KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Android

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmekte olan Linux tabanlı ücretsiz bir işletim sistemidir. Sistem açık kaynaklıdır, ancak Google tarafından kodların ufak ancak önemli bir kısmı kapalı tutulmaktadır.

İşletim sisteminin ücretsiz olmasının sebebi, Android'in daha hızlı ve çabuk gelişmesi içindir. Aynı zamanda birçok popüler marka tarafından kullanılması ve böylece reklamların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak içindir.

Android için günümüzde halihazırda 1 milyondan fazla uygulama bulunmaktadır. Uygulamalar resmi olarak Google Play Store'da yayınlanır ev Android'in resmi uygulama mağazasıdır. Uygulama geliştiricileri, Google'ın Java kütüphanesi sayesinde sistemi keşfetmişlerdir.

Android, Linux çekirdeği üzerine inşa edilen bir mobil işletim sistemidir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan işletim sistemi ünvanına sahiptir. Google, aynı zamanda bu işletim sisteminde hata ve güvenlik açıklarını bulan kişileri para ödülü ile ödüllendirmektedir.

Android Haberleri

 • Bu plan tutarsa Netflix yüzde 50 ucuzlayacak

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Bu plan tutarsa Netflix yüzde 50 ucuzlayacak

  Netflix, film ve dizileri sadece mobil cihazlardan izleyenler için yeni bir paket üzerinden çalışıyor. Eğer testler başarılı olursa, platformdaki en düşük paket yüzde 50 daha ucuza gelecek.

 • Google’ın bu yeniliğine en çok şirketler sevinecek

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Google’ın bu yeniliğine en çok şirketler sevinecek

  Google, Haritalar uygulamasına mesajlaşma özelliğini ekliyor. Kullanıcılar, bu yeni özellikle Google Haritalar üzerinden çevrelerindeki işletmeler ile doğrudan iletişime geçebilecek.

 • Facebook'tan yöneticilerine talimat: Android’e geçin!

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Facebook'tan yöneticilerine talimat: Android’e geçin!

  Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in sosyal ağın tüm yöneticilerine sadece Android işletim sistemli telefon kullanılması çağrısı yaptığı belirtildi. Sebebi ise “Ben onun durumuna düşmezdim” diyen Apple CEO’su Tim Cook...

  Haksız fiyat artışlarını bu uygulama durduracak

  Teknoloji, 12 Kasım 2018

  Haksız fiyat artışlarını bu uygulama durduracak

  Türkiye’de ürün veya hizmet fiyatında fahiş zam yapanları şikayet etmek için bakanlık tarafından geliştirilen mobil uygulama “HFA-Bildirimi” kullanıma sunuldu. iOS ve Android için ücretsiz olan HFA Bildirimi nasıl kullanılır?

  Samsung’un katlanabilir telefonu göründü

  Teknoloji, 08 Kasım 2018

  Samsung’un katlanabilir telefonu göründü

  Samsung’un katlanabilir akıllı telefonu resmi olarak ilk kez göründü. Şirket, San Francisco’da düzenlediği mobilde yeni bir kullanıcı deneyimi için ekranı katlanabilen, açılınca tablet büyüklüğe erişen yeni telefonunu da ilk kez kamuoyunun karşısına çıkardı.

 • Ekranı kırılmış bir telefondaki veriler nasıl kurtarılır?

  Teknoloji, 07 Kasım 2018

  Ekranı kırılmış bir telefondaki veriler nasıl kurtarılır?

  Akıllı telefonlarının ekranı kullanılamayacak şekilde kırılan kullanıcılar, rehberlerini, fotoğraflarını, videolarını, mesajlarını ve hesap şifrelerini kurtaramayacaklarını düşünerek paniğe kapılıyor. Ancak şu adımları izleyen kullanıcılar, ekranı hasar gören telefonlarındaki verileri kurtarabilir...

 • Görme engelliler Müslüm’ü nasıl izleyebilecek?

  Teknoloji, 07 Kasım 2018

  Görme engelliler Müslüm’ü nasıl izleyebilecek?

  Vizyona girdiğinden bu yana gündemden düşmeyen “Müslüm” filmi, görme engellilere özel geliştirilen “Hayal Ortağım Sesli Betimleme” teknolojisi ile bugün Türkiye’deki tüm sinema salonlarında sinemaseverlerle buluşuyor.

 • Falınıza bakarken, paranızdan olabilirsiniz!

  Teknoloji, 06 Kasım 2018

  Falınıza bakarken, paranızdan olabilirsiniz!

  Sahte burç uygulamaları aracılığıyla mobil bankacılık müşterilerini hedef alan yeni bir zararlı yazılım ortaya çıktı. Google Play’den binlerce kişi tarafından indirilen bu 29 uygulama, yıldız falı sunma vaadiyle kullanıcıların bankacılık bilgilerini ele geçirebilir.

  WhatsApp sohbetleri çıkartmalarla renkleniyor

  Teknoloji, 26 Ekim 2018

  WhatsApp sohbetleri çıkartmalarla renkleniyor

  Kullanıcıların merakla beklediği bir yenilik daha WhatsApp'a eklendi. WhatsApp sticker özelliğini kullanıma sundu. Bu yeni özellikle kullanıcılar, sohbetlerinde çıkartma (sticker) kullanabilecek.

  Kişisel verileri sır gibi saklayan kripto paralara özel telefon

  Teknoloji, 23 Ekim 2018

  Kişisel verileri sır gibi saklayan kripto paralara özel telefon

  Blockchain tabanlı akıllı telefon Exodus 1, gün yüzüne çıktı. HTC’nin geliştirdiği telefon Aralık ayında Bitcoin ile satışa çıkacak. Bitcoin ve blockchain işlemlerini yapabilen telefon ayrıca kullanıcı verilerini de kripto güvenlik yöntemleriyle koruyacak.

 • Android telefonlara Google zammı geliyor

  Teknoloji, 22 Ekim 2018

  Android telefonlara Google zammı geliyor

  Avrupa Komisyonu'nun kestiği 5 milyar dolarlık ceza Google'ı harekete geçirdi. Artık Chrome ve Google Arama'yı kullanmak istemeyen cihaz üreticilerinden 40 dolar lisans ücreti alınacak. Google'ın bu adımı nedeniyle Android telefon fiyatları zamlanacak.

 • Artık WhatsApp grup mesajları sizi rahatsız edemeyecek!

  Teknoloji, 18 Ekim 2018

  Artık WhatsApp grup mesajları sizi rahatsız edemeyecek!

  Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a iki yeni önemli özellik geliyor. Sessiz Mod ile artık mesaj bildirim logosu gösterilmeyecek. Platforma gelecek bir diğer yenilik ise “Tatil Modu”.

 • Tarladan sepete kaça geldi? ‘Cep’ten öğrenin

  Teknoloji, 15 Ekim 2018

  Tarladan sepete kaça geldi? ‘Cep’ten öğrenin

  Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği 'Hal Kayıt Sistemi’nin mobil uygulaması HKS Mobil’in tüketici versiyonu devreye alındı. Uygulama ile marketten aldığınız sebze ve meyvenin nerede, ne zaman üretildiğini, size gelene kadar kaç defa el değiştirdiğini ve fiyatının nereden nereye geldiğini cep telefonunuzdan öğrenebileceksiniz.

  Bunu yapmayanın WhatsApp yedekleri silinecek!

  Teknoloji, 12 Ekim 2018

  Bunu yapmayanın WhatsApp yedekleri silinecek!

  Google ve WhatsApp'ın anlaşması yürürlüğe giriyor. Bundan tam bir ay sonra WhatsApp ve Google, Android kullanıcılarının Google Drive’da depolanan eski WhatsApp sohbet ve medya yedeklerini silecek. Peki yedeklerini kaybetmek istemeyen kullanıcılar ne yapmalı?

  Bilgisini 'eleq'ten geçirenlere gerçek para ödülü verecek

  Teknoloji, 10 Ekim 2018

  Bilgisini 'eleq'ten geçirenlere gerçek para ödülü verecek

  Türk Telekom, kendi bünyesinde geliştirdiği mobil canlı bilgi yarışması “eleq”i, iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlar için kullanıma sundu. Gerçek para ödüllü yarışma her gün saat 20:00’de canlı olarak yayınlanacak.

 • Tasarruf etmek isteyenler için Twitter’dan yeni özellik

  Teknoloji, 04 Ekim 2018

  Tasarruf etmek isteyenler için Twitter’dan yeni özellik

  Sosyal Twitter’ı kullanırken, internet paketinden daha az veri tüketmek isteyenler için yeni bir özellik geldi. Twitter Veri Tasarrufu özelliğiyle, videolar otomatik olarak oynatılmayacak, fotoğraflar düşük kalitede gösterilecek.

 • Google, Apple’a 9 milyar dolar ödeyecek

  Teknoloji, 01 Ekim 2018

  Google, Apple’a 9 milyar dolar ödeyecek

  Google, Safari’nin varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için ciddi meblağlar ödüyor. Şirketler bu konuda net bir açıklama yapmıyor ama hesaplamalara göre bu sene  Apple’a 9 milyar dolar ödeyecek olan Google’ın bu işten kârı ve anlaşmanın iki şirket için ifade ettikleri neler? 

 • iOS 12 son 6 yılın en kötüsü çıktı

  Teknoloji, 28 Eylül 2018

  iOS 12 son 6 yılın en kötüsü çıktı

  Apple’ın iPhone, iPad ve iPod’lar için 17 Eylül’de yayınladığı son mobil işletim sistemi iOS 12, hayal kırıklığı yarattı. İlk 10 gününde iOS 12’ye beş kullanıcıdan biri (yüzde 20.7) ancak geçti. Bu oran iOS 7’de yüzde 63’ü bile aşmıştı.

  Her 7 cihazdan 6’sı onunla çalışıyor

  Teknoloji, 25 Eylül 2018

  Her 7 cihazdan 6’sı onunla çalışıyor

  Akıllı telefon pazarında ilk versiyonu 2008 yılının eylül ayında çıkan Google’ın mobil işletim sistemi Android, 10. yılını da geride bıraktı. Google, 10 yılda 16 farklı Android sürümü çıkarırken, pazarın da yüzde 86’sını ele geçirdi.