Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ramazan Ayı'nın sonlarına yaklaşmamızla birlikte vatandaşlar "bayram tatili kaç gün?" diye merak ediyor. Birçok vatandaş bayram tatilinde şehir dışına çıkmak için tatil gününü iple çekiyor. Peki bayram tatili kaç gün? Ramazan Bayramı ne zaman başlayacak? İşte detaylar...

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Müslümanlar tarafından "onbir ayın sultanı" olarak kabul edilen ve oruç ibadetinin yapıldığı ay olan Ramazan ayının bitmesine artık sayılı günler kaldı. Ramazan ayı boyunca İslam alemi oruçlarını tutarak İslam'ın temel ibadetini yerine getirdi. Ramazan Bayramı bu yıl, 25 Haziran 2017 Pazar günü başlayacak. 24 Haziran 2017 Cumartesi günü arefe olacak ve bayram 3 gün sürecek.

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?

Bayram boyunca devlet kurumları ve bazı özel şirketler tatil yapacak ve bayram bitene kadar kapalı kalacak. Bayram tatili, 25 Haziran 2017 Pazar günü başlayacak ve 27 Haziran 2017 Salı gününün bitmesiyle sona erecek.

Öte yandan, dün alınan kararla birlikte öğretmenlere müjdeli haber verildi. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, öğretmenlerin mesleki çalışma programı kapsamında, Ramazan Bayramı sonrası 28, 29 ve 30 Haziran'da idari izinli sayılacağı bildirildi.

RAMAZAN BAYRAMI'NDA YAPILMASI GEREKENLER

1) Bayram gecelerini dua ve ibadetle ihya etmek, kaza namazı kılmak, Kur'an okumak ve Allah Teâlâ'dan af ve mağfiret dilemek. Çünkü duaların makbul olduğu gecelerden birisi de bayram geceleridir. Nitekim Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

"Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sevabını umarak ibadetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez."

2) Bayram sabahı erken kalkarak yıkanıp temizlendikten sonra namaza gitmek.
3) Güzel koku sürünmek.
4) Temiz ve yeni elbise giyinmek.
5) Gücü yetiyorsa namaza yürüyerek gitmek.
6) Güler yüzlü ve sevinçli görünmek.
7) Yoksullara çokça sadaka vermek.
8) Bayram namazına giderken yolda tekbir getirmek.
9) Kurban kesecekse kurban etinden yiyinceye kadar oruç tutuyormuş gibi bir şey yiyip içmemek.
10) Kurban etinden iftar etmek. Çünkü peygamberimiz böyle yaparlardı.
11) Çoluk çocuğuna bolluk göstermek.