Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite adayları, şimdi de LYS başvurusu için bekliyor. Peki LYS başvurusu nasıl yapılır? LYS tarihleri ne zaman? LYS başvuruları ne zaman?

LYS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Üniversitede istedikleri dört yıllık bölümü okuyabilmek için adaylar, ilk olarak YGS'ye katılım sağladı ve bugün sonuçların açıklanmasının ardından üniversite adayları LYS başvurularının nasıl yapılacağını merak ediyor.

LYS'ye başvuru yapmak için ilk olarak ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS)'e T.C. Kimlik No ve Aday Şifresi ile giriş yapmak gerekiyor. Ardından başvuru sürecindekiler sekmesinden LYS'ye başvuru için gerekli aday başvuru formu doldurularak kayıt ediliyor.

LYS başvurularını ÖSYM internet sitesinden yaptıktan sonra sınav ücretinin de gerekli bankalara yatırılması gerekiyor ve başvuru süreci tamamlanmış oluyor.

Bu aşamadan sonra LYS sınav giriş belgesi için bekleyişe geçecek olan adaylar, bu süreçte de LYS için çalışmalarını sürdürüyor.

LYS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

10 Haziran 2017 tarihinden itibaren başlayacak olan LYS sınavları için başvuru tarihleri ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlandı. İşte LYS başvuru tarihleri;

SınavBaşvuru Başlangıç TarihiBaşvuru Bitiş Tarihi
LYS-4 (Sosyal Bilimler)4 Nisan 201717 Nisan 2017
LYS-1 (Matematik)4 Nisan 201717 Nisan 2017
LYS-2 (Fen Bilimleri)4 Nisan 201717 Nisan 2017
LYS-5 (Yabancı Dil)4 Nisan 201717 Nisan 2017
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya)4 Nisan 201717 Nisan 2017

Üniversite adayları, istedikleri üniversitenin bölümünde okuyabilmek için son aşama olan LYS'ye katılacak.

LYS NE ZAMAN YAPILACAK? LYS SINAV TARİHLERİ!

LYS-4

Sosyal Bilimler10 Haziran
LYS-1Matematik11 Haziran
LYS-2Fen Bilimleri17 Haziran
LYS-5Yabancı Dil17 Haziran
LYS-3Edebiyat-Coğrafya18 Haziran

LYS'DE AÇIK UÇLU SORU DÖNEMİ

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2017 LYS'lerde kısa cevaplı sorular yer alacak. Kısa cevaplı sorular, cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kağıdına yazılan veya kodlanan sorulardan oluşacak.

Her LYS oturumunda (LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5) 3 adet kısa cevaplı açık uçlu soru sorulacak olup LYS-1 de 3 adet sayısal açık uçlu soru, (LYS-1’de yalnızca Matematik Testi yer alacaktır; Matematik ve Geometri testleri ayrı değil, tek test olacaktır),diğer oturumlarda ise sözel açık uçlu sorular sorulacaktır.