KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TOKİ

Türkiye'deki konut inşaasını biçimlendirme amaçlı ortaya çıkan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) kurulmasındaki en önemli sebep, yaşanan büyük depremler olmuştur. Cumhuriyet'in kuruluşunun henüz birinci yılında, Erzurum'un Horasan ilçesinde yaşanan deprem yöre halkını zor duruma düşürmüştür. Bunun üzerine, yetim ve zor durumda olanlar için ayrılan bütçenin idare edildiği Eytam Sandığı, Emlak ve Eytam Bankası'na dönüştürülmüş ve yapı sektöründeki faaliyetlere destek olması kararlaştırılmıştır.

Bu kuruluş için atılan adımdan 4 yıl sonra, Belediyeler kanunu aracılığıyla daha sağlıklı konutların yapılması amacıyla Ankara Belediyesi ile işbirliği yapılmış ve Bahçelievler'de memurlara özel konutlar hazırlanmıştır.

1939 yılında Erzincan'da yaşanan ve 120 bin konutun yıkılıp, 33 bin insanın hayatını kaybettiği depremin ardından konut sorunu ciddi olarak sorgulanmış ve 1940 yılında Ankara Saraçoğlu mahallesinin oluşturulması için Emlak ve Eytam Bankası sorumluluğunda Emlak Bank Ltd. Şti. kurularak 450 konutun inşasına başlanmıştır.

1980'li yıllara kadar sosyal devlet anlayışı kapsamında planlı kentleşme ve kamunun toplu konut yapımıyla ilgili çeşitli faaliyetler yapılsa da tam anlamıyla başarılı olunamamış ve gecekondulaşma ülkemizin yapısal sorunlarından biri haline gelmiştir. 

TOKİ, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatları ve 1984 yılında yürürlüğe giren 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu ile özerk Toplu Konut Fonu'na haiz, Genel İdare dışında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı adı ile kurulmuştur. 

Ancak, zaman içinde yaşanan mevzuat sorunlarıyla kurum atıl duruma gelmiştir. 1990 yılında 412 ve 414 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı şeklinde iki ayrı idare olarak örgütlenmiş, 1993 yılında da Toplu Konut Fonu'nun Genel Bütçe kapsamına alınmasıyla İdare kaynaklarının azalması, İdareyi konut üretiminden uzaklaştırmış, ülkemizin nitelikli konut ihtiyacı tam olarak karşılanamamıştır. 

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Marmara depremiyle bir kez daha kamunun konut yapımındaki işlev, görev ve eksiklikleri gündeme gelmiştir.

Toplu Konut İdaresi, 14/08/2003 tarih ve 12142 sayılı Başbakanlık kararıyla konut müsteşarlığının bağlı kuruluşu olmaktan çıkarıp Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na, 16/01/2004 tarih ve 802 sayılı Başbakanlık kararıyla da doğrudan doğruya Başbakanlığa bağlı kuruluş olarak görevlendirmiştir. 

2985 SAYILI KANUNA GÖRE TOKİ'NİN GÖREVLERİ ŞUNLARDIR:

Yurt içi ve yurt dışında doğrudan veya iştirakleri aracılığıyla proje geliştirmek; konut, altyapı ve sosyal donatı uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

Konut sektörüyle ilgili şirketler kurmak veya kurulmuş şirketlere iştirak etmek.

Konut inşaatı ile ilgili sanayii veya bu alanda çalışanları desteklemek.

Doğal afet meydana gelen bölgelerde gerek görüldüğü takdirde konut ve sosyal donatıları, altyapıları ile birlikte inşa etmek, teşvik etmek ve desteklemek.

Bakanlıkların talebi ve bağlı bulunduğu Bakanın onayı halinde talep konusu proje ve uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

İdareye kaynak sağlanmasını teminen kar amaçlı projelerle uygulamalar yapmak veya yaptırmak.

Devlet garantili veya garantisiz iç ve dış tahviller ile her türlü menkul kıymetler çıkarmak.

Ferdi ve toplu konut kredisi vermek, köy mimarisinin geliştirilmesine, gecekondu alanlarının dönüşümüne, tarihi doku ve yöresel mimarinin korunup yenilenmesine yönelik projeleri kredilendirmek ve gerektiğinde tüm bu kredilerde faiz sübvansiyonu yapmak.

Yurt dışından, görev alanıyla ilgili harcamalarda kullanılmak üzere Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü üzerine kredi almaya karar vermek.

Konutların finansmanı için bankaların iştirakini sağlayacak tedbirleri almak, bu amaçla gerektiğinde bankalara kredi vermek, bu hükmün uygulanmasına ilişkin usulleri tespit etmek.

Gerektiğinde her çeşit araştırma, proje ve taahhüt işlemlerinin sözleşmeyle yaptırılmasını temin etmek.

Kanunlarla ve diğer mevzuatla verilen görevleri yapmak.

Toki̇ Haberleri

 • TOKİ'den 7 ilde millet bahçesi ihalesi

  Emlak, 16 Eylül 2021

  TOKİ'den 7 ilde millet bahçesi ihalesi

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, ülke genelinde kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırmak amacıyla inşa edilen millet bahçelerinin 7 ilde daha yapımı için eylülde ihaleye çıkacak

 • TOKİ'den 21 ilde 263 arsa satışı

  Emlak, 10 Ağustos 2021

  TOKİ'den 21 ilde 263 arsa satışı

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Ankara ve İstanbul'un da aralarında bulunduğu 21 ildeki 263 arsayı açık artırmayla satışa sundu. Konut, ticaret, sanayi, özel sağlık tesis alanı, sanayi tesisi ve akaryakıt istasyon alanları niteliğindeki arsalara, yüzde 25 peşinat, 60 ay vadeyle sahip olunabilecek. Açık artırma, 26 Ağustos Perşembe 10.30 ve 27 Ağustos Cuma 10.30'da iki ayrı oturum halinde yapılacak

 • TOKİ'den Urfa'da satış

  Emlak, 27 Temmuz 2021

  TOKİ'den Urfa'da satış

  TOKİ, Şanlıurfa Merkez 'Eski Sanayi 1.Etap Projesi´nde inşa edilen konut ve iş yerlerini satışa sunuyor. Alıcılar, konut ve iş yerlerine yüzde 25 peşinat ve 120 ay vade ödeme planıyla sahip olabilecek

  1 milyonuncu evi Cumhurbaşkanı teslim edecek

  Emlak, 04 Temmuz 2021

  1 milyonuncu evi Cumhurbaşkanı teslim edecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) yapmış olduğu 1 milyonuncu evin anahtarını düzenlenecek törenle sahibine teslim edecek.

  Malatya'daki deprem konutlarında kura çekimi

  Gündem, 06 Haziran 2021

  Malatya'daki deprem konutlarında kura çekimi

  Malatya'da, Toplu Konutları İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından depremzede aileleri için Gelincik Tepesi’nde yapımı devam eden bin 553 konuttan 678’inin kurası, 11 Haziran’da çekilecek

 • TOKİ'den 149 konut ve 111 iş yeri satışı

  Emlak, 01 Haziran 2021

  TOKİ'den 149 konut ve 111 iş yeri satışı

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, 35 ilde 149 konut ile 21 ilde 111 iş yerini 16-17 Haziran'da açık artırma yöntemiyle satışa sunacak.

 • TOKİ'den yeni indirim kampanyası

  Emlak, 19 Nisan 2021

  TOKİ'den yeni indirim kampanyası

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ) konut-iş yeri satın alan ve taksitleri devam edenlere yönelik yüzde 20 indirim kampanyasının bu yıl da tekrarlanacağını bildirdi.

 • TOKİ'den 137 konut, 120 iş yeri satışı

  Emlak, 12 Mart 2021

  TOKİ'den 137 konut, 120 iş yeri satışı

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 31 ilde 137 konut ile 21 ilde 120 iş yerini 30-31 Mart'ta açık artırma yöntemiyle satışa sunacak.

  Elazığ'da konut kurası

  Emlak, 12 Şubat 2021

  Elazığ'da konut kurası

  Elazığ'da, geçen yıl meydana gelen 6.8'lik depremin ardından afetzedeler için Toplu Konut İdaresi'nce (TOKİ) Zafran Mahallesi'nde yapımı tamamlanan 162 konut için kura çekimi gerçekleştirildi

  TOKİ müzayedesi ne zaman?

  Gündem, 08 Aralık 2020

  TOKİ müzayedesi ne zaman?

  TOKİ müzayede ile 31 ilde 133 konutun satışını yapacak. Peki, TOKİ müzayedesi ne zaman? Merak edenler için detayları haberimizde derledik. İşte, TOKİ müzayede tarihi ve saati ile TOKİ müzayedesinde satışa çıkan daireler...

 • TOKİ müzayedesi ne zaman?

  Gündem, 07 Aralık 2020

  TOKİ müzayedesi ne zaman?

  TOKİ müzayedesi için geri sayım sürüyor. Müzayede kapsamında 31 ilde 133 konut müzayedeye çıkacak. Peki, TOKİ müzayedesi ne zaman? Merak edenler için detayları haberimizde derledik. İşte, TOKİ müzayede tarihi ve saati..

 • Sattığı taşınmazlar ipotek edilebilecek

  Emlak, 19 Kasım 2020

  Sattığı taşınmazlar ipotek edilebilecek

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından satışı yapılan taşınmazlara, talep halinde banka veya TOKİ lehine ipotek tescil ettirilebilecek

 • Banka şubesi önünde bir gece önceden sıraya girdiler

  Gündem, 01 Kasım 2020

  Banka şubesi önünde bir gece önceden sıraya girdiler

  Karabük'te, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaptırılan ve yarından itibaren satışa sunulacak 455 konut için vatandaşlar, müracaatların kabul edileceği banka şubesi önünde sıraya girmeye başladı.

  TOKİ'den Elazığ'daki depremzedeler için konut

  Ajans Haberleri, 08 Eylül 2020

  TOKİ'den Elazığ'daki depremzedeler için konut

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen depremde evleri yıkılan vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak için 17 bin 800 konuttan oluşan projeyi hayata geçiriyor.

  TOKİ'den 199 arsa satışı, 7 kiralama

  Emlak, 26 Haziran 2020

  TOKİ'den 199 arsa satışı, 7 kiralama

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ), 26 ilde 206 arsanın açık artırma yöntemiyle satışı ve kiralaması yapılacak. Yapılan açıklamada, 3 milyon 800 bin 951 metrekare büyüklüğünde 199 arsa satışa sunuldu, 1 milyon 345 bin 474 metrekarelik 7 arsa da 5 yıl süre ile kiralanacak

 • İndirim kampanyasında son 3 gün

  Emlak, 16 Haziran 2020

  İndirim kampanyasında son 3 gün

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) borcunu ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için düzenlediği indirim kampanyasının başvuruları 19 Haziran Cuma günü sona erecek.

 • 154 millet bahçesinin 11'i bitti

  İş-Yaşam, 22 Mayıs 2020

  154 millet bahçesinin 11'i bitti

  TOKi 11 Millet bahçesinin yapımını tamamladı. 81 ilde toplam 154 millet bahçesi yapılacak

 • Terör mağduru aileler yeni yuvasında

  Gündem, 20 Mayıs 2020

  Terör mağduru aileler yeni yuvasında

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Toplu Konut İdaresince (TOKİ) terör mağdurları için inşa edilen ve yapımı tamamlanan bin 256 konut, hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı

  Sosyal konutların temeli haziranda atılacak

  Emlak, 11 Mayıs 2020

  Sosyal konutların temeli haziranda atılacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 100 Bin Sosyal Konut projesi kapsamında, bu hafta Antalya, Mersin, Isparta, Adana ve Gaziantep'te kuraların çekileceğini, böylece 8 bin 900 konutun daha sahiplerinin belli olacağını bildirdi. 100 bin sosyal konutun temellerinin haziran ayı sonunda atılacağını bildirdi