Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji iPhone 7 ne zaman satışa çıkacak? - Teknoloji Haberleri
    1

    Apple'ın almış olduğu iki yeni patent ile iPhone 7'de kullanılması beklenen 2 yeni özellik de belli oldu.

    2

    Apple'ın bildiğiniz gibi tam sayı sürümlerinde büyük yenilikler yerine tasarımsal değişikliklere gittiğini biliyoruz.

    3

    Ancak bu sefer ezber bozması beklenen iPhone 7'nin daha önceden ortaya çıkan ve söylentilerde dolaşan en önemli detayı bir kulaklık girişinin olmayacağı ve sadece Bluetooth kulaklıklar veya lightning bağlantısı bulunan kulaklıklar ile kullanılabileceği söyleniyordu.

    4

    Şimdi ise ortaya çıkan patent görsellerine göre Apple bunu özellikle bluetooth kulaklık olarak kullanacağa benziyor.

    5

    Aşağıda görebileceğiniz patente göre Apple 3.5mm jack girişine sahip olan bir iPhone yerine bluetooth teknolojisine sahip Apple kulaklıklar üretecek.

    6

    Ancak bu patentte şöyle bir farklılık var. Düz bir şekilde bluetooth ile bağlantı yerine hem kablolu hem kablosuz olarak bağlanabilen kulaklıklarda kablolu bağlantının amacı ise telefon ile kulaklık arasındaki bağlantının kablo ile daha doğru yapılması şeklinde düşünülmüş.

    7

    Bluetooth bağlantısında yaşanabilecek gecikmelerin vb sorunların böylece üstesinden gelecek olan bu kulakluk dizaynı, eğer daha önceki söylentilerdeki gibi kulaklık girişi olmayan iPhone 7 gibi bir tasarım olacaksa tahminimce bu bağlantı lightning portu üzerinden kurulacaktır.

    8

    Ancak patente baktığımızda kulaklık girişinin kulllanıldığı görülüyor. Yani iPhone 7'de kulaklık girişinin olacağını söyleyebiliriz. Apple'ın iPhone 7'sinde periskop mantığı ile çalışan bir kamera sistemi olacağa benziyor.

    9

    Bu sisteme göre kameraya gelen ışık ayna yardımıyla alt kısımda bulunan ikinci bir lense aktarılarak optik zoom yapılabilmesini sağlayacak. Böylelikle herhangi bir kamera çıkıntısı olmadan 3x optik zoom özelliği kazanacak olan iPhone 7, kamera noktasında önemli bir artıya daha sahip olacağa benziyor.

    10

    Tabii bunlar patent aşamasın da olduğu için net olarak iPhone 7'de kullanılacak şeklinde bir söylem de yanlış olabilir. Fakat öncesinden test edilip uygulandığı için patent almak istemiş olabilecek olan Apple'ın iPhone 7'de bu teknolojileri kullanma ihtimali de var.

    11

    iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinin tasarımı artık değişecek. Klasik iki yılda bir değişen iPhone tasarımı, beraberinde yeni özellikler de getirecek. Bazı konularda Apple rakiplerinin oldukça gerisinde. Bu yıl açıkların kapatılması bekleniyor. Tabii ki çok sayıda yenilik bekleniyor ancak bazı özellikler artık ihtiyaç boyutunda. Toplamda dört özelliğin sıradaki iPhone modelinde olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

    12

    Bazı konularda Apple rakiplerinin oldukça gerisinde. Bu yıl açıkların kapatılması bekleniyor. Tabii ki çok sayıda yenilik bekleniyor ancak bazı özellikler artık ihtiyaç boyutunda.

    13

    Toplamda dört özelliğin sıradaki iPhone modelinde olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

    14


    Android tarafında mevcut olarak sunulan özelliklerin bir kısmı iPhone tarafında karşımıza çıkmıyor. Ancak bu yıl bu farkın kapatılması bekleniyor. İddiaların bir kısmı 2017 yılında çıkacak iPhone modeli için, bir kısmı ise bu yıl çıkacak olan iPhone 7 için geçerli. Ancak Apple bir sürpriz yapıp ciddi bir değişiklik yapabilir.

    15

    Beklenen özelliklerden bahsetmeden önce henüz bu konuda hakkında Apple tarafından resmi bir açıklama yapılmadığını belirtelim. İddialar KGO Securities analistlerine ait.


    16

    İlk beklenen detay iPhone ekranı ile ilgili. LCD ekrandan vazgeçmeyen Apple’ın artık AMOLED ekrana geçiş yapması bekleniyor. Daha az güç tüketimi ve daha ince yapısı ile AMOLED ekranlar hem iPhone kasası içerisinde daha az yer kaplayacak, hem de daha uzun pil ömrü sunulmasına yardımcı olacak.


    17

    Ayrıca ekran çözünürlüğü tarafında da 1440 x 2560 yani QHD çözünürlük bekleniyor.

    18


    İkinci en önemli detay ise genel olarak cihazın piliyle ilgili. Hızlı şarj ve kablosuz şarj teknolojileri yaklaşık bir yıldır son derece yaygın şekilde Android tarafında kullanılıyor.

    19

    Hatta artık neredeyse üst düzey bir Android telefon için standart bir özellik haline geldi. Ancak Apple tarafında bu iki teknoloji de desteklenmiyor. Qi standardında kablosuz şarj ve kablo ile de hızlı şarj, ayrıca bu teknolojileri destekleyen aksesuarlar bekleniyor.

    20

    İŞTE DİĞER İDDİALAR

    21

    Yeni iPhone'larla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiaya göre yeni iPhone modellerinin ekranları dokunmatik olmayabilir.

    22

    Zira 23 Mart 2015'te ABD Patent Enstitüsü'ne başvuran Apple, geçtiğimiz günlerde kullanıcının ekrana dokunmadan komutlar vermesine imkan sağlayan (yakın mesafeden harekete duyarlı şekilde çalışacak multi touch yüzeyler) teknolojinin patentini aldı.

    23

    Harekete duyarlı bir sistem üzerinde çalışan Apple'ın bu teknoloji sayesinde cihazların kullanıcının ekrana dokunmasına gerek duymaksızın, parmağın ekrana yakınlaştırmasıyla verilen komutları algılamasın önünü açması bekleniyor.

    24

    Özellikle akıllı cihazların kullanımında devrimsel bir yeniliğin habercisi olan bu özelliğin en önemli parçası kuşkusuz gelişmiş sensörler olacak.

    25

    Gelişmiş sensörlerin parmağın ekrana dokunmasına gerek kalmadan işlemi algılaması ile çalışacak olan sistemin ilk etapta cihazların açılıp kapatılması ve uygulamalardan çıkış gibi işlemlerde kullanılacağı tahmin ediliyor.

    26

    Her zamanki gibi Apple, yeni iPhone modeli görücüye çıkana kadar bilgi vermeye yanaşmıyor. Ancak bu model hakkında sızıntılar birbiri ardına geliyor.

    27

    Yeni iPhone'a ait şimdiye kadar gelen söylenti ve dedikodular şöyle:

    28

    Apple her yıl olduğu gibi kendi mobil işlemcisinin daha iyi performans sağlayan bir versiyonunu yeni iPhone modellerinde kullanacak. Muhtemelen yeni mobil işlemcinin adı A10 olacak.

    29

    Apple yıllar sonra 1GB RAM’den vazgeçti ve iPhone 6S modelleri üzerinde 2GB RAM özelliğini kullandı.

    30

    Sızıntılarda oldukça iyi bir sicili bulunan Ming-Ci Kuo, şirketin iPhone 7’nin phablet versiyonu iPhone 7 Plus’da 3GB RAM özelliğine yer verebileceğini söyleniyor.

    37

    iPhone 7’nin inceliğinin yanı sıra ince çerçeveler sunan yeni bir ekran teknolojisi ile gelebileceği söyleniyor.

    38

    Söylenti değirmenine göre, iPhone 7 ve 7 Plus’ın SanDisk veya Toshiba tarafından sağlanan hızlı 3D NAND flaş gibi yeni bir özelliği olabilir.

    39

    Her modelini bir öncekine oranla inceltmek için adımlar atan ABD merkezli teknoloji devi, iddialar doğru çıkarsa Eylül ayında 7.3 mm kalınlıktaki iPhone 6S modeline oranla 1 mm daha ince bir cihazı görücüye çıkaracak.

    40

    Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan başka bir iddiaya göre, Apple, 'ucuz iPhone' olarak da anılan 4 inçlik bir telefon üretecek.

    41

    Apple'ın üreteceği bu telefon 5s'e benzer olacağı öne sürülürken telefonun 4 inç bir ekrana sahip olacağı adının ise 5e olacağı iddia ediliyor.

    42

    Öte yandan telefonun tasarımının ise iPhone 6'ya benzeyeceği iddia edildi. Gelen bu haberler üzerine henüz Apple'dan resmi bir açıklama yapılmadı. Yeni akıllı cihazın iPhone 7 ve 7 Plus ile beraber Eylül ayında tanıtılması bekleniyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ