Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türk Edebiyatı'nın usta isimlerinden 97 yaşındaki Vedat Türkali tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi'nde yaşama veda etti.Yalova Devlet Hastanesi'nde cumartesi gününden bu yana tedavi gören yazar Vedat Türkali, bugün saat 06.00 sıralarında çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Türkali'nin ölüm haberini kızı Deniz Türkali, ''Babamı Vedat Türkali'yi kaybettik'' açıklamasıyla acı haberi duyurdu. Türkali'nin doktoru Özgür Akın Oto, ünlü yazarın cumartesi günü hastanede tedavi altına alındığını belirterek, "İdrar yollarında enfeksiyon vardı. Böbrek yetmezliği rahatsızlığı da devam ediyordu. Bu sabah çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi" dedi.

EŞİNİN YANINA DEFNEDİLECEK

Vedat Türkali’nin cenazesi 31 Ağustos Çarşamba günü öğle namazından sonra Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak. Ünlü edebiyatçı, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda eşi Merih Pirhasan’ın yanına defnedilecek. Merih Pirhasan ile Vedat Türkali 1942 yılında evlenmiş, Merih hanım 31 Ekim 2013’te hayatını kaybetmişti.

Usta yazarın vefatının ardından pek çok ünlü isim sosyal medya üzerinden paylaşımda bulundu.

Ahmet Mümtaz Taylan

"Başını eğmeden, düş'lerini düşürmeden, ideallerini kalemine mürekkep ederek yaşamış yazar baba Vedat TÜRKALİ. Su gibi git..."

Ahmet Ümit

"Usta bir yazarı, yorulmaz bir devrimciyi, büyük bir insanı kaybettik. Romanlarında yaşayacak. #VedatTürkali"

Ceyhun Yılmaz

"Bir Gün Tek Başına" gitti.
"Yalancı Tanıklar Kahvesi" kapandı.
Rıfat Ilgaz ortağına kavuştu.
#VedatTürkali
Ruhun şad olsun!
Rahmet ile…

Hakan Yılmaz

"Dal dediğin yapraklı olacak yemyeşil!
O zaman korkma nasıl olsa tatlı bir esinti verir!
#VedatTürkali"

Sunay Akın

"Türkçemizin sıra dağları ayrılıyor aramızdan bir bir, ölümsüz eserlerini bırakarak.. #VedatTürkali ustaya saygıyla.."

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?

Vedat Türkali (d. 13 Mayıs 1919, Samsun) yazılarında kullandığı ismidir. Senarist, şair ve romancı olan Türkali, liseyi Samsun Lisesi'nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuştur. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan'la evlenmiştir.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951'de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır.

Gar Yayınları'nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960'ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965'te yönetmenliği denemiştir.

Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır.

Mihri Belli'nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz'ın arkadaşı ve akrabasıdır. TKP'nin eski üyelerindendir. 2002 seçimlerinde DEHAP'dan aday olarak aktif siyasete atılmıştır.

Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan'ın babası, Deniz Türkali'nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini'nin dedesidir.