Reuters

Global Yatırım Holding'in bağlı ortaklığı Naturelgaz, Socar Dağıtım'ın bağlı ortaklığı Socar Turkey LNG'yi almak için sözleşme imzaladı.

Global Yatırım Holding'den KAP'a yapılan açıklamada, Socar LNG hisselerinin Naturelgaz tarafından devralınmasının hemen ardından Socar LNG'nin Naturelgaz altında birleştirilmesinin planlandığı ifade edildi.

HALKA ARZ EDİLECEK

Naturelgaz'ın halka arzı için Ocak ayında SPK'ya başvuruda bulunulmuştu. Global Yatırım Holding, Naturelgaz'da yüzde 95.5 hissedar konumunda bulunuyor. Socar Dağıtım ise Socar LNG'nin yüzde 100 hissedarı.

Türkiye'nin başlıca taşıma doğalgaz ve CNG dağıtıcılarından olan Naturelgaz bu satın alma ile CNG satabildiği il sayısını 49'dan 59'a yükseltirken, LNG faaliyetlerini hedeflediği gibi büyütmüş olacak.

Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Turan, "SOCAR Turkey LNG'nin devralınmasıyla bünyemize iki adet yeni endüstriyel CNG dolum tesisi, sekiz adet oto CNG istasyonu katmakla birlikte stratejik hedeflerimiz doğrultusunda sıvılaştırılmış doğal gaz alanında da aktif olmak üzere önemli bir adım atıyoruz" dedi.