Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim TEOG puan hesaplama 2016-2017! TEOG soruları ve cevapları yayınlandı mı? Lise taban puanları

    Milli Eğitim Bakanlığı'nca Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) kapsamında gerçekleştirilen ortak sınavların ilki bugün tamamlandı. Adaylar, TEOG'un ikinci oturumuna yarın girecekler. Peki 2016-2017 TEOG puan hesaplama nasıl yapılır? TEOG ikinci oturum saat kaçta başlayacak? İşte TEOG sınavı hakkında merak edilenler...

    TEOG PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

    Ortak sınavlarda alınan puanlar ilgili dersin birinci veya ikinci yazılı puanı olarak e-Okul Sistemi’ne girilecek ve yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dahil edilecektir.

    Her dönem yapılan ortak sınavlar sonucunda derslerin AOSP puanları; Türkçe, matematik, fen bilimleri dersleri için dört; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri için iki katsayısı ile o dersin puanı çarpılarak hesaplanır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

    Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8'inci sınıf AOSP’si toplanacak, elde edilen toplam puan ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alımında kullanılan “ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan” hesaplanacaktır. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

    TEOG İKİNCİ OTURUMU SAAT KAÇTA?

    İstediği liseye girebilmek için TEOG sınavına hazırlanan öğrenciler, 2016-2017 eğitim öğretim yılı ilk dönem TEOG sınavının ilk oturumuna bugün girdi. Yaklaşık 1 milyon 190 bin 826 öğrencinin katıldığı TEOG'un ikinci oturumu yarın gerçekleştirilecek.

    Sınav, yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde saat 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak, teneffüs araları ise 30 dakika olacak.

    Ortak sınavın yarınki ikinci oturumunda adaylara, fen bilimleri, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sorular yöneltilecek.

    Öğrenciler her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli 20 soruluk testlerden sorumlu olacak. Her bir ders için sınav süresi 40 dakika olacak. TEOG ikinci dönem sınavları ise 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak.

    TEOG İLK OTURUMU TAMAMLANDI

    Sınav, yurt genelinde 970 merkezde, 16 bin 235 okulda, 93 bin 342 salonda, yurt dışında ise 7 ülke, 14 merkez, 21 okul ve 72 salonda yapıldı. Sınava 1 milyon 190 bin 826 öğrenci başvurmuştu.

    Birinci gün oturumunda adaylara sırasıyla Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi soruları yöneltildi. Ortak sınavlar, Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20'de aynı anda başladı ve saat 12.00'de sona erdi.

    Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru soruldu ve öğrencilere A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere dört kitapçık verildi. Adaylara her ders için 40 dakika süre tanındı.

    SINAVI YAPILAN DERSLERİN AĞIRLIK KATSAYILARI

    DERS ADI AĞIRLIK KATSAYILARI
    TÜRKÇE 4
    MATEMATİK 4
    FEN BİLİMLERİ 4
    DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 2
    T.C. İNKİLAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 2
    YABANCI DİL 2
    TOPLAM 18
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ