunları kaydetti:

    "Türkiye beyaz eşya ihracatının yaklaşık yüzde 30'unu tek başına gerçekleştiren Vestel, yaptığı iş birlikleri ve tüm ürün gruplarındaki dengeli ve başarılı satış rakamları ile 2016 yılının ilk çeyreğinde beyaz eşya ihracatını yüzde 32 artırdı. İhracatın lideri Vestel iç pazardaki satışlarını da yüzde 23 artırarak yılın ilk çeyreğine hızlı başladı. TV satışlarındaki artışı devam eden Vestel Şirketler Grubu, Mart 2016 itibarıyla pazardaki her üç televizyondan birini satarak TV'de pazar lideri oldu."

    Yılın ilk çeyreğinde Vestel'in faaliyet karının 251 milyon lira olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Vestel’in söz konusu dönemde net kârı 111,1 milyon lira oldu. Geçen yılın ilk çeyreğinde net kâr eksi 74,1 milyon lira liraydı. İç pazar satış cirosu 871 milyon lira olan Vestel'in dış pazar satış cirosu ise 1,5 milyar liraya çıktı. Vestel'in, 2016'nın ilk çeyreğinde konsolide cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artarak 2,2 milyar liraya ulaştı.” şeklinde konuştu.

    "GÜNEY KORE'YE GELECEK AY FIRIN SATACAĞIZ"

    Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Erdoğan, Vestel’in 152 ülkeye ihracatının yapıldığını belirterek, bu rakama 2 ay içinde 3-4 ülkenin daha ilave edileceğini ve bu ülkelerin Afrika ya da Pasifik bölgesindeki ülkelerden olabileceğini söyledi.

    Afrika’nın kendileri için önemli ve büyüyen bir pazar olduğuna işaret eden Erdoğan, "Afrika Sahra Altı ve Sahra Üstü’nde elinde çantayla gezen Vestel satış ekipleri var, gerektiğinde bakanlarla bile görüşebiliyorlar. Sahra Üstü’nde geleneksel olarak zaten çok iyiyiz. Sahra Altı’nda da geçen yıla göre yüzde 100’e yakın büyüme var.” ifadelerini kullandı.

    Erdoğan, Güney Kore’ye haziran ayında fırın satılacağına dikkati çekerek, "Üretimi bitti. Gelecek ay fırın sevkiyatımız başlayacak. Bu önemli bir gelişme ve ciddi anlamda bir ilk... Devamı gelecek, uzun vadeli bir iş...” değerlendirmesinde bulundu.

    Turan Erdoğan, Rusya'da üretimi durduklarını ancak satışlarının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ