KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

NATO

NATO, uluslararası olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'da bulunan 28 ülkenin birleşmesiyle 4 Nisan 1949'da imzalanan anlaşmayla kurulan ittifaktır.

NATO'nun kuruluşu, 17 Mart 1948'te Belçika, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg arasında imzalanan Brüksel Antlaşması'na dayanmaktadır. Yapılan bu anlaşma Batı Avrupa Savunma Organizasyonu'nun kurulmasını sağladı ancak birliğe Amerika'nın katılımı, Sovyetler Birliği'ne karşı koymak ve milliyetçi militarizmin yeniden hayata geçmesini önlemek için oldukça önemliydi.

NATO'nun ilk genel sekreteri olan Lord Ismay, yaptığı bir açıklamada NATO örgütünün "Rusları dışarıda, ABD'yi içeride ve Almanları aşağıda tutmak" için kurulduğunu belirtti.

Anlaşmanın imzalanması her ülke tarafından olumlu karşılanmadı. Üye ülkeler, yaptıkları anlaşmada herhangi bir üyeye yapılan silahlı saldırının tüm ülkelere yapılmış olduğuna yönelik de anlaştılar. Böylece NATO'ya bağlı bir üye ülkeye yapılan bir saldırı tüm NATO ülkelerine yapılmış anlamına geliyor.

Soğuk Savaş'ın sonlanmasıyla 1990 ve 1991'de NATO'nun ilk askeri operasyonu Irak'ın Kuveyt'i işgal edilmesiyle yapıldı. Türkiye'nin güneydoğusundan bölgeye gönderilen uçaklar savaşa müdahale etti.

İkinci bir askeri operasyon da Bosna Savaşı esnasında gerçekleşti. 1992'de başlayan Bosna Savaşı'nın kötüye gitmesiyle 12 Ağustos 1993'te Uçuş Yasağı Harekatı ve Yugoslavya'ya karşı alınan silah ambargosu ve ekonomik yaptırım kararları uygulandı. 28 Şubat 1994'te ise NATO, uçuşa yasak olan bölgeyi ihlal eden 4 Bosnalı Sırp uçağını düşürdü.

2001'de ABD'de meydana gelen İkiz Kuleler Saldırısı (11 Eylül saldırıları), NATO tarihinde ilk defa Atlantik Antlaşması'ndaki 5. maddenin uygulanmasına yol açtı. Maddeye göre bir üyeye yapılan saldırı tüm üyelere yapılmış demekti. 16 Nisan 2003'te NATO, 42 ülkenin askerlerinden oluşmuş bir Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nü kendi komutasına alarak 31 Temmuz 2006'da Afganistan'ın güneyindeki ABD yönetiminde bulunan terör karşıtı koalisyon gerçekleştirdi.

2011'de Libya'daki iç savaşın başlamasıyla 17 Mart 2011'de ateşkes ilan edilmesi yönünde çağrı yapıldı ve kabul edildi. Savaşla ilgili oluşturulan bir koalisyon, Libya'da uçuşa yasak bölge kuralını uygulamaya başladı ve 20 Mart 2011'de NATO üyelerinin gemi ve denizaltılarıyla Libya'ya silah ambargosu uygulanmaya başlandı.

NATO ÜYESİ ÜLKELER

Amerika Birleşik Devletleri

Almanya

Arnavutluk

Belçika

Birleşik Krallık

Bulgaristan

Çek Cumhuriyeti

Danimarka

Estonya

Fransa

Hırvatistan

Hollanda

İspanya

İtalya

İzlanda

Kanada

Letonya

Litvanya

Lüksemburg

Macaristan

Norveç

Polonya

Portekiz

Romanya

Slovakya

Slovenya

Türkiye

Yunanistan

Nato Haberleri

 • Stoltenberg: Avrupa savunma girişimleri NATO'ya alternatif olmamalı

  Dünya, 20 Kasım 2018

  Stoltenberg: Avrupa savunma girişimleri NATO'ya alternatif olmamalı

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Avrupa'nın savunma girişimlerinin NATO'ya alternatif olmaması gerektiğini açık şekilde ifade ettim. NATO, Avrupa güvenliğinin temel taşı olmaya devam ediyor." dedi.

 • Hollanda Avrupa ordusuna karşı: Bizim tek bir ordumuz var

  Dünya, 16 Kasım 2018

  Hollanda Avrupa ordusuna karşı: Bizim tek bir ordumuz var

  Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, ülkesinin hükümetinin "Avrupa ordusu" kurulmasına karşı olduğunu söyledi. Avrupa ordusunu, egemenlik tartışmasından dolayı istemediklerini belirten Bijleveld, "Bizim ülke olarak tek bir ordumuz var. Gerektiği zaman NATO ve Avrupa Birliği (AB) ile birlikte çalışır fakat bunlara bağlı değildir" dedi

 • Stoltenberg: Avrupa ordusu NATO'ya alternatif olamaz!

  Dünya, 15 Kasım 2018

  Stoltenberg: Avrupa ordusu NATO'ya alternatif olamaz!

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Avrupa Birliği'nin (AB) kendi ordusunu kurmak istemesine ilişkin "Bir Avrupa ordusu NATO'ya alternatif olamaz." dedi.

  NATO'dan Türkiye açıklaması!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  NATO'dan Türkiye açıklaması!

  Son dakika! NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa'nın güvenliğinin Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlanamayacağını söyledi

  Trump'tan Macron'a "AB ordusu" tepkisi

  Dünya, 10 Kasım 2018

  Trump'tan Macron'a "AB ordusu" tepkisi

  ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için Avrupa'nın kendi ordusunu oluşturması gerektiğini" söylediğini belirterek, "Çok aşağılayıcı." ifadesini kullandı

 • Manchester United'ın yıldızından soyunma odasında NATO tepkisi!

  Dünya, 05 Kasım 2018

  Manchester United'ın yıldızından soyunma odasında NATO tepkisi!

  İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester United'ın Sırp yıldızı Nemanja Matic'in haftasonu oynanan karşılaşma öncesinde NATO görevlerinde hayatını kaybeden İngiliz askerleri için futbolcuların göğüslerine takılan gelincik çiçeğini takmayı reddettiği ve soyunma odasında duygusal bir konuşma yaptığı ortaya çıktı

 • Pompeo: Umarız Türkiye NATO'dan çıkmaz!

  Dünya, 02 Kasım 2018

  Pompeo: Umarız Türkiye NATO'dan çıkmaz!

  Tony Katz Today radyo programına konuk olan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin NATO'daki geleceğinin risk altında olup olmadığı sorusuna şu yanıtını verdi: "Umarım değil. Bu NATO ve ABD için üzücü olur ve sanırım Türk halkı için daha da üzücü olur" yanıtı verdi.

 • ABD Dışişleri'nden flaş Türkiye açıklaması

  Dünya, 01 Kasım 2018

  ABD Dışişleri'nden flaş Türkiye açıklaması

  ABD Dışişleri Bakanlığından, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG/PKK'ya ait mevzileri bombalamasına ilişkin, "Türkiye NATO üyesi ve DEAŞ karşıtı koalisyonun önemli bir ortağıdır. Müttefikimizin sınır güvenliğine bağlıyız." değerlendirmesi yapıldı

  NATO: Rusya bizim gibi şeffaf değil

  Dünya, 30 Ekim 2018

  NATO: Rusya bizim gibi şeffaf değil

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Soğuk Savaş'tan beri yapılan en büyük NATO tatbikatında ziyaretçi gününde yaptığı açıklamasında, "Neslimizin yaşadığı en riskli güvenlik ortamında bulunuyoruz" dedi. Stoltenberg, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na ilişkin sorunun Moskova yönetiminin anlaşmaya uymamasından kaynaklandığını belirterek, Rusya'ya anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptı.

  Rusya: NATO tatbikatları durumu zorlaştırıyor

  Dünya, 26 Ekim 2018

  Rusya: NATO tatbikatları durumu zorlaştırıyor

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Rusya karşıtı' olarak nitelendirilen NATO'nun Avrupa'da yaptığı tatbikatların bölgedeki askeri ve siyasi durumu zorlaştırdığına dikkat çekildi

 • Soğuk Savaş'tan bu yana en büyük tatbikat!

  Dünya, 25 Ekim 2018

  Soğuk Savaş'tan bu yana en büyük tatbikat!

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'ndan çekileceklerini açıklamasının ardından NATO bugün son yılların en büyük tatbikatını bugün başlatıyor.

 • NATO'dan nükleer anlaşma açıklaması!

  Dünya, 24 Ekim 2018

  NATO'dan nükleer anlaşma açıklaması!

  Son dakika... NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki bir konferansta, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na taraf olanlardan birinin anlaşmayı ihlali halinde anlaşmanın etkili olmayacağını söyledi.

 • Afganistan'da bir NATO askeri öldürüldü

  Dünya, 22 Ekim 2018

  Afganistan'da bir NATO askeri öldürüldü

  Afganistan'ın batısındaki Herat vilayetinde bir NATO askerinin silahlı saldırı sonucu öldüğü bildirildi

  TSK, 'Mavi Balina Tatbikatı'nın görüntülerini paylaştı

  Gündem, 11 Ekim 2018

  TSK, 'Mavi Balina Tatbikatı'nın görüntülerini paylaştı

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen MAVİ BALİNA-2018 Davet Tatbikatı'na ilişkin görüntüleri yayınladı

  NATO 50 bin askerle gövde gösterisine hazırlanıyor

  Dünya, 10 Ekim 2018

  NATO 50 bin askerle gövde gösterisine hazırlanıyor

  NATO, 29 müttefik ve 6 ortağının katılımıyla düzenleyeceği ve son yılların en büyük askeri tatbikatı olacak "Trident Juncture 18" ile gücünü göstermeye hazırlanıyor.

 • Karargah emniyet subayına, kadın personeli tuvalette görüntülemekten dava

  Gündem, 09 Ekim 2018

  Karargah emniyet subayına, kadın personeli tuvalette görüntülemekten dava

  Karargah emniyet subayına, kadın personeli tuvalette görüntülemekten dava... NATO Tatbikatı'nda görevli Arnavut sivil kadın personeli, kadınlar tuvaletinde cep telefonuyla görüntülediği ileri sürülen 20 yıllık subay Orhan İ. hakkında 'özel hayatın gizliliğinin ihlal etmek' suçundan 4,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak olan Orhan İ. kendisini "Yerdeki idrar birikintisini kontrol ediyordum" diye savundu.

 • Milli e-posta NATO yolunda

  Gündem, 09 Ekim 2018

  Milli e-posta NATO yolunda

  Yüzde 100 milli bir haberleşme sistemi üzerine çalışmaya başlayan TÜBİTAK BİLGEM, KurumNet’i 2017 yılının başından beri, kurum içinde 2 bin çalışanıyla kullanmaya başladı. TÜBİTAK BİLGEM, diğer yandan savunma sanayi alanında faaliyet gösteren STM ile de işbirliği yaparak geliştirdiği ürünü kritik ve stratejik konularda haberleşme ihtiyacını karşılamak amacıyla ihale açan NATO’ya önerdi

 • Eski Bakandan Trump'a, Putin tepkisi

  Dünya, 08 Ekim 2018

  Eski Bakandan Trump'a, Putin tepkisi

  ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, ABD Başkanı Donald Trump'ın NATO ve Avrupa ülkelerine yönelik açıklamalarını eleştirerek Trump'ın bu anlamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e "adeta bir hediye" olduğunu söyledi

  Rusya'nın yanı başında askeri araçlar caddede!

  Dünya, 06 Ekim 2018

  Rusya'nın yanı başında askeri araçlar caddede!

  Son dakika... 25 Ekim'de Norveç’te başlayacak olan NATO'nun "Trident Juncture 2018" askeri tatbikatına katılacak olan ülkelerin askerleri ile askeri teçhizatlarının nakliyesi Danimarka ve İsveç'te trafiği felç etti. NATO tarihinin en büyük tatbikatında hedef, Rusya'nın 300 bin askerle yaptığı tatbikatın ardından yaşanacak olası bir duruma hızlıca müdahale etmek. Rusya Dışişleri Bakanlığı, tatbikatın dostane olmadığını belirterek, önlem alınacağını açıkladı