KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TOKİ

Türkiye'deki konut inşaasını biçimlendirme amaçlı ortaya çıkan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) kurulmasındaki en önemli sebep, yaşanan büyük depremler olmuştur. Cumhuriyet'in kuruluşunun henüz birinci yılında, Erzurum'un Horasan ilçesinde yaşanan deprem yöre halkını zor duruma düşürmüştür. Bunun üzerine, yetim ve zor durumda olanlar için ayrılan bütçenin idare edildiği Eytam Sandığı, Emlak ve Eytam Bankası'na dönüştürülmüş ve yapı sektöründeki faaliyetlere destek olması kararlaştırılmıştır.

Bu kuruluş için atılan adımdan 4 yıl sonra, Belediyeler kanunu aracılığıyla daha sağlıklı konutların yapılması amacıyla Ankara Belediyesi ile işbirliği yapılmış ve Bahçelievler'de memurlara özel konutlar hazırlanmıştır.

1939 yılında Erzincan'da yaşanan ve 120 bin konutun yıkılıp, 33 bin insanın hayatını kaybettiği depremin ardından konut sorunu ciddi olarak sorgulanmış ve 1940 yılında Ankara Saraçoğlu mahallesinin oluşturulması için Emlak ve Eytam Bankası sorumluluğunda Emlak Bank Ltd. Şti. kurularak 450 konutun inşasına başlanmıştır.

1980'li yıllara kadar sosyal devlet anlayışı kapsamında planlı kentleşme ve kamunun toplu konut yapımıyla ilgili çeşitli faaliyetler yapılsa da tam anlamıyla başarılı olunamamış ve gecekondulaşma ülkemizin yapısal sorunlarından biri haline gelmiştir. 

TOKİ, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatları ve 1984 yılında yürürlüğe giren 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu ile özerk Toplu Konut Fonu'na haiz, Genel İdare dışında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı adı ile kurulmuştur. 

Ancak, zaman içinde yaşanan mevzuat sorunlarıyla kurum atıl duruma gelmiştir. 1990 yılında 412 ve 414 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı şeklinde iki ayrı idare olarak örgütlenmiş, 1993 yılında da Toplu Konut Fonu'nun Genel Bütçe kapsamına alınmasıyla İdare kaynaklarının azalması, İdareyi konut üretiminden uzaklaştırmış, ülkemizin nitelikli konut ihtiyacı tam olarak karşılanamamıştır. 

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Marmara depremiyle bir kez daha kamunun konut yapımındaki işlev, görev ve eksiklikleri gündeme gelmiştir.

Toplu Konut İdaresi, 14/08/2003 tarih ve 12142 sayılı Başbakanlık kararıyla konut müsteşarlığının bağlı kuruluşu olmaktan çıkarıp Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na, 16/01/2004 tarih ve 802 sayılı Başbakanlık kararıyla da doğrudan doğruya Başbakanlığa bağlı kuruluş olarak görevlendirmiştir. 

2985 SAYILI KANUNA GÖRE TOKİ'NİN GÖREVLERİ ŞUNLARDIR:

Yurt içi ve yurt dışında doğrudan veya iştirakleri aracılığıyla proje geliştirmek; konut, altyapı ve sosyal donatı uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

Konut sektörüyle ilgili şirketler kurmak veya kurulmuş şirketlere iştirak etmek.

Konut inşaatı ile ilgili sanayii veya bu alanda çalışanları desteklemek.

Doğal afet meydana gelen bölgelerde gerek görüldüğü takdirde konut ve sosyal donatıları, altyapıları ile birlikte inşa etmek, teşvik etmek ve desteklemek.

Bakanlıkların talebi ve bağlı bulunduğu Bakanın onayı halinde talep konusu proje ve uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

İdareye kaynak sağlanmasını teminen kar amaçlı projelerle uygulamalar yapmak veya yaptırmak.

Devlet garantili veya garantisiz iç ve dış tahviller ile her türlü menkul kıymetler çıkarmak.

Ferdi ve toplu konut kredisi vermek, köy mimarisinin geliştirilmesine, gecekondu alanlarının dönüşümüne, tarihi doku ve yöresel mimarinin korunup yenilenmesine yönelik projeleri kredilendirmek ve gerektiğinde tüm bu kredilerde faiz sübvansiyonu yapmak.

Yurt dışından, görev alanıyla ilgili harcamalarda kullanılmak üzere Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü üzerine kredi almaya karar vermek.

Konutların finansmanı için bankaların iştirakini sağlayacak tedbirleri almak, bu amaçla gerektiğinde bankalara kredi vermek, bu hükmün uygulanmasına ilişkin usulleri tespit etmek.

Gerektiğinde her çeşit araştırma, proje ve taahhüt işlemlerinin sözleşmeyle yaptırılmasını temin etmek.

Kanunlarla ve diğer mevzuatla verilen görevleri yapmak.

Toki Haberleri

 • TOKİ'nin indirim kampanyası başlıyor

  Emlak, 19 Eylül 2018

  TOKİ'nin indirim kampanyası başlıyor

  TOKİ tarafından konut ve işyeri alıcılarına yönelik bu yıl ikincisi yapılacak yüzde 24 indirim kampanyası cuma günü başlıyor

 • 'Kanal İstanbul bizim için en önemli proje'

  Emlak, 15 Eylül 2018

  'Kanal İstanbul bizim için en önemli proje'

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bakanlık olarak 100 günlük eylem planımız içerisinde Kanal İstanbul Projesi bizim için en önemli proje. Bu manada taşınmazların devrini yapıp İstanbul'da, Marmara'yı Karadeniz'e bağlayan 43 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul Projesi için 1/100.000 ölçekli planlar, akabinde alt ölçekli planları yapıp uygulamanın, ihale uygulamasının netleşmesine müteakip süreci Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi birlikte yürütecek." dedi.

 • TOKİ 20 ilde 176 arsayı satışa çıkarttı

  Emlak, 27 Ağustos 2018

  TOKİ 20 ilde 176 arsayı satışa çıkarttı

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ankara, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Nevşehir, Sivas, Tekirdağ, Van ve Yalova illerinde toplam 1.884.008 m2 büyüklüğünde 176 adet arsayı satışa sundu.

  TOKİ'den kurasız evler! 80 bin liradan başlıyor...

  İş-Yaşam, 27 Ağustos 2018

  TOKİ'den kurasız evler! 80 bin liradan başlıyor...

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 35 ilde 5 bin 543 konutu 80 bin liradan başlayan fiyatlar ve 285 liradan başlayan taksitlerle satışa sundu. Konutların kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacağını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, hiç konut sahibi olmama şartı arandığını söyledi. TOKi başvuruları nasıl yapılır? TOKİ şartları nelerdir? İşte ayrıntılar...

  TOKİ'de indirim kampanyası başlıyor

  Emlak, 26 Ağustos 2018

  TOKİ'de indirim kampanyası başlıyor

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik her yıl yapılan indirim kampanyasının bu yıl ikincisi başlıyor. TOKİ'den yapılan açıklamada, indirim kampanyasına başvuruların 21 Eylül'de başlayacağı belirtildi.

 • TOKİ'den kurasız evler! 80 bin liradan başlıyor...

  İş-Yaşam, 25 Ağustos 2018

  TOKİ'den kurasız evler! 80 bin liradan başlıyor...

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 35 ilde 5 bin 543 konutu 80 bin liradan başlayan fiyatlar ve 285 liradan başlayan taksitlerle satışa sundu. Konutların kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacağını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, hiç konut sahibi olmama şartı arandığını söyledi. TOKi başvuruları nasıl yapılır? TOKİ şartları nelerdir? İşte ayrıntılar...

 • TOKİ kura sonuçları isim listesi yayınlandı

  Emlak, 12 Temmuz 2018

  TOKİ kura sonuçları isim listesi yayınlandı

  TOKİ kura çekilişi yapıldı. 18-29 Haziran 2018 tarihleri arasında başvuru yapan vatandaşlar için gerçekleştirilen kura çekilişi sonrası ev sahibi olduğunu öğrenenlerden bazıları gözyaşlarına engel olamadı. Peki, TOKİ kura sonuçları isim listesi görüntüleme nasıl yapılır? İşte 2018 TOKİ İstanbul Silivri kura çekiliş sonuçları sorgulama...

 • Silivri TOKİ'de hak sahipleri belirlendi

  İş-Yaşam, 11 Temmuz 2018

  Silivri TOKİ'de hak sahipleri belirlendi

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul Silivri'de vatandaşlar için satışa sunulan bin 356 konuttan 934 konutun sahibi kura ile belirlendi

  TOKİ çekilişinde büyük heyecan!

  Emlak, 11 Temmuz 2018

  TOKİ çekilişinde büyük heyecan!

  Toki Silivri kura çekilişi bugün yapılıyor. Bin 356 konut için 20 bin 361 kişinin başvurduğu projede bugün ki kura sonucunda konut almaya hak kazananlar belli olacak. Toki Silivri kura sonuçları 2018 haberimizde

  TOKİ Silivri konutlarında kura günü belli oldu

  Gündem, 10 Temmuz 2018

  TOKİ Silivri konutlarında kura günü belli oldu

  TOKİ Silivri konutlarında kura çekimi için geri sayım başladı. TOKİ Silivri konutlarından ev almak isteyenler nefeslerini tutup kura gününü bekliyor. Peki TOKİ Silivri konut kurası ne zaman? Kura tarihi belli oldu. Detaylar haberimizde...

 • TOKİ’nin Silivri konut kurası yarın yapılacak

  Emlak, 10 Temmuz 2018

  TOKİ’nin Silivri konut kurası yarın yapılacak

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul Silivri’de dar ve orta gelirli vatandaşlar için satışa sunulan bin 356 konutun kurası yarın yapılacak.

 • TOKİ konutlarının kura çekimlerinde izdiham!

  Emlak, 09 Temmuz 2018

  TOKİ konutlarının kura çekimlerinde izdiham!

  İzmir'in Torbalı ilçesinde, 315 TOKİ konutu için 4 bin 270 başvuru yapılırken, noter huzurunda gerçekleşen kura çekimlerinde sevinçle üzüntü bir arada yaşandı. Yüzlerce kişi kura çekimine katılmak için kültür merkezine akın etti

 • TOKİ 6 ayda 20 bin 973 konutu ihale etti

  Emlak, 08 Temmuz 2018

  TOKİ 6 ayda 20 bin 973 konutu ihale etti

  Haziran ayı sonunda 63 ihalede 20 bin 973 konutun ihalesini yapan TOKİ, Temmuz ve Ağustos ayında yapacağı ihaleler ile 23 bin 214 konutun ihalesini gerçekleştirmiş olacak.

  TOKİ, 26 ilde 108 arsayı satışa sundu

  Emlak, 04 Temmuz 2018

  TOKİ, 26 ilde 108 arsayı satışa sundu

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 25 ile 108 adet arsayı satışa sundu. Arsalar 'açık artırma' yöntemi ile satılacak

  TOKİ'nin Silivri konutlarına yoğun talep

  Emlak, 01 Temmuz 2018

  TOKİ'nin Silivri konutlarına yoğun talep

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Silivri´de satışa sunulan bin 356 konutun başvuruları tamamlandı. TOKİ Başkanı Ergün Turan, dar ve orta gelir katmanı için satışa sunulan 1356 sosyal konuta 20 bin 639 başvurunun geldiğini söyledi.

 • Türkiye'ye 1 milyar dolarlık Avrupa'nın en büyük yatırımı

  İş-Yaşam, 28 Haziran 2018

  Türkiye'ye 1 milyar dolarlık Avrupa'nın en büyük yatırımı

  İnşaat ve finansmanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TOKİ tarafından sanayiye destek kapsamında yaptırılan Türkiye ve Avrupa'nın dev projesi KUMSmall Factory'nin lansmanı gerçekleştirildi. KUMSmall Factory Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Tahir Çelik, "Alışveriş merkezleri birbirinin tekrarı olmaya başladı, biz bu projede bunu yıkmış olduk. Türkiye'de alışveriş merkezleri tema projeleri olmak zorunda biz bunu savunuyoruz" dedi

 • Başvuru için son 2 gün! Bin 356 konut

  Emlak, 27 Haziran 2018

  Başvuru için son 2 gün! Bin 356 konut

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Silivri’de dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik satışa sunulan bin 356 konutun başvuruları 29 Haziran'da sona erecek

 • TOKİ faizsiz konut kredisi sorgulama

  Merak Edilenler, 26 Haziran 2018

  TOKİ faizsiz konut kredisi sorgulama

  TOKİ tarafından kullandırılan konut kredilerinin miktarı her yıl her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nca yıllık fiyat artış oranı kadar arttırılıyor. TOKİ faizsiz konut kredisinin 2018 yılında ne kadar olduğunu ve faizsiz konut kredisi kullandırma tablosunu yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca E devlet üzerinden Konut kredisi sorgulaması yapabileceğinizi de unutmayın

  İBB’den Ulaşım Akademisi

  Gündem, 21 Haziran 2018

  İBB’den Ulaşım Akademisi

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2 yıl önce hazırladığı “Ulaşım Akademisi” arazisiyle ilgili imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Kendi kamulaştırma alanı içinde olduğunu iddia edip plana itiraz eden TOKİ, revizyon planını İBB’nin istediği şekilde hazırladı