Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Ethereum'un kurucusu uyardı: "Kripto paralar her an sıfırlanabilir" - Teknoloji Haberleri
    1

    Ethereum’un (ETH) mimarı Vitalik Buterin, kripto paralara dair önemli açıklamalar yaptı.

    2

    Buterin, kripto paraların değerlerinin her an sıfırlanabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

    3

    Haftaya 3.550 lira seviyesinde işlem görerek başlayan Ethereum’un kurucusu, kripto paraların birikimleri değerlendirmek için uygun yatırım araçları olmadıklarına dikkat çekti.

    7

    Ethereum’un kurucusu, kullanıcıları Twitter’da gördükleri kripto para tekliflerine güvenmemeleri konusunda uyardı.

    8

    Kripto para birimlerinin yeni oluşan bir varlık sınıfı olduğuna dikkat çeken Buterin, uyarılarını “bu değerler her an sıfıra inebilir” diyerek sürdürdü.

    9

    Buterin tweet dizisinde şöyle söyledi: “Bir hatırlatma: Kripto paralar hâlâ yeni ve hiper dengesiz menkul kıymetler. Değerleri her an sıfıra inebilir.”

    10

    “Kaybetmeyi göze alamayacağınız meblağları kripto paralara yatırmayın.”

    11

    Kripto paraların henüz yatırım aracı olacak kadar olgunlaşmadığının altını çizen Buterin, “Eğer birikimlerimi nerede tutmalıyım diye merak ediyorsanız, en düşük riskli seçeneğiniz hâlâ geleneksel yatırım araçlarıdır.” diyerek tweet dizisini sonlandırdı.

    12

    Durdurulamaz gibi görünen yükselişleriyle 2017 yılına damgasını vuran kripto paralar, yatırımcıların satış yapmaya başlamasıyla bir günde 100 milyar dolar değer kaybetmişti.

    16

    Kripto paralar istikrar kazanmaya çalışırken, sahte kripto para arzları düzenleyen siber dolandırıcılar blok zinciri tabanlı bu değerlere karşı ön yargılar oluşmasına sebep oluyor.

    17

    Buterin gibi ünlülerin sahte hesaplarını kullanan dolandırıcılar, yeni bir kripto para karşılığında Bitcoin, Ethereum, Monero ve benzeri popüler para birimleri talep ediyor.

    18

    Dolandırıcılar, Tesla CEO’su Elon Musk adına açtıkları sahte Twitter hesabını da kripto para sahiplerini tuzağa düşürmek için kullandılar.

    19

    Sahte hesaplar arasında, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu Başkanı J. Christopher Giancarlo gibi isimler de yer aldı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ