Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hava Kuvvetleri Komutanlığı İletişim Şube Müdürlüğünce sözleşmeli personel alımına ilişkin duyuru yapıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına sözleşmeli erbaş ve er olarak personel alımı yapılacağı belirtilen duyuruda, "Çağdaş bilim ve tekniğin ışığında; bedensel, zihinsel ve akademik yönlerden üst seviyede yetişmek ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'İstikbal Göklerdedir' hedefi doğrultusunda görev yapan Türk Hava Kuvvetlerinin her biri ayrı bir değer olan silah arkadaşlarımızdan olmak istiyorsanız, sizleri Hava Kuvvetleri Komutanlığına bekliyoruz. Mesleğinizdeki yetenek ve tecrübeyle Hava Kuvvetlerimize güç katın." ifadelerine yer verildi.

TÜM GİDERLER KIŞLADAN KARŞILANACAK

Sözleşmeli erbaş/er olarak istihdam edilecek personele ilişkin genel bilgilere yer verilen duyuruya göre, sözleşmeli erbaş/erler, kışlada kalacaklar ve sabah, öğle, akşam yemekleri devlet tarafından karşılanacak.

Askerliği bitiren personelden seçilebildiği gibi askerliğini yapmamış gençler de sözleşmeli erbaş/erliğe başvuru yapabilecek. İstihdam edilecek personel, emsal rütbedeki erbaşların üstü, emsal rütbedeki uzman erbaşların astı sayılacak. Bu kişilerle 3-4 yıllık sözleşme imzalanacak. Hizmet süreleri en fazla 7 yıl olacak. Her yıl, 30 gün yıllık izin, 15 gün yıllık mazeret izni olmak üzere toplam 45 gün izin alma hakkına sahip olunacak. Ölüm, doğum, hastalık gibi özel durumlarda da yıllık izin haricinde izin kullanılabilecek.

Bu kişiler, sözleşmeli onbaşılığa ve sözleşmeli çavuşluğa terfi edebilecekleri gibi uzman erbaşlığa ve astsubaylığa geçiş yapabilecek, kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro ve pozisyonlarına atanabilecek. İstihdam edilecek personel, mesleki yetenek ve tecrübeleri dikkate alınarak ihtiyaç doğrultusunda sınıflandırılacak. Bu kişiler, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birlik ve kurumların oldukları illerde istihdam edilecek.

Başvuru duyuruları ve sözleşmeli erbaş/erlik mesleği hakkında merak edilen soruların yanıtlarına Hava Kuvvetleri Komutanlığının internet sitesinden ulaşılabilecek.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI SÖZLEŞMELİ ER BAŞVURU KOŞULLARI

SÖZLEŞMELİ ER BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

En az ilköğretim veya yurt dışı dengi okul mezunu olup, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 01 Ocak 2016 tarihi itibarıyla yirmi yaşından gün almış ve yirmi beş yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1991 tarihi ile 31 Aralık 1996 tarihleri arasında doğanlar),

Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için (TABLO-1)’de belirtilen Birlik Komutanlıklarından olumlu nitelik belgesini almış olmak,

Boy-kilo oranları için (TABLO-2)’de belirtilen oranlarda olmak, (Ölçümler ayakkabısız olarak, sadece şort ve tişört ile yapılır.),

TABLO 1 ve TABLO 2'NİN OLDUĞU BAŞVURU KILAVUZUNU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebep olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak,

Askerlik hizmeti sırasında; firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat ve isyan suçlarından ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanunu’nun 148’inci maddesinde belirtilen suçların birisinden mahkûm olmamak,

Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak,

Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

Yapılacak olan seçim aşamalarında başarılı olmak,

İlgili makamlar tarafından yürütülecek güvenlik soruşturması uygun olmak,

Askerî hastanelerden “Sözleşmeli Er Olur.” kararlı sağlık raporu almış olmak,

Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak.

SÖZLEŞMELİ ER OLDUĞUNUZ TAKDİRDE ALACAĞINIZ MAAŞI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ