KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TOKİ

Türkiye'deki konut inşaasını biçimlendirme amaçlı ortaya çıkan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) kurulmasındaki en önemli sebep, yaşanan büyük depremler olmuştur. Cumhuriyet'in kuruluşunun henüz birinci yılında, Erzurum'un Horasan ilçesinde yaşanan deprem yöre halkını zor duruma düşürmüştür. Bunun üzerine, yetim ve zor durumda olanlar için ayrılan bütçenin idare edildiği Eytam Sandığı, Emlak ve Eytam Bankası'na dönüştürülmüş ve yapı sektöründeki faaliyetlere destek olması kararlaştırılmıştır.

Bu kuruluş için atılan adımdan 4 yıl sonra, Belediyeler kanunu aracılığıyla daha sağlıklı konutların yapılması amacıyla Ankara Belediyesi ile işbirliği yapılmış ve Bahçelievler'de memurlara özel konutlar hazırlanmıştır.

1939 yılında Erzincan'da yaşanan ve 120 bin konutun yıkılıp, 33 bin insanın hayatını kaybettiği depremin ardından konut sorunu ciddi olarak sorgulanmış ve 1940 yılında Ankara Saraçoğlu mahallesinin oluşturulması için Emlak ve Eytam Bankası sorumluluğunda Emlak Bank Ltd. Şti. kurularak 450 konutun inşasına başlanmıştır.

1980'li yıllara kadar sosyal devlet anlayışı kapsamında planlı kentleşme ve kamunun toplu konut yapımıyla ilgili çeşitli faaliyetler yapılsa da tam anlamıyla başarılı olunamamış ve gecekondulaşma ülkemizin yapısal sorunlarından biri haline gelmiştir. 

TOKİ, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatları ve 1984 yılında yürürlüğe giren 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu ile özerk Toplu Konut Fonu'na haiz, Genel İdare dışında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı adı ile kurulmuştur. 

Ancak, zaman içinde yaşanan mevzuat sorunlarıyla kurum atıl duruma gelmiştir. 1990 yılında 412 ve 414 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı şeklinde iki ayrı idare olarak örgütlenmiş, 1993 yılında da Toplu Konut Fonu'nun Genel Bütçe kapsamına alınmasıyla İdare kaynaklarının azalması, İdareyi konut üretiminden uzaklaştırmış, ülkemizin nitelikli konut ihtiyacı tam olarak karşılanamamıştır. 

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Marmara depremiyle bir kez daha kamunun konut yapımındaki işlev, görev ve eksiklikleri gündeme gelmiştir.

Toplu Konut İdaresi, 14/08/2003 tarih ve 12142 sayılı Başbakanlık kararıyla konut müsteşarlığının bağlı kuruluşu olmaktan çıkarıp Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na, 16/01/2004 tarih ve 802 sayılı Başbakanlık kararıyla da doğrudan doğruya Başbakanlığa bağlı kuruluş olarak görevlendirmiştir. 

2985 SAYILI KANUNA GÖRE TOKİ'NİN GÖREVLERİ ŞUNLARDIR:

Yurt içi ve yurt dışında doğrudan veya iştirakleri aracılığıyla proje geliştirmek; konut, altyapı ve sosyal donatı uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

Konut sektörüyle ilgili şirketler kurmak veya kurulmuş şirketlere iştirak etmek.

Konut inşaatı ile ilgili sanayii veya bu alanda çalışanları desteklemek.

Doğal afet meydana gelen bölgelerde gerek görüldüğü takdirde konut ve sosyal donatıları, altyapıları ile birlikte inşa etmek, teşvik etmek ve desteklemek.

Bakanlıkların talebi ve bağlı bulunduğu Bakanın onayı halinde talep konusu proje ve uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

İdareye kaynak sağlanmasını teminen kar amaçlı projelerle uygulamalar yapmak veya yaptırmak.

Devlet garantili veya garantisiz iç ve dış tahviller ile her türlü menkul kıymetler çıkarmak.

Ferdi ve toplu konut kredisi vermek, köy mimarisinin geliştirilmesine, gecekondu alanlarının dönüşümüne, tarihi doku ve yöresel mimarinin korunup yenilenmesine yönelik projeleri kredilendirmek ve gerektiğinde tüm bu kredilerde faiz sübvansiyonu yapmak.

Yurt dışından, görev alanıyla ilgili harcamalarda kullanılmak üzere Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü üzerine kredi almaya karar vermek.

Konutların finansmanı için bankaların iştirakini sağlayacak tedbirleri almak, bu amaçla gerektiğinde bankalara kredi vermek, bu hükmün uygulanmasına ilişkin usulleri tespit etmek.

Gerektiğinde her çeşit araştırma, proje ve taahhüt işlemlerinin sözleşmeyle yaptırılmasını temin etmek.

Kanunlarla ve diğer mevzuatla verilen görevleri yapmak.

Toki̇ Haberleri

 • TOKİ'den Elazığ'daki depremzedeler için konut

  Ajans Haberleri, 08 Eylül 2020

  TOKİ'den Elazığ'daki depremzedeler için konut

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen depremde evleri yıkılan vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak için 17 bin 800 konuttan oluşan projeyi hayata geçiriyor.

 • TOKİ'den 199 arsa satışı, 7 kiralama

  Emlak, 26 Haziran 2020

  TOKİ'den 199 arsa satışı, 7 kiralama

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ), 26 ilde 206 arsanın açık artırma yöntemiyle satışı ve kiralaması yapılacak. Yapılan açıklamada, 3 milyon 800 bin 951 metrekare büyüklüğünde 199 arsa satışa sunuldu, 1 milyon 345 bin 474 metrekarelik 7 arsa da 5 yıl süre ile kiralanacak

 • İndirim kampanyasında son 3 gün

  Emlak, 16 Haziran 2020

  İndirim kampanyasında son 3 gün

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) borcunu ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için düzenlediği indirim kampanyasının başvuruları 19 Haziran Cuma günü sona erecek.

  154 millet bahçesinin 11'i bitti

  İş-Yaşam, 22 Mayıs 2020

  154 millet bahçesinin 11'i bitti

  TOKi 11 Millet bahçesinin yapımını tamamladı. 81 ilde toplam 154 millet bahçesi yapılacak

  Terör mağduru aileler yeni yuvasında

  Gündem, 20 Mayıs 2020

  Terör mağduru aileler yeni yuvasında

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Toplu Konut İdaresince (TOKİ) terör mağdurları için inşa edilen ve yapımı tamamlanan bin 256 konut, hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı

 • Sosyal konutların temeli haziranda atılacak

  Emlak, 11 Mayıs 2020

  Sosyal konutların temeli haziranda atılacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 100 Bin Sosyal Konut projesi kapsamında, bu hafta Antalya, Mersin, Isparta, Adana ve Gaziantep'te kuraların çekileceğini, böylece 8 bin 900 konutun daha sahiplerinin belli olacağını bildirdi. 100 bin sosyal konutun temellerinin haziran ayı sonunda atılacağını bildirdi

 • Bakan Kurum: Bugün kuralar çekiliyor

  Emlak, 28 Nisan 2020

  Bakan Kurum: Bugün kuralar çekiliyor

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum '100 Bin Yeni Sosyal Konut' projesi kapsamında bugün Manisa Köprübaşı, Akhisar, Salihli ve Denizli Güney projelerinin kurasının bugün çekileceğini açıkladı. Önümüzdeki süreçte 64 bin konutun kurasının çekileceğini belirtti

 • Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması

  Emlak, 14 Nisan 2020

  Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, paylaşılan olumsuz görüntülerin Salda Gölü’nü koruma eksenli projeyi kesinlikle yansıtmadığını belirterek, "Salda Gölü bizim kalbimiz, en değerli varlıklarımızdan bir tanesidir. Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medyada bizlerin de asla kabul etmeyeceği görüntülerle ilgili, gerekli soruşturmayı başlattık. Salda geleceğe en doğal haliyle ulaşacak. Milletimiz müsterih olsun." dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı da Salda Gölü'ndeki inşaat alanına makineli araçların girmesi nedeniyle yüklenici firmaya sözleşmesindeki cezai hükümlerin işletildiğini bildirdi. Açıklamada, bu tür görüntülerin bir daha kesinlikle yaşanmayacağı, çalışmaların çevre hassasiyetini ve kamuoyu duyarlılığını gözetecek şekilde yürütüleceği belirtildi.

  TOKİ ve Emlak Konut taksitlerine erteleme

  Emlak, 26 Mart 2020

  TOKİ ve Emlak Konut taksitlerine erteleme

  Bakan Kurum, "TOKİ ve Emlak Konuttan ev alan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için nisan ve mayıs ayı konut taksitlerini erteliyoruz" dedi

  TOKİ'nin 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi'nde kuralar ertelendi

  Ajans Haberleri, 24 Mart 2020

  TOKİ'nin 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi'nde kuralar ertelendi

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"nde, hak sahibi olamayanların başvuru bedellerinin banka şubelerinden iadesi sırasında oluşabilecek sağlık riski nedeniyle kuraları erteledi.

 • TOKİ'den 'Salda' açıklaması

  Turizm, 15 Mart 2020

  TOKİ'den 'Salda' açıklaması

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Salda Gölü'nde yapılaşma ve betonlaşma olduğuna ilişkin sosyal medyada yer verilen görüntülerin, göl ve çevresindeki çalışmalara ait olmadığını bildirdi

 • Başkentte 2 bin 300 konut için kura çekildi

  Ajans Haberleri, 06 Mart 2020

  Başkentte 2 bin 300 konut için kura çekildi

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) dar gelirli vatandaşlara yönelik projesi kapsamında, Ankara'da inşa edilecek 2 bin 300 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi.

 • TOKİ'nin Kayseri'de inşa edeceği 700 konut için kura çekildi

  Ajans Haberleri, 04 Mart 2020

  TOKİ'nin Kayseri'de inşa edeceği 700 konut için kura çekildi

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) dar gelirli vatandaşlara yönelik yürüttüğü proje kapsamında Kayseri'de inşa edilecek 700 konutun hak sahipleri kurayla belirlendi

  TOKİ Kayseri kura çekilişi yapıldı mı?

  Merak Edilenler, 04 Mart 2020

  TOKİ Kayseri kura çekilişi yapıldı mı?

  Uygun fiyatlarla ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar TOKİ kapsamında yer alan Kayseri kura çekilişi yapıldı mı sorusuna yanıt arıyor. Peki TOKİ Melikgazi kuraları nasıl sorgulanacak? TOKİ Kayseri kura çekilişi yapıldı mı? İşte detaylar...

  TOKİ'nin inşa edeceği 550 konut için kuralar çekildi - KAYSERİ

  Ajans Haberleri, 03 Mart 2020

  TOKİ'nin inşa edeceği 550 konut için kuralar çekildi - KAYSERİ

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) dar gelirli vatandaşlara yönelik yürüttüğü proje kapsamında Kayseri'de inşa edilecek 550 konutun hak sahipleri kurayla belirlendi.

 • TOKİ kura çekiliş sonuçları İzmir 2020

  Emlak, 24 Şubat 2020

  TOKİ kura çekiliş sonuçları İzmir 2020

  TOKİ kura sonuçları İzmir için belli oldu. İzmir Karabağlar TOKİ kura çekilişi bugün saat 13.00 itibarıyla başladı. 750 konutun sahibini bulduğu TOKİ kura sonuçları sorgulama ekranı haberimizde...

 • TOKi kura çekiliş tarihleri

  Gündem, 24 Şubat 2020

  TOKi kura çekiliş tarihleri

  "Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi" kura çekiliş tarihleri belli oldu. TOKİ 2020 yılında her yıl her ilde toplamda 100 bin konut projesi için düğmeye başladı. Başvuru işlemlerinin ardından kura çekilişleri merak ediliyordu. TOKİ 2020 kura çekiliş tarihleri ne zaman?

 • TOKİ kura çekilişi ne zaman 2020

  Emlak, 19 Şubat 2020

  TOKİ kura çekilişi ne zaman 2020

  TOKİ kura çekilişi için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar TOKİ'den gelecek açıklamayı bekliyor. Peki, 2020 TOKİ kura sonuçları ne zaman açıklanacak?

  TOKİ kura tarihleri belli oluyor

  Emlak, 19 Şubat 2020

  TOKİ kura tarihleri belli oluyor

  TOKİ kura çekimi için tarihler yavaş yavaş netleşiyor. Dün yapılan açıklamalarla 100 bin sosyal konut projesine başvuran vatandaşların TOKİ kura çekimi İzmir ve Manisa için belirlendi. İşte 2020 TOKİ konutları kura çekiliş tarihleri