Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Mobil Colao'dan "gigabit toplumu" çağrısı - Teknoloji Haberleri

    Vodafone Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Vittorio Colao, tüm bilişim sektöründeki karar vericilerin rekabetçi ve yatırımı destekleyen politikalar üretmesi ve sektör oyuncularının tekelleşmesinin önüne geçmesi gerektiğini belirterek, "Gigabit toplumuna dönüşüm, adil ve sürdürülebilir eğitim, çalışma ve yaşam için bir fırsattır" dedi.

    Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından Barselona'da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi'nin açılış töreninde konuşan Colao, giderek daha bağlantılı hale gelen dünyanın 4G, 5G ve fiber teknolojilerle "gigabit toplumu"na dönüşeceğini söyledi.

    Gelecek 5 yılda veri trafiğinin 6 kat artacağını öngördüklerini ifade eden Colao, 4G teknolojileri ile mobilde saniyede 10 gigabit hıza ulaşılabildiğini bildirdi. Colao, "Mobil Dünya Kongresi'ndeki Vodafone standında 4G'de saniyede 1 Gigabit hızı bugün canlı olarak görebilirsiniz. 5G ile bu hızların saniyede 10 Gigabit'e kadar ulaşabileceğini öngörüyoruz" diye konuştu.

    Colao, bireylerin ve toplumların gigabit toplumuna giden yolda dönüştüğünü belirterek iş modellerinin de böylece daha esnek hale geldiğine dikkati çekti.

    Vodafone'un esneklik konusunda dünya çapında yaptığı bir araştırmaya göre şirketlerin yüzde 75'inin esnek çalışmaya başladığını kaydeden Colao, bu yöntemle yine şirketlerin yüzde 61'inin daha yüksek kar, yüzde 83'ünün daha yüksek verimlilik, yüzde 58'inin pozitif itibar kazandığını ifade etti.

    "NESNELERİN İNTERNETİ İLE YAŞAM DEĞİŞİYOR"

    Uluslararası danışmanlık firması KPMG'nin Kasım 2015'te dijitalleşmenin faydalarına dair yaptığı araştırmadan veriler paylaşan Colao, "Nesnelerin interneti (IoT) her geçen gün gelişiyor. Nesnelerin interneti ile daha akıllı hale gelen otomobiller sayesinde kaza oranlarının yüzde 8 azalacağı, otomobillerin yüzde 18 daha az karbon emisyonu üreteceği ve hastane başvurularının yüzde 74'e varan oranlarda azalacağı tahmin ediliyor" ifadelerini kullandı.

    Colao, fuarda, katılımcılara hitaben teknoloji, telekomünikasyon gibi sektörlerin karar vericilerinin bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle noktaladı:

    "GSMA artık sadece teknolojiye değil ekonomiye, iş modellerine de odaklanmalı. Önümüzdeki 5 yılı bu odadakiler belirleyecek. Şunu unutmamak gerekiyor; 'dijital devrim' iş dünyasını değiştiriyor. Fortune 100 listesindeki şirketlerin yarısı dijitalleşemediği için artık burada değil. Dolayısıyla, bir taraftan rekabete odaklanılırken diğer taraftan yatırımı destekleyen politikaların hayata geçirilmesi önem taşıyor. Ben bu konuda çok iyimserim."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ