Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Damada ikinci suriyeli gelin darbesi

    Denizli'nin Serinhisar ilçesinde yaşayan ve ailesinin leblebi imalathanesinde çalışan 38 yaşındaki Rıza Türkal, tanıdığı 63 yaşındaki R.T. aracılığıyla Hatay'dan geldiğini, adının Fatma olduğunu ve Suriye vatandaşı olduğunu iddia eden bir kadınla tanıştırıldı. Bu tanışmaya aracılık yapan R.T., iddiaya göre karşılığında 15 bin lira aldı. Türkal, tanıştığı genç kadın ile Serinhisar'da geçen 12 Aralık'ta düğün yapıp evlendi. Türkal Ailesi, geline takılan ziynet eşyaları, düğün yemeğiyle birlikte 50 bin TL harcama yaptı.

    Düğünün ertesi sabah Türkal'ı ilaçla uyutan gelin, kardeşi ve kuzeni olarak tanıttığı iki kişiyle birlikte düğünde takılan toplam 20 bin lira değerindeki ziynet eşyalarını da alarak evi terk etti. Kendine geldiğinde eşinin kaçtığını fark edip, dolandırıldığını anlayan Türkal, soluğu Serinhisar Savcılığı'nda alıp, suç duyurusunda bulundu.

    Aynı Suriyeli gelinin Konya'nın Çumra ilçesinde kendisini 'Mirfet' adıyla tanıtıp, geçen Ekim ayında bir evlilik yaparak benzer şekilde burada da dolandırıcılık olayına karıştığı belirlendi. Suriyeli ithal gelin ile arkadaş oldukları ve kendilerini kardeş, kuzen olarak tanıtan 3'ü kadın 5'i erkek 8 kişinin geçen Antalya'da gözaltına alınıp, tutuklandı.

    BU DEFA TAKILARI KURTARDI

    İlk dolandırıcılık olayının ardından Rıza Türkal, geçen hafta yine bir aracı vasıtasıyla bu defa 'Riçat' adındaki bir Suriyeli kadın ile tanıştırıldı. Türkal, aracı olan kişiye iddiaya göre 1500 lira, kendisini kadının babası olarak tanıtan kişiye de 6 bin 500 lira başlık parası verdi. Ancak, bu defa resmi nikah yapmayıp, imam nikahıyla evlendi. Geline 3 bilezik, altın küpe ve yüzük taktı. Suriyeli gelin ilk olayda olduğu gibi yine sabah kaçmak isterken Türkal'a yakalandı.

    Rıza Türkal, Suriyeli gelinden takıları geri aldı ancak gitmesine engel olamadı. Ardından bir kez daha Serinhisar Savcılığı'na giden Türkal, dolandırıldığını belirtip, suç duyurusunda bulundu.

    Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen polis, Türkal'a kendisini Suriyeli gelinin babası olarak tanıtıp 6 bin 500 lira başlık parası alarak dolandıran kişinin Halep nüfusuna kayıtlı Sabrin K. olduğu tespit edip, yakalanması için çalışma başlattı.

    Evlenmek isterken ikinci kez dolandırılan Rıza Türkal, "Daha önce beni dolandıranlar yakalanmış ama takılarım geri gelmedi. İkinci evliliğimde takıları kurtardım ama 8 bin lira param gitti. Vatandaşlarımız, Suriye'den gelen ve evlenmek isteyenlere karşı uyanık olsunlar" dedi.

    DHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ