Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika HDP lideri Selahattin Demirtaş'dan Cerattepe için referandum önerisi

    HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Suriye Kürdistan bölgesinden, Rojava'dan bu tarafa, PYD tarafından bir taş atıldı mı? Yok. Kimse iddia edemez" dedi.Artvin Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetleri protestosuna değinen Demirtaş, referandum yapılması gerektiğini söyledi.

    Partisinin,TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Demirtaş, 21 Şubat'ın Uluslararası Anadil Günü olduğunu belirterek, Türkiye'de birçok dilin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu savundu. Demirtaş, Türkiye'de Kürtçenin halen devlet nazarında "korkulan diller arasında" olduğunu ileri sürdü.

    Demirtaş, Sur ve Cizre'de devam eden uygulamaların Kürt sorununu çözemeyeceğini, Silopi'de 27 gün sokağa çıkma yasağı uygulandığını ve bunun sonucunda 500 gencin dağa çıktığını iddia etti.

    Selahattin Demirtaş, "Ankara'da patlayan bomba da Sur'da, Cizre'de, Suruç'ta Ankara Garı'nda, Sultanahmet'te patlayan bomba da aynı siyasi anlayışın sonucudur. AKP bunun siyasi sorumlusudur. Peki bunlara hiçbir soru soramayacak mıyız?" diye konuştu.

    Sur'da sivillerin dışarı çıkmak istediğini ancak bunun güvenlik güçleri tarafından engellendiğini ileri süren Demirtaş, şöyle devam etti:

    "Biz güvenlik güçlerini düşman olarak görmedik, görmeyiz ama sizin faşizan anlayışınız bu ülkenin düşmanıdır. Bütün acılarda ortaklaşalım dedik. Parlamentoda imzalamamışız. İçine Sur'u, Suruç, Sultanahmet'i yazalım, hepsine beraber karşı çıkalım dedik. İmzalamadılar. Bizi bir ara flu gören parti var ya sağımızdaydı sonra solumuza geçti. İsmini söylemeye gerek yok. Hani bizimle hiçbir şey yapmazdınız.

    Biz niye MHP'nin hazırladığı belgeye imza atıyormuşuz. Mecbur muyuz? Ankara'da katliam sonrasında yaşananlara bir bakın. Daha cenazeler yerde, parçalanmış insanlar var. Saray'dan ve Başbakanlıktan bir anda 'PYD yaptı' demeye başladılar. Ya bir durun cenazeleri kaldıralım. Suriye Kürdistan bölgesinden, Rojava'dan bu tarafa, PYD tarafından bir taş atıldı mı? Yok. Kimse iddia edemez."

    Demirtaş, hükümetin DAEŞ'e karşı mücadele vermediğini savunarak, "AKP, IŞİD'in siyasi uzantısıdır" iddiasında bulundu.

    "KAÇ YILDA BİR DOĞAL ORMAN OLUŞUYOR"

    Selahattin Demirtaş, AK Parti'nin, karşısında düşman yoksa siyaset yapamaz hale geldiğini, pozitif siyasetin bittiğini, AK Parti'nin toplumu sürekli bir düşman varmış gibi korkuttuğunu ileri sürdü.

    Demirtaş, "Silahların susması tek başına barış değildir. Barış dediğimiz şey, herkesin birbiri ile çatışma potansiyelinin ortadan kalktığıdır. Siz bir yerde sorunu çözmeden, çatışmayı sonlandırmışsanız, orada barış olmuş değildir. Çatışma tehdidi var demektir" diye konuştu.

    Demirtaş, hükümetin Suriye'de yanlış strateji izlemesinden dolayı Türkiye'nin, bataklığın ortasına çekildiğini, buradan çıkışın ise HDP ile olabileceğini savundu.

    Artvin Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetleri protestosuna değinen Demirtaş, referandum yapılması gerektiğini söyledi.

    Demirtaş, "50 bin ağaç kesilecek. Başbakan, yerine daha fazlasının dikileceğini söylüyor. Odun ve su işleri bakanı da bunu söylüyor. Kaç yılda bir doğal orman oluşuyor?" ifadesini kullandı.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ