IŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosu ile beraberindeki 48 konsolosluk çalışanı bu sabah serbest bırakıldı. Serbest bırakılan 49 rehine, güvenlik güçleri tarafından teslim alındıktan sonra Şanlıurfa'ya getirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musul'da IŞİD tarafından rehin alınan 49 konsolosluk çalışanının serbest bırakıldığını açıkladı. Davutoğlu, serbest kalan rehinelerin sabaha karşı saat 05.00'te Türkiye sınırına giriş yaptıklarını söyledi.

Rehinelerin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Bu gece sabaha karşı vatandaşlarımızı aldık ve ülkemize getirdik. Sabaha karşı saat yarım sularında ilk temaslarımız yoğunlaştı ve sabah 05.00'te de ülkemize geldiler. Gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri, biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı" dedi.

49 TÜRK SERBEST - HABERTÜRK CANLI YAYINDA - İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bakü'deki porgramını yarıda kesen Davutoğlu, ''Ben de biraz sonra Bakü'den ayrılarak, vatandaşlarımızla, başta başkonsolosumuz olmak üzere bütün kardeşlerimizle kucaklaşmak üzere ülkemize döneceğim. Şu anda rehinelerimiz sınırdan girdiler, Urfa'ya doğru hareket halindeler. Ben de buradan doğrudan Urfa'ya gideceğim, rehinelerimizle buluşacağım. Daha sonra Ankara'ya hareket edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 49 konsolosluk çalışanının serbest bırakılması ile ilgili gelişmeyi Twitter hesabından da "Aziz milletimin gözü aydın. Irak'ta alıkonulan vatandaşlarımızı bugün sabah 5'te ülkemize getirdik" cümlesi ile duyurdu.

Musul Başkonsolosu ve 48 çalışan, 11 Haziran'da IŞİD tarafından kaçırılmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

HABERTÜRK TV canlı yayınına bağlanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 49 konsolosluk çalışanının serbest bırakılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, "Güne güzel bir haberle başladık. 46'sı Türk, 3'ü yerel eleman olmak üzere toplam 49 konsolosluk çalışanı serbest bırakıldı. Tüm milletimiz oldukça mutlu, özellikle Dışişleri çalışanları ve emniyet mensupları daha da mutlu. Sabırla, titizlikle yürütülen bir süreç oldu. Bu konularla ilgili toplantılar yaptık ve kardeşlerimizi nasıl kurtaracağımızı konuştuk. Çalışanların hayatını riske atmamak için bu çalışmaları titizlikle yürütmek durumundaydık. Musul konsolosumuzla telefonla görüştük. Bütün arkadaşlarımızın sağlık durumları ve moralleri çok iyi durumda. İnşallah böyle bir üzüntüyü bir daha yaşamayız" dedi.

1881 -
1938