Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Odeabank'tan yapılan açıklamaya göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu yılın ilk çeyreğinde Odeabank’ın aktifleri yüzde 12 artışla 29,5 milyar TL’ye, mevduatları yüze 9 artarak 23 milyar TL’ye, toplam kredileri de yüzde 15 artışla 21,5 milyar TL’ye ulaştı.

Odeabank, döviz kurunda yaşanan dalgalanmalara ve küresel piyasalardaki belirsizliğin yarattığı ekonomik durgunluğa karşın 2016 yılının ilk çeyreğinde net kârını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 93 artırarak 22,6 milyon liraya yükseltti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Odeabank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, yılın ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçların ana performans göstergelerindeki hızlı ve kârlı büyümeyi ortaya koyduğunu belirtti.

Özkaya, sadece üç buçuk yıl önce sıfırdan kurulmuş bir banka olarak yüksek seviyedeki yatırım harcamalarına ve ekonomik belirsizliklere karşın kârlı büyümeye devam ettiklerini vurgulayarak, "Yılın ilk çeyreğinde elde etmiş olduğumuz finansal başarılardan dolayı çok mutluyuz. Bu başarılar müşterilerimizin bize duyduğu güvenin sonucudur." ifadelerini kullandı.

Türk bankacılık sektörünün ilk çeyrek performansını da değerlendiren Özkaya, bankacılık sektöründeki büyüme eğiliminin ılımlı şekilde yavaşladığına dikkat çekti.

Özkaya, şunları da kaydetti:

"BDDK haftalık verilerine göre, 2015 sonunda yüzde 20,7 olan kredilerin yıllık büyüme hızı mart sonunda yüzde 14,9 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde mevduatların büyüme hızı yüzde 18,3'ten yüzde 13,6'ya geriledi. Bu düşüş mevduatın krediye dönüşüm oranını da yüzde 114,5'ten yüzde 113,3'e çekti. Kredi artışının daha sert yavaşlaması nedeniyle takibe düşen alacakların toplam kredilere oranı artmaya devam ederek söz konusu dönemde yüzde 3,14'ten yüzde 3,35'e yükseldi.

Sektörün ilk çeyrekteki nispeten zayıf büyüme performansına rağmen kârlılığının daha iyi bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. BDDK aylık verilerine göre, ocak-şubat döneminde bankacılık sektörünün net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,7'lik artışla 4,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Finansal piyasalarda görülen toparlanmanın reel ekonomiye yansımaya başlaması ile önümüzdeki günlerde bankacılık sektörünün de büyüme performansının toparlanabileceğini düşünüyoruz."

AA