Twitter geçen hafta cuma gününden bu yana yaşanan erişim yasağıyla ilgili olarak ilk resmi açıklamasını yaptı.

Kurum adına açıklama yapan Twitter’ın Genel Hukuk Danışmanı Vijaya Gadde Blog.twitter.com'dan yaptığı açıklamasında kurum Türkiye’de Twitter’a yaşanan erişim kısıtlamasının yasal bir dayanağı olmadığını ve yasağın geri çekilmesi için Türkiye'deki mahkemeye başvuruda bulunduklarını söyledi. Gadde aynı zamanda açıklamasında erişim engellemesi süreci boyunca hiçbir IP adresi veya mail adresinin hükümetle paylaşılmayacağı söyledi.

İşte Twitter'in resmi blog sayfasından yaptığı açıklanma: 
"Türk hükümeti Twitter'e erişimi durduralı 6 gün oldu. Bu zaman içinde, Türkiye'deki yetkililerle sitemizin iş tutumu hakkıdna bilgilendirmek ve kendileri ile bu sorunu nasıl halledeceğimiz konusunda çözüm bulmak için görüştük ve Türk yetkililerin endişelerini dinledik. Sorunu çözmeye çalışmamıza rağmen, Türkiye’de milyonlarca insan yine de Twitter’a erişemiyor. Kararın değiştirilmesi için mahkemeye başvurduk.

Yasak üç mahkeme ve bir savcı kararına dayanıyor. Ancak bu kararların hiçbiri bize kapatmadan önce iletilmemişti. Üç mahkeme kararından ikisine konu olan içerik bizim kendi kurallarımız ile de çelişiyor. Bu nedenle bu hesaplar askıya alındı. Ancak son karar bizi endişelendiyor. Çünkü, bu karar eski bir bakanı yolsuzluk yapmakla itham ediyor. Özellikle olası bir hükümet yolsuzluğu varsa, siyasi konuşmalar en önemli konuşmalar arasında yer alır. Bu nedenle bugün kullanıcılarımız adına, erişimi engelleme kararının geri çekilmesi için mahkemeye başvurduk.

TÜRKİYE İÇİN İLK UYGULAMA!
Karara itiraz ederken, söz konusu hesaba yönelik “Country Withheld Content” uygulamamızı kullandık. Türkiye’de bunu ilk kez kullandığımızda, bir savcının ricası üzerine, bir vatandaşın güvenliği açısından önemli olan bazı Tweet’leri engellemiştik. Bu aygıt sayesinde, belli bir içerik yasal kısıtlamalar çerçevesinde bazı yerlerde gösterilmeyebiliyor. Bu esnada dünyaya görünür kalabiliyor. Böyle bir aksiyon alabileceğimiz konusunda söz konusu hesaplara halihazırda bilgi vermiş bulunuyoruz. Bu gösterilmemelerle ilgili olarak, hukuki olarak yayınlama imkanımız olan her türlü bilgiyi de, Chilling Effects sayfasına ekliyoruz..

Özellikle vurgulamak istiyoruz ki, Twitter’ın kapalı kaldığı süreçte de hiçbir kullanıcımızın mail ya da IP adresi gibi özel bilgilerini paylaşmadık. Türkiye’de hizmetlerimizin engellenmesinin hiçbir yasal zemini yoktur. Haftasonu yapılacak seçimler öncesinde vatandaşların online diyaloğun sürmesi için hükümetin derhal Twitter’ı erişime açmasını bekliyoruz"