Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya İspanya'da La Tomatina festivalinde 130 ton domates havalarda uçuştu
    1

    İspanya’nın dünyaca tanınmış festivallerinden biri olan ve bu yıl 75'incisi düzenlenen “La Tomatina”ya katılan 20 bin kişi, dağıtılan 130 ton domatesi birbirine attı.

    2

    Valensiya kentine bağlı Bunol kasabasında yapılan festival hem 75. kez düzenlenmesi hem de Turizm Bakanlığınca turistik uluslararası değer olarak tanınmasının 20. yılı olması nedeniyle farklı geçti.

    3

    Her yıl ağustos ayının son günü düzenlenen ancak Kovid-19 salgınından dolayı 2019'dan sonra ilk kez yapılan festivalde kullanılan 130 bin kilogram domates 6 kamyonla kasaba merkezine getirildi.

    4

    Belediye Meydanı’nda saatler 12.00’yi gösterdiğinde La Tomatina’nın başladığının ilan edilmesiyle birlikte domatesler havada uçuştu.

    5

    Özellikle son 10 yılda uluslararası ünü artan festivale normalde en fazla Asya ülkelerinden katılım olsa da Kovid-19 önlemlerinden dolayı bu yıl Asya'dan gelen turistlerin az ancak Avrupa ülkelerinden oldukça yüksek katılım olduğu bildirildi.

    6

    Her yıl ağustosun son çarşamba günü yapılan "La Tomatina" festivalinin nasıl başladığı konusunda net bilgi bulunmuyor. En yaygın rivayete göre, 1945 yılında Bunol’da komşular arasında çıkan bir anlaşmazlıkta tarafların birbirlerine tezgahtaki sebze ve meyveleri atması La Tomatina’nın başlangıcı olarak kabul görüyor.

    *Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ