Galatasaray, Gençlerbirliği ile deplasmanda 0-0 berabere kalırken teknik direktör Fatih Terim, çok önemli açıklamalar yaptı. Tecrübeli çalıştırıcı, oynanan kötü futbola isyan ederken bazı oyuncular için önemli kararlar alınacağını vurgulayıp şunları söyledi:

"Performans ile ilgili çok söyleyebileceğim şey var. Gençlerbirliği bizden daha iyi oynadı, daha iyi mücadele etti. Bize gelince, sadece istemek yetmiyor demek ki, kazanmayı da bilmek gerekiyor, galibiyeti de almak gerekiyor. Bu kadar doğru işler yapmayan bir Galatasray beklemiyorum. Arkadaşlarımızın daha dikkatli olması gerekiyor. Galatasaray puan kaybedecektir ama kaybederse, Salı günü olduğu gibi kaybettiği halde helal olsun denen bir takım vardı, öyle bir takımla kaybeder."

"OCAKA KADAR NE OLACAK İZAH EDECEĞİM"

"Böyle lakayıt, böyle vurdumduymaz, böyle istediği gibi... Ne ben müsaade ederim, ne Galatasaray'ın kültürü buna müsaade eder. Biraz fazla uzadı bu iş. Üzgünüm, hiç hoşuma gitmedi bu iş. Galatasaraylılar savaşan bir takım görecektir. Bu isim olmayabilir. İsim olup da, cisim yoksa zaten bir işe yaramaz. Galatasaraylılara Ocak'ta ne olacak, Ocak'a kadar ne olacak, izah edeceğim. Böyle bir şey yok! Belki ben yüreğini koyacak çocukları koymalıydım, burada kendime önemli bir eksi puan yazıyorum. Galatasaray forması giyenlerin böyle bir şeye hakkı yok."

"BAŞKA HAKEM Mİ YOK!"

Terim, hakem Halil Umut Meler için ise şunları söyledi: "Halil hoca Perşembe günü Rosenborg maçını yönetti. Hakem mi kalmadı da adamcağız uçakla Cuma akşam gelecek de Cumartesi akşam burada maça çıkacak. Penaltıları falan söylüyorlar

ama ben ceza alıyorum, biraz da ceza almayanlar konuşsun.  Belhanda'ya kızıyordum el diyor pozisyonda diye, meğerse omzundan çekildiğini söylüyormuş. Biraz da ceza almayanlar konuşssun."

BASIN TOPLANTISI...

Terim, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, Gençlerbirliği karşısında kötü oynadıklarını belirterek, futbolcularını eleştirdi.

Futbolcularının Galatasaray'a yakışmayan bir oyun sergilediğinin altını çizen Terim, "Sadece istemekle olmuyor. Almasını da bilmek lazım, puanı da galibiyeti de. Biz bugün sadece istedik, bazıları için pek de sanmıyorum. Salı günü istekli, kaybettiği zaman bile alkışlanan bir takım vardı. Şampiyonlar Ligi'ndeki bu tempodan sonra bir dalgalanma bekleyebilirsiniz ama bugünkü gibi bir tablo mümkün değil beklemem." diye konuştu.

Terim, Gençlerbirliği'nin de hakkının yenmemesi gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"İyi mücadele ettiler. Bizden daha çok koştular, savaştılar. Kendilerini tebrik ederim ama bugün salıdan sayarsak 5. gün. Rotasyon yapmayı da düşünmedim ama demek ki doğru bir karar değilmiş. Bizim takımlarımız hep savaşan, oyunu oynayan, ileride çok pozisyon bulan, baskı yapan... Bugün bunların hiçbirinden esinti yoktu. Buna ciddiyetsizlik, önemsememek diyebilirsiniz ama hiçbir futbolcunun böyle bir hakkı yok. Ben salı günü oynadım, yorgunum, gelirsin söylersin oynamazsın. Çıktıktan sonra böyle davranmaya kimsenin hakkı yok. Ekran başında hoca bunu oyuna alsa... Mevzu bu değil, o işin teori kısmı. Bir de pratik kısmı var. Çeneyle olmuyor, sahada uygulamak lazım. Konsantrasyon sıfır, mücadele yok, (futbolcular) bitse de gitsek gibi bir atmosfer içinde. Bizim de bu öz eleştiriyi yapmamız lazım, hoşlanmadım."

"BİRAZ DA CEZA ALMAYANLAR KONUŞSUN"

"Ümit ederim bu son olur." diyen Terim, "Muhakkak paylaşamadığımız, anlatamadığımız, anlatmamız gereken bir sürü şey olabilir. Bugün kaybetseydik de istediğimiz, Galatasaray gibi gibi oynasaydık. Beni en çok üzen şey bu." ifadelerini kullandı.

Terim, penaltı pozisyonu hakkında konuşmak istemediğini belirterek, "O konuda konuşmak istemiyorum. Ben konuştuğum zaman ceza alıyorum. Biraz da ceza almayanlar konuşsun." dedi.

"MİLLİ ARADA YARA SARAMAYIZ"

Milli aranın kendilerine yaramadığına işaret eden Terim, "Biz arada yaralanıyoruz. Afrika, Güney Amerika'ya giden oyuncularımız var. Biz milli takım arasında yara saramayız. Yarın 8-10 kişiyiz. Milli takıma oyuncu göndermeyen takımlar için harika bir imkan, bizim için değil." değerlendirmesinde bulundu.

Terim, "Neleri değiştirmeyi düşünüyorsunuz?" sorusuna "Yakında hepsini görürsünüz. Benim oyuncularıma yakışmadı. Ocak ayına kadar Galatasaray da bu sabrı gösterecek." yanıtını verdi.

Selçuk İnan'ın ilk 11'de maça başlamasının sosyal medyada eleştirilmesiyle ilgili soru üzerine Terim, "Sosyal medyaya göre hareket etmiyoruz. Takımı da ona göre yapmıyoruz. Eleştiriler olabilir, benim seçimim öyleydi. Ben de hata yapabilirim, ben de insanım." şeklinde konuştu.

Terim, hakem Halil Umut Meler'in perşembe günü UEFA Avrupa Ligi maçı yönettiğine dikkati çekerek, "Aklım almadığı için size soracağım. Norveç'te Halil Umut Meler hocamız maç yönetti. Cuma sabahı ordan bindi, bugün cumartesi. Yorgun argın... Başka hakem kalmadı herhalde." diyerek sözlerini tamamladı.