KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Android

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmekte olan Linux tabanlı ücretsiz bir işletim sistemidir. Sistem açık kaynaklıdır, ancak Google tarafından kodların ufak ancak önemli bir kısmı kapalı tutulmaktadır.

İşletim sisteminin ücretsiz olmasının sebebi, Android'in daha hızlı ve çabuk gelişmesi içindir. Aynı zamanda birçok popüler marka tarafından kullanılması ve böylece reklamların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak içindir.

Android için günümüzde halihazırda 1 milyondan fazla uygulama bulunmaktadır. Uygulamalar resmi olarak Google Play Store'da yayınlanır ev Android'in resmi uygulama mağazasıdır. Uygulama geliştiricileri, Google'ın Java kütüphanesi sayesinde sistemi keşfetmişlerdir.

Android, Linux çekirdeği üzerine inşa edilen bir mobil işletim sistemidir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan işletim sistemi ünvanına sahiptir. Google, aynı zamanda bu işletim sisteminde hata ve güvenlik açıklarını bulan kişileri para ödülü ile ödüllendirmektedir.

Android Haberleri

 • Teknoloji şovu başlıyor!

  Teknoloji, 08 Ocak 2019

  Teknoloji şovu başlıyor!

  Dünyanın en büyük teknoloji şovu CES 2019, ABD'nin Las Vegas kentinde kapılarını açtı. Yapay zeka, sanal asistanlar, 5G'li cihazlar, 8K'lı TV'ler ve geleceğin otomobillerinin boy gösterdiği CES 2019'un ilk hamlesi fuara katılmayan Apple'dan geldi

 • Rekabet Kurulu'ndan Google'a soruşturma

  Teknoloji, 07 Ocak 2019

  Rekabet Kurulu'ndan Google'a soruşturma

  Rekabet Kurulu'nca, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC ve Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılmasına karar verildi. Buna göre Google'ın kelime tabanlı reklam platformu Adwords ile Türkiye'de rekabet kurallarını ihlal edip, etmediği soruşturulacak

 • Türkçe Google Asistan iPhone’lara da geldi

  Teknoloji, 05 Ocak 2019

  Türkçe Google Asistan iPhone’lara da geldi

  Google'ın sesli akıllı asistanı Google Asistan, iPhone ve iPad kullanıcılarına da sunuldu. Geçen ay Android için çıkan uygulamanın iOS sürümü çıktı. Peki Google Asistan ile Türkçe olarak neler yapabilirsiniz? İşte cevabı...

  Türk Telekom Dijital Depo’yu kullanıma açtı

  Teknoloji, 04 Ocak 2019

  Türk Telekom Dijital Depo’yu kullanıma açtı

  Türk Telekom’un yeni bulut depolama servisi Dijital Depo, uygulama mağazalarında yerini aldı. 2 GB’lik alanın ücretsiz sunulduğu uygulamada 1 TB’lik depolama alanı ise 19.99 TL’ye satılıyor.

  En çok güncelleme alan telefonlar belli oldu

  Teknoloji, 04 Ocak 2019

  En çok güncelleme alan telefonlar belli oldu

  Android telefon üreticileri, kullanıcılara sundukları güncelleme desteğine göre sıralandı. Dünya genelinde Google’ın birinci olduğu listeye Türkiye’den de General Mobile girdi. İşte en çok güncelleme alan marka ve modeller…

 • WhatsApp artık bu telefonları desteklemeyecek

  Teknoloji, 03 Ocak 2019

  WhatsApp artık bu telefonları desteklemeyecek

  Dünya genelinde 1.5 milyar aşkın kullanıcısı olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Nokia’nın 30’a yakın modeline artık destek vermeyecek. İşte o modeller...

 • Twitter'a ışıltı simgesi geldi

  Teknoloji, 19 Aralık 2018

  Twitter'a ışıltı simgesi geldi

  Twitter, zaman akışında varsayılan ayar olan en çok konuşulan Tweet'lerin önce gösterilmesi yerine en son Tweet’leri gösterecek olan özel bir simge geliştirdi. “Önce en iyi Tweetleri göster” ayarını kaldıracak olan Twitter, ışıltı simgesi ile artık sadece en yeni Tweet'leri gösterecek.

 • Türkiye’de 2018’de en çok bu telefonlar pazarlandı

  Teknoloji, 16 Aralık 2018

  Türkiye’de 2018’de en çok bu telefonlar pazarlandı

  Türkiye'de 2018 yılındaki akıllı telefon piyasasının dinamikleri, markaların yıl boyunca düzenlediği kampanyalar dikkate alınarak analiz edildi. Buna göre 5.8 inç ve daha büyük ekranlı akıllı telefon kampanyaları 2018’de atağa kalkarken; 8 çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefon kampanyaları da yılın yükseleni oldu.

  Türkçe ve TL desteği ile geldi, iki haftada bir ücretsiz oyun verecek

  Teknoloji, 09 Aralık 2018

  Türkçe ve TL desteği ile geldi, iki haftada bir ücretsiz oyun verecek

  Epic Games’in oyun geliştiricilerine yüzde 88’e varan gelir paylaşımı modeli sunan dijital oyun mağazası kullanıma açıldı. Firma, Türkçe ve TL desteği olan Epic Game oyun mağazasında 2019 yılı boyunca her iki haftada bir oyunculara bir oyun da hediye edeceğini duyurdu.

  YouTube’un yeni özelliğine dikkat!

  Teknoloji, 06 Aralık 2018

  YouTube’un yeni özelliğine dikkat!

  YouTube’un mobil uygulamasında ‘Ana Sayfada Otomatik Oynat” özelliği devreye alındı. Özellikle mobil veri tüketimini kontrol altında tutmak isteyen kullanıcılar, internet paketlerinin hızla tükenmesine neden olabilecek olan bu özelliği nasıl kapatabilir?

 • Rusya’nın Google’ı, akıllı telefon pazarına girdi

  Teknoloji, 05 Aralık 2018

  Rusya’nın Google’ı, akıllı telefon pazarına girdi

  Yandex, ilk akıllı telefon modeli Yandex.Phone’u satışa sunuyor. Yapay zeka teknolojili akıllı asistan Alice destekli ilk telefon olan Yandex.Phone’un satış fiyatı ise 270 dolar olarak açıklandı.

 • Google seçti, İşte 2018’in en iyi oyun ve uygulamaları

  Teknoloji, 03 Aralık 2018

  Google seçti, İşte 2018’in en iyi oyun ve uygulamaları

  Android uygulama mağazası Google Play’de 2018 yılının en iyi leri açıklandı. İşte PUBG’nin damga vurduğu listedeki 2018’in en iyi oyunları ve 2018’in en iyi uygulamaları

 • Instagram’da güvenlik açığı

  Teknoloji, 19 Kasım 2018

  Instagram’da güvenlik açığı

  Ardı ardında güvenlik açıklarıyla çalkalanan Facebook’a bir kötü haber de Instagram’dan geldi. Instagram’da sunulan veri indirme aracının kullanıcıların şifrelerini deşifre ettiği ortaya çıkarıldı.

  Bu plan tutarsa Netflix yüzde 50 ucuzlayacak

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Bu plan tutarsa Netflix yüzde 50 ucuzlayacak

  Netflix, film ve dizileri sadece mobil cihazlardan izleyenler için yeni bir paket üzerinden çalışıyor. Eğer testler başarılı olursa, platformdaki en düşük paket yüzde 50 daha ucuza gelecek.

  Google’ın bu yeniliğine en çok şirketler sevinecek

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Google’ın bu yeniliğine en çok şirketler sevinecek

  Google, Haritalar uygulamasına mesajlaşma özelliğini ekliyor. Kullanıcılar, bu yeni özellikle Google Haritalar üzerinden çevrelerindeki işletmeler ile doğrudan iletişime geçebilecek.

 • Facebook'tan yöneticilerine talimat: Android’e geçin!

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Facebook'tan yöneticilerine talimat: Android’e geçin!

  Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in sosyal ağın tüm yöneticilerine sadece Android işletim sistemli telefon kullanılması çağrısı yaptığı belirtildi. Sebebi ise “Ben onun durumuna düşmezdim” diyen Apple CEO’su Tim Cook...

 • Haksız fiyat artışlarını bu uygulama durduracak

  Teknoloji, 12 Kasım 2018

  Haksız fiyat artışlarını bu uygulama durduracak

  Türkiye’de ürün veya hizmet fiyatında fahiş zam yapanları şikayet etmek için bakanlık tarafından geliştirilen mobil uygulama “HFA-Bildirimi” kullanıma sunuldu. iOS ve Android için ücretsiz olan HFA Bildirimi nasıl kullanılır?

 • Samsung’un katlanabilir telefonu göründü

  Teknoloji, 08 Kasım 2018

  Samsung’un katlanabilir telefonu göründü

  Samsung’un katlanabilir akıllı telefonu resmi olarak ilk kez göründü. Şirket, San Francisco’da düzenlediği mobilde yeni bir kullanıcı deneyimi için ekranı katlanabilen, açılınca tablet büyüklüğe erişen yeni telefonunu da ilk kez kamuoyunun karşısına çıkardı.

  Ekranı kırılmış bir telefondaki veriler nasıl kurtarılır?

  Teknoloji, 07 Kasım 2018

  Ekranı kırılmış bir telefondaki veriler nasıl kurtarılır?

  Akıllı telefonlarının ekranı kullanılamayacak şekilde kırılan kullanıcılar, rehberlerini, fotoğraflarını, videolarını, mesajlarını ve hesap şifrelerini kurtaramayacaklarını düşünerek paniğe kapılıyor. Ancak şu adımları izleyen kullanıcılar, ekranı hasar gören telefonlarındaki verileri kurtarabilir...