Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Facebook Avataria tehlikesi - Teknoloji Haberleri

    Son günlerde Facebook'ta oynanan binlerce oyun arasında yer alan Avataria'da çocukların istismar edildiği iddia edildi. 'Soguk ulke' isimli yazarın paylaşımıyla Ekşi Sözlük'te de büyük ses getiren Avataria isimli oyun, özellikle çocuklar için oldukça sakıncalı içerikler barındırıyor. Çocukları olumsuz yönde etkileyen Avataria'ya hemen her yaşta kullanıcı girebiliyor.

    Oyun ilk açıldığında kullanıcılar kendi avatarını oluşturuyor, saç ve göz rengini seçiyor, ismini belirliyor.

    Oyun online olarak oynanıyor ve kullanıcıların hepsi 'bot' değil, yani diğer Facebook kullanıcıları...

    Oyunda kullanıcıların yanına gelen biri "Benimle sevgili olur musun?", "Benimle evlenir misin?" gibi sorular sorabiliyor. Oyunda işi daha ileriye de götürmek mümkün: İki karakter eve gidebiliyor ve kullanıcılar soyunup aynı yatağa yatan iki karakteri görebiliyor.

    EKŞİ SÖZLÜK'TE BÜYÜK TEPKİ

    Ekşi Sözlük yazarı 'soguk ulke'nin tehlikeye dikkat çeken paylaşımı sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Ekşi Sözlük yazarı 9 yaşındaki yeğenini oynarken gördükten sonra şüphelenerek oyunu kendini 9 yaşında tanıtarak oynarken yaşadıklarını şöyle anlattı.

    Ekşi Sözlük yazarı ''soguk ulke'' nin tehlikeye dikkat çeken paylaşımı sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. İşte Ekşi Sözlük'te büyük tartışmalara neden olan o paylaşım:

    9 yaşında bir yeğenim var. genelde gün içinde minimum 1 saat internete girme hakkı vermiş ebeveynleri. O da her çocuk gibi, Facebook'ta arkadaşlarıyla sohbet ediyor. (zira nedenini bilmediğim, anlamadığım ve asla anlayamayacağım bir biçimde hemen hemen her çocuğun bir Facebook adresi mevcut.)

    Dün internetteyken yanına oturup neler yaptığına bakmak istedim. Benim yarım aklımda bir çocuk Facebook'ta en fazla bebek giydirip, araba yarışı falan oynar çünkü. Ekranda "Avataria" diye bir oyun açık, bir sürü avatar oradan oraya yürüyerek "sew olmak isteyen", "benim evde parti var hadi aşkım gel" yaza yaza dolaşıyor. Önce onları oyun içerisinde bağımsız hareket eden "bot" hesaplar sandım. Sonra biraz daha yakından bakınca, kişilerin birbiri ile gayet anlamlı bir biçimde iletişim kurduğunu fark ettim. Hem de ne iletişim!

    Yeğenime bana oyunu anlatmasını, beğenirsem oynayabileceğimi ve ona ihtiyacı olan can, hamle ya da malzeme vs yardımı yapabileceğimi söyledim. Bizim kafa kalmış tabii "çiftlik - candycrash" oyunlarında. "Burada" dedi, "güzel giyiniyorsun. Görevler var onları yapıyorsun, sonra kulübe gidip kendine bir sevgili buluyorsun." Tam o sırada yanına bir avatar gelip, onunla "evlenmek" istediğini söyledi. Allah'ım bizimki bir panik, bir mutlu! Dedim "tanıyor musun?" "hayır", dedi. "Tanışacağız..."

    Şöyle arkama yaslanıp yeğenimin yüzüne baktım. O heyecanla klavyeye abanmış yazmakla meşguldü. 9 yaşında lan daha 9!

    Neyse vesselam, karşıdaki şahıs, yeğenime sorular soruyor. "Nerde okuyorsun, kaç yaşındasın" vs. Bizimki de cevap veriyor. Bizimki yazıyor "9 yaşndym..." Karşıdan cevap geliyor: "Demek 9 yaşındasın. Ben de 11 yaşındayım"

    "Bir dakika" dedim, bu kişi 11 yaşındaysa, ben henüz doğmadım!

    Hemen pc başından kaldırdım yeğenimi. Kendi Facebook hesabımı açtım, oyunu buldum ve oynamaya başladım. Benim avatarı gayet hanım hanım giyimli, gözlüklü bir tip yaptım. Yeğenim atıldı hemen: "Ah ya! çok çirkin bir kız oldu bu. Kimse bakmayacak sana!

    Neyse efendim, oyun içinde bir kaç çer çöp toplayıp başlangıç görevlerini bitirince, hemen parka gidip bir "arkadaş" edinme görevi geldi. Parka gittik. Daha gireli iki dakika olmadı ki, biri yanıma geldi. "slm" yazdı. "slm" dedim. "Arkadaş olalım" dedi, "olur" dedim. İstek gönderdi kabul ettim. "Hadi bana gel" dedi. O gitti, ben yeğenimin yardımıyla onu takip etmeyi öğrendim. Evi olarak dekore ettiği bir odaya girdik. (Yeğenimi kibarca yanımdan uzaklaştırdım, zira gidişatı pek beğenmedim.) "Kaç yaşındasın" dedi. "9..." dedim. "Tamam, ben de 11, hadi oynayalım." dedi. "Ne oynayacağız ben daha yeniyim. bilmiyorum oynamayı" dedim. "Tamam ben sana öğreteceğim." dedi. Ekranın üst köşesinde "*** seni öpmek istiyor" diye bir pencere açıldı. Kabul ettim.

    Bu diyaloglar şöyle:

    *** - hadi üstümüzü çıkaralım.

    ben - neden

    *** -böyle oynayalım

    ben - ama ben bilmiyorum.

    ***-tamam. okuyor musun

    ben-evet

    ***-nerde

    ben -(salladım bi okul adı)

    ***-tamam ben de okuyorum. daha önce hiç külodunu çıkarmadın mı

    ben-anlamadım

    ***-külodun ne olduğunu biliyorsun di mi

    ben-evet

    ***-tamam. şimdi onun içinde bişey var ya. o nasıl görünüyor

    ben-anlamadım.bilmiyorum

    ***- tamam. evde yalnız mısın

    ben-hayır annem var

    ***-tamam yanında mı

    ben-hayır

    ***-tamam.gelirse haberver

    ben-tmm

    ***- bundan sonra burda sadece beni bul tamammı başkasını kabul etme

    ben-tamam

    ***-ben sana gold vericem.gelinlik alıcam. puan da kazanırsın. seviye atlarsın

    ben- tamam

    ***-facebook hesabın var mı

    ben-annemin var

    ***-tamam telefonun var mı

    ben-yok annem doğum günümde alcak

    ***-tamam ne zaman doğum günün

    ben- temmuzdaa

    *** tamam eğer annen almazsa ben sana alırım

    ben-telfon mu

    ***-evet ama burda sadece benimle konuş bir de bana sana gönderebileceğim bi adres lazım

    ben- tamam

    ***-tamam sex oynayalım mı

    ben- nasıl oynucaz

    ***- sen şimdi külodunu çıkar onun içindeki .........

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ