KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TOKİ

Türkiye'deki konut inşaasını biçimlendirme amaçlı ortaya çıkan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) kurulmasındaki en önemli sebep, yaşanan büyük depremler olmuştur. Cumhuriyet'in kuruluşunun henüz birinci yılında, Erzurum'un Horasan ilçesinde yaşanan deprem yöre halkını zor duruma düşürmüştür. Bunun üzerine, yetim ve zor durumda olanlar için ayrılan bütçenin idare edildiği Eytam Sandığı, Emlak ve Eytam Bankası'na dönüştürülmüş ve yapı sektöründeki faaliyetlere destek olması kararlaştırılmıştır.

Bu kuruluş için atılan adımdan 4 yıl sonra, Belediyeler kanunu aracılığıyla daha sağlıklı konutların yapılması amacıyla Ankara Belediyesi ile işbirliği yapılmış ve Bahçelievler'de memurlara özel konutlar hazırlanmıştır.

1939 yılında Erzincan'da yaşanan ve 120 bin konutun yıkılıp, 33 bin insanın hayatını kaybettiği depremin ardından konut sorunu ciddi olarak sorgulanmış ve 1940 yılında Ankara Saraçoğlu mahallesinin oluşturulması için Emlak ve Eytam Bankası sorumluluğunda Emlak Bank Ltd. Şti. kurularak 450 konutun inşasına başlanmıştır.

1980'li yıllara kadar sosyal devlet anlayışı kapsamında planlı kentleşme ve kamunun toplu konut yapımıyla ilgili çeşitli faaliyetler yapılsa da tam anlamıyla başarılı olunamamış ve gecekondulaşma ülkemizin yapısal sorunlarından biri haline gelmiştir. 

TOKİ, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatları ve 1984 yılında yürürlüğe giren 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu ile özerk Toplu Konut Fonu'na haiz, Genel İdare dışında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı adı ile kurulmuştur. 

Ancak, zaman içinde yaşanan mevzuat sorunlarıyla kurum atıl duruma gelmiştir. 1990 yılında 412 ve 414 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı şeklinde iki ayrı idare olarak örgütlenmiş, 1993 yılında da Toplu Konut Fonu'nun Genel Bütçe kapsamına alınmasıyla İdare kaynaklarının azalması, İdareyi konut üretiminden uzaklaştırmış, ülkemizin nitelikli konut ihtiyacı tam olarak karşılanamamıştır. 

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Marmara depremiyle bir kez daha kamunun konut yapımındaki işlev, görev ve eksiklikleri gündeme gelmiştir.

Toplu Konut İdaresi, 14/08/2003 tarih ve 12142 sayılı Başbakanlık kararıyla konut müsteşarlığının bağlı kuruluşu olmaktan çıkarıp Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na, 16/01/2004 tarih ve 802 sayılı Başbakanlık kararıyla da doğrudan doğruya Başbakanlığa bağlı kuruluş olarak görevlendirmiştir. 

2985 SAYILI KANUNA GÖRE TOKİ'NİN GÖREVLERİ ŞUNLARDIR:

Yurt içi ve yurt dışında doğrudan veya iştirakleri aracılığıyla proje geliştirmek; konut, altyapı ve sosyal donatı uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

Konut sektörüyle ilgili şirketler kurmak veya kurulmuş şirketlere iştirak etmek.

Konut inşaatı ile ilgili sanayii veya bu alanda çalışanları desteklemek.

Doğal afet meydana gelen bölgelerde gerek görüldüğü takdirde konut ve sosyal donatıları, altyapıları ile birlikte inşa etmek, teşvik etmek ve desteklemek.

Bakanlıkların talebi ve bağlı bulunduğu Bakanın onayı halinde talep konusu proje ve uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

İdareye kaynak sağlanmasını teminen kar amaçlı projelerle uygulamalar yapmak veya yaptırmak.

Devlet garantili veya garantisiz iç ve dış tahviller ile her türlü menkul kıymetler çıkarmak.

Ferdi ve toplu konut kredisi vermek, köy mimarisinin geliştirilmesine, gecekondu alanlarının dönüşümüne, tarihi doku ve yöresel mimarinin korunup yenilenmesine yönelik projeleri kredilendirmek ve gerektiğinde tüm bu kredilerde faiz sübvansiyonu yapmak.

Yurt dışından, görev alanıyla ilgili harcamalarda kullanılmak üzere Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü üzerine kredi almaya karar vermek.

Konutların finansmanı için bankaların iştirakini sağlayacak tedbirleri almak, bu amaçla gerektiğinde bankalara kredi vermek, bu hükmün uygulanmasına ilişkin usulleri tespit etmek.

Gerektiğinde her çeşit araştırma, proje ve taahhüt işlemlerinin sözleşmeyle yaptırılmasını temin etmek.

Kanunlarla ve diğer mevzuatla verilen görevleri yapmak.

Toki Haberleri

 • Yalı Ataköy'den 5 milyon liralık alım yaptı

  Emlak, 17 Eylül 2019

  Yalı Ataköy'den 5 milyon liralık alım yaptı

  Emlak Konut GYO, Yalı Ataköy projesindeki 22 No'lu apart üniteyi 5 milyon 118 bin liraya TOKİ'den satın aldığını açıkladı

 • TOKİ ucuz konut satışları başladı!

  Emlak, 20 Ağustos 2019

  TOKİ ucuz konut satışları başladı!

  TOKİ ucuz konut satışlarına devam ediyor. TOKİ orta ve alt gelirli aileler için konut satışlarını hız kesmeden sürdürüyor. Sizler için TOKİ'de yer alan en son konu satışlarını derledik. 20 Ağustos itibarıyla 81 adet proje bulunuyor. İşte TOKİ'de yer alan projeler

 • TOKİ'den Atatürk Orman Çiftliği açıklaması

  Emlak, 16 Ağustos 2019

  TOKİ'den Atatürk Orman Çiftliği açıklaması

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ), Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki arsaların satışa çıkarıldığı iddialarına ilişkin, "Taşınmazlar Atatürk Orman Çiftliği'ne fiziksel olarak çok uzakta ve Çukurambar semtinde özel mülkiyetin içerisinde yer almaktadır. Haberlerde yayımlanan alanla satışa sunulan alanların farklı yerler oldukları uydu görüntüsü ile açıkça görülmektedir." açıklaması yapıldı

  TOKİ’den açık artırma ile konut satışı

  Merak Edilenler, 30 Temmuz 2019

  TOKİ’den açık artırma ile konut satışı

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul, Manisa, Balıkesir ve Bursa’da 267 konutu “Açık Artırma Yöntemi” ile satışa sundu. TOKİ’nin İstanbul Hizmet Binası Konferans Salonu ve Balıkesir Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi’nde bugün saat 13.00’de başlayan açık artırma ile alıcılarını bekliyor

  TOKİ'den açık artırma

  Emlak, 10 Temmuz 2019

  TOKİ'den açık artırma

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 23 ilde 159 iş yeri ile 19 ilde 55 adet konutu 'Açık Artırma Yöntemi' ile satışa sundu. Açık artırma 25 Temmuz'da yapılacak.

 • A’dan Z’ye yeni askerlik sistemi

  Sosyal Güvenlik, 02 Temmuz 2019

  A’dan Z’ye yeni askerlik sistemi

  Geçen hafta yürürlüğe giren Asker Alma Kanunu ile askerlik sistemi tümüyle değişti. Altı aylık askerlik süresini uzatanlara asgari ücretten az olmamak üzere harçlık ödenirken, askerlik yapanlara Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yapacağı konutlarda öncelik tanınacak. Askerliğini uzatanların asgari ücret üzerinden yapacakları borçlanma primleri Milli Savunma Bakanlığı’nca karşılanacak. Askerliğini öğretmen olarak yapanlar bir yıl asteğmen maaşı alacak. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni askerlik sistemi ile ilgili bilinmesi gereken ayrıntıları yazdı.  

 • TOKİ İstanbul için kurayı tamamladı

  Emlak, 02 Temmuz 2019

  TOKİ İstanbul için kurayı tamamladı

  TOKİ kura çekilişi canlı yayınla gerçekleşti. TOKİ, Başakşehir Ayazma'da inşa edilecek 311 konut ve Hoşdere'de inşa edilecek 337 2+1 ve 3+1 konutun kura törenleri yapıldı ve talihliler belirlendi. TOKİ Başakşehir Ayazma / Hoşdere kura sonuçları sıralı tam liste ne zaman yayınlanacak?

 • TOKİ Tuzla kura sonuçları sorgulayın!

  Emlak, 01 Temmuz 2019

  TOKİ Tuzla kura sonuçları sorgulayın!

  TOKİ İstanbul Tuzla 500 konut kura töreni canlı yayında yapıldı. 3+1 nitelikli konutların kura çekilişi sonuçları TOKİ'nin resmi sitesi üzerinde erişime açıldı. Peki TOKİ Tuzla kura çekiliş sonuçları nasıl sorgulanır? TOKİ 500 konut için isim listesi

  TOKİ heyecanı devam ediyor

  Emlak, 01 Temmuz 2019

  TOKİ heyecanı devam ediyor

  TOKİ Tuzla kura çekilişi bugün yapıldı ve 500 sosyal konut sahibini buldu. TOKİ geçen hafta Kayabaşı ve Silivri konutları için kura çekilişini yaptı ve sonuçları internet sitesi üzerinden yayınladı. Silivri ve Kayabaşı kura sonuçları sorgulama haberimizde yapılabiliyor. Tuzla kura sonuçları da canlı yayında yapıldı, işte sonuçları sorgulama sayfası

  TOKİ para iadesi 2019 ne zaman yapılacak?

  Merak Edilenler, 29 Haziran 2019

  TOKİ para iadesi 2019 ne zaman yapılacak?

  TOKİ çıkmayanlara geri ödeme ne zaman yapılacak? Şeklindeki sorular TOKİ kura çekimi yapılmasının ardından merak konusu oldu. Silivri ve Kayabaşı için yapılan kura sonuçlarında binlerce kişi ev sahibi olurken, kurada ismi çıkamayanlar için para iadesi nasıl yapılacak? İşte 2019 TOKİ para iadesi...

 • TOKİ kura sonuçları 26-27-28 Haziran!

  Emlak, 29 Haziran 2019

  TOKİ kura sonuçları 26-27-28 Haziran!

  TOKİ kura sonuçları vatandaşlar tarafından sıkça sorgulanıyor. İstanbul'da gerçekleşen Kayabaşı ve Silivri TOKİ konutları için yapılan kura çekiminde 26,27 ve 28 Haziran tarihleri arasında binlerce kişi ev sahibi oldu. TOKİ kura sonuçlarını yeniden sorgulamak isteyenler için detaylar haberimizde...

 • TOKİ sonuçları nasıl sorgulanır?

  Merak Edilenler, 28 Haziran 2019

  TOKİ sonuçları nasıl sorgulanır?

  TOKİ kura sonuçları sosyal medyada merak konusu oldu. Ev sahibi olmak isteyen milyonlarca vatandaş bu kuraları dikkatle takip ediyor. Peki TOKİ sonuçları nasıl sorgulanır? TOKi kura sonuçları sorgulama sayfası nerede? Toki kura sonuçları isim sorgulama nasıl yapılır?

 • TOKi Silivri kura çekimi başladı!

  Emlak, 28 Haziran 2019

  TOKi Silivri kura çekimi başladı!

  TOKİ kura çekilişi canlı izleyin! Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) 50 bin yeni sosyal konut projesi kapsamında İstanbul'da 5 projede dar ve orta gelirli vatandaşlar için talep toplanan 6 bin 300 konut için kura çekimlerine başladı. Bugün TOKİ Silivri 685 konut kura çekilişi yapılıyor. TOKİ kura çekilişini canlı olarak izleyebilirsiniz.

  TOKİ İstanbul kuraları çekiliyor

  Emlak, 27 Haziran 2019

  TOKİ İstanbul kuraları çekiliyor

  TOKİ İstanbul kura çekimi ile İstanbul'daki sosyal konutlar sahiplerini bulmaya başladı. Kayabaşı'ndaki 2+1 ve 3+1 toplam 4 bin 467 konutun sahipleri dün ve bugünkü kura çekilişleriyle belli oldu. Yarın ise TOKİ'nin Silivri'deki sosyal konutları için kura çekilişi var. İşte TOKİ Kayabaşı kura sonuçları

  TOKİ İstanbul kura çekilişi başladı

  Merak Edilenler, 26 Haziran 2019

  TOKİ İstanbul kura çekilişi başladı

  TOKİ kura çekimi heyecanı başladı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) 50 bin yeni sosyal konut projesi kapsamında İstanbul'da 6 bin 300 konut için kura çekimi yapılıyor. Dar ve orta gelirli vatandaşlar ev sahibi olacak. İşte 2019 TOKİ İstanbul kura çekiliş sonuçları

 • 
TOKİ Başkanı Bulut: İstanbul'a 10 bin yeni sosyal konut

  Emlak, 19 Haziran 2019

  TOKİ Başkanı Bulut: İstanbul'a 10 bin yeni sosyal konut

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, yıl sonuna kadar ekonomiye 16 milyarlık kaynak aktararak ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarını söyledi

 • TOKİ, İstanbul kura çekilişi açıklandı mı?

  Merak Edilenler, 17 Haziran 2019

  TOKİ, İstanbul kura çekilişi açıklandı mı?

  Binlerce kişinin beklediği TOKİ konutları çekilişi merak konusu oldu. İstanbul'da gerçekleştirilecek olan 5 projedeki 6 bin 318 konut için 318 bin 511 başvuru yapıldı.

 • TOKİ'nin İstanbul kura çekim tarihi açıklandı

  Emlak, 14 Haziran 2019

  TOKİ'nin İstanbul kura çekim tarihi açıklandı

  TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 50 bin sosyal konut projesinde şimdiye kadar 15 bin 125 konutun kura çekiminin tamamlandığını söyledi. Bulut "İstanbul'un 6 bin 300 konutluk kura çekimi 26 Haziran'da başlıyor" dedi. Cem Ali Çinkılıç'ın haberi

  Sınırda yapılan duvar tamamlanıyor

  Gündem, 11 Haziran 2019

  Sınırda yapılan duvar tamamlanıyor

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Hakkari'den Iğdır’a kadar olan 200 kilometrelik sınır hattında yapımı devam eden güvenlik duvarının yüzde 75'inin tamamlandığını açıkladı