Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Ekin TÜRKANTOS/GAZETE HABERTÜRK

Her zaman neşeli, doğal, kendi gibi biri Kibariye. Buluşacağımız mekâna yine şen şakrak, güler yüzüyle geldi. Öyle bir enerjisi var ki, insanlar dönüp yeniden bakıyor. “Sor, ne istersen sor” diyor. Karşınızda böyle içten biri olunca elbette siz de motive oluyorsunuz. Yeni şarkısından, Tarkan’ın evlenmesinden, açmak istediği Roman Güzel Sanatlar Okulu’ndan, Başbakan ile katıldığı Romanlar buluşmasından bahsettik. Ve estetiğe karşı olduğunu, Tarkan’ın evlenmesine çok sevindiğini, kızını iyi yetiştirdiğini, arabesk albümü yapacağını çıtlattı sohbetimiz sırasında.

-Nasılsınız, nerelerdesiniz? Konserler devam ediyor ama televizyonda da göremediğimiz için özledik sizi...

Şov programları kaldı mı sence? Ortamda acayip bir şey var. Konserler önemli tabii ama önce konuşmamız gereken şeyler başka. Bombalardan, çocukların ölmesinden, tecavüzlerden inanılmaz acı çekiyorum. Neden böyle oluyor? Allah’ın istemediği şeyi kullar yapamaz diye biliyorum, öyle yazıyor Kuran-ı Kerim’de. İşimi 10 yaşımdan beri severek yapıyorum ama bunlar beni soğuttu. Allah kötü düşünen insanların kalbine öncelikle merhamet versin. Bunlar her şeyi engelliyor, etkiliyor. Televizyonda da çirkin programlar var. Kimseyi ekmeğinden etmek istemem ama kızıma bazı programları izletmiyorum. Televizyon çekimleri geliyor elbette ama istediğim program olmadığı için gitmiyorum. Ben yerimi almış, 50 senelik kadınım, reklama ihtiyacım yok, hava peşinde değilim, ekmeğimin peşindeyim. Ortam çok hoşuma gitmiyor.-Yeni şarkınız hayırlı olsun da, siz bu damar parçayla bizi tam da yaza girerken bunalıma mı sokacaksınız?

Eleştiriler olumlu, güzel tepkiler alıyorum. “Kadın kendini methediyor” diyeceksiniz belki ama az oldu, öz oldu. Şarkı çok güzel. Altyapılarla fazla uğraşmadık şarkı ortaya çıksın diye.

-Şarkının sözleri; “Diken diken batıyor sensizlik, gönlüme zor geliyor yaşamak, senden sonra gülemedim, dön desem dönemezsin, sev desem sevemezsin, seni çok özlüyorum.”

Kendi evladım dinledi ve “Anne bu en güzel şarkın” dedi. Aranjör Murat Yeter ile çalıştık. Altyapıları belki eleştirecekler ama bence eleştirmesinler, ben istedim.

-Nasıl bir albüm gelecek devamında?

Artık çok acele etmek istemiyorum. Ortalığı görmüyor musun? Millet ağlarken ben göbek atamam ya. Ama albüm çıktığında “Aferin kadına” diyecekler. Bugüne kadar dedirttim, yine dedirteceğim. Allah o ekmeği vermiş bana. Güzel projelerim var, sürpriz olsun. Herkes güzel şeyler yaptı. Mesela Tarkan’ın ve Sibel’in arabesk albümü güzel olmuş. Ben de naçizane Kibariye’ysem farklı bir albüm yapacağım.-Albüm dönemlerinde heyecanlı mı, stresli mi olursunuz?

Ben hiç gergin olmuyorum desem inanır mısın? Heyecan olmadan olmaz tabii. Ama o heyecanımı içkiyle, sigarayla değil, dua ederek yenerim. İnsanların alkışından heyecan duyarım ben. En sevdiğim şey alkış.

-Söz yazarları için eserlerini sizin okumanız büyük bir onur.

Benim için de gurur. Bugünekadar konservatuvarlı çocuklarla, şarkı söyleyip nota yazan müzisyen arkadaşlarımla çalıştım. Onlarla aram çok iyi. Kıskananım yok, ben de kimseyi kıskanmam. Sesimden, kişiliğimden eminim. Kibrim, kompleksim yok. Doğalım, alçak gönüllüyüm. Ne kadar küçülürsen büyürsün. Sesimin beğenilmesi nasıl hoşuma gidiyorsa benim de beğendiğim sesler dolu. Allah herkesin nafakasını, sesini kollasın.

-Sizin kalbinizde ne tarz parçalar yatıyor peki?

Bazen çok güzel bir şarkı sana gitmeyebilir. Bir de basit bir şarkı vardır, akar gider, yıkılır. “Bu kadın nasıl okumuş?” dersin. Şarkı güzeldir ama altyapısı eksiktir ya da sanatçı okumaktan zevk almamıştır. Benim de oluyor. En sevdiğim yönüm bir kere girer stüdyoya okur, çıkarım. Notam yok biliyorsun. Allah’ın verdiği kulak sağlamlığı var.

-İnanılmaz seviliyorsunuz. Bunda sesiniz kadar doğallığınızın payı da büyük. Şimdi bir albüm yapan şarkıcının, bir dizide oynayan oyuncunun yanına yaklaşamazsınız...

Sektöre girmek isteyen çok insan var. Sesi güzel olan kazansın. Herkes ekmeğinde. Hiçbir zaman gıybet yapmam, kendime yakıştırmam. Hava bize mahsus değil, olmamalı. Benim Allah korkum var. Ne kadar küçülürsen o kadar büyürsün. Böyle yaparlarsa kazanırlar. Beni bu kadar insan seviyorsa bir sebebi vardır. İyi niyetli olursan ekmeğini ölünceye kadar yersin. Ama yalan olursa, hava yaparsan, onu bunu beğenmezsen, gıybet yaparsan kayıpların çok olur.‘ÇATLAĞIM DA YOK, PATLAĞIM DA YOK’

-Size ‘Arabeskin yanık sesli kraliçesi’ diyorlar. Sizin kendinize yakıştırdığınız bir benzetme olsa, ne olurdu?

Arabeskin kraliçesi bana göre çok güzel. Bana bu adı taktıkları için Allah razı olsun ama kimse kimseden üstün değil. Kendimi büyük yollarda görmü- yorum. Kraliçe değilim. Ben daha çırağım. Bugün buradayız yarın değiliz. Baksana kimler ölüyor? Oya Aydoğan gencecik, güzelim, en sevdiğim kadın... Yüreği muhteşemdi, merhametliydi, kahroldum. Küçülmeyi seviyorum abi, o yüzden Allah sırtımı yere getirmiyor. Herkese de tavsiye ediyorum.

-“Botokssuz, kontürsüz güzel kadınım. Allah beni güzel yaratmış be. Güzel gacıyım” dediniz. Siz de yaş aldıkça güzelleşen kadınlardansınız bence...

İnsanın içinde kötülük yoksa güzeldir. Ayrıca bundan kim gurur duymaz ki? Bana “Bebek gibi kadın” demeleri gerekmiyor.-Hayatta değer verdiğiniz sizi genç tutan şeyler neler?

Filmin başrolü kızım sonra aktif olmam, huzur ve mutluluğum. Bir iki sağlık sorunum var ama herkeste olabiliyor. Sıkıntım olduğunda kimseden destek almadan çözebiliyorum. İnsan kendi kendini iyileştirebilir. Ben de demir değilim. Kızımın da bizim gibi hamuru iyi. Çok güzel bir babası var, beş vakit namazında. Birlikte Hacca, umreye gittik. Herkese tavsiyem şu gıybeti, canlarını yakan estetikleri bıraksınlar. Hem paraları gidiyor hem günah. Doktorlar şimdi bana kızacak. Olur da kaza geçirirsen yaptırabilirsin tabii ama ben eğrimle, doğrumla, dişimle, tırna- ğımla kendimim. Hiçbir yerimde çatlağım da yok, patlağım da yok. Al elle bak. Mankenlerden güzel hissediyorum kendimi. Göz benim, buruşuyorsa buruşsun, torbalanıyorsa torbalansın. Allah’ın verdiğini kimse bozamaz.

-Size “Kocan senden genç, estetik yaptırsana” diyorlarmış...

Evet inanabiliyor musun? Yahu neden yaptırayım, o beni bile bile almadı mı? Kızım var boyumca. Kendim olmayı seviyorum. Allah isteseydi, beni sesim kadar muhteşem bir kadın yapabilirdi. “Vardır bir bildiği” diyorum. Şükürler olsun ki gözüm var görebiliyorum, ağzım var yiyebiliyorum, elim var yemek yapabiliyorum.

-Kızınız Birgül’le en çok neler yapmaktan hoşlanırsınız?

En çok pasta, kurabiye yapmayı seviyor. Matematik ödevleri çok olsa da o mutfağı merak ediyor. İleride evlenecek, turşusunu kurmayacağım. Bütün çocuklarımız hayırlı insanlara düşsün. “Anne yemeğin içine ne koydun?” diyor. “İyice dikkat et, bana bir şey olduğunda bunları sen yapacaksın” diyorum. Ben yaşıyorum diye yapmıyor ama ben gidince yapacak. Allah yıllar sonra bana acayip bir kız verdi ya, yaşına göre çok terbiyeli, olgun. Çok mutluyum hem çocuğumdan hem kocamdan. Bir insan evlendiğinde ölünceye kadar geçinmeli. Kocam beni istemezse saygı duyarım. O zaman kızımla otururum. Bu saatten sonra ne yapacağım? Kızım kocam olur benim. 'MEGASTAR NE DEMEK BİLİYOR MUSUN SEN?'

-Uzun yıllardır mutlu bir evliliğiniz var. Tarkan da yeni evlendi. Ona tavsiye edeceğiniz bir şeyler olur mu?

Çok mutlu olsun. Tarkan’a darıldım.

-Düğüne çağırmadı diye değil mi?

Üzüldüm. Çünkü biz onunla çok samimiyiz. Tarkan’ı inanılmaz seviyorum. Ama olsun bir bildiği vardır. Kendi aile arasında yapması da hava peşinde olmadığının kanıtı. Tarkan o. Megastar ne demek biliyor musun sen? Kendi arasında mütevazı bir tören yapmış. Şakadan yapıyorum tabii, darılmadım. Evine giderim, hallederiz biz. Tarkan’ın kalbini ezbere biliyorum ben. Durdu durdu, turnayı gözünden vurdu. İnşallah bu evlilik 3 günlük olmasın. Tarkan kolay bir karar vermedi. Akıllı olduğu için çok iyi bir eş bulmuş. Ona yakışan, tatlı, onu toparlayacak bir hanım, derli toplu bir kız. Mutlu olsun. Tarkan bana göre 20 numara.

-Mutlu evliliğin sırrı nedir?

Saygı ve sevgi. Bir lafım var; tuzsuz, karabibersiz ev olmaz. Ufak tefek kavgalar her evde olur, büyütmemek gerek. İki kişi aynı anda konuşmamalı. Kimse dört dörtlük değil. Kimse mükemmeli aramasın.

-Keşke Tarkan’la bir düet daha yapsanız...

Hayatımda kimseyle 7 saat boyunca çalışmadım. Tarkan, en iyisi olsun diye beni çalıştırdı, iki şarkı okuduk. İnanılmaz bir proje yaptı çocuk. Şimdi dese gene hazırım. Ama yeni damat olduğu için bırakalım yaşasın. Canım cicim ayları hiç bitmesin.  Seni seviyorum ablacım. Karın çok güzel. Tuttum onu, elektrik aldım. Sana yâr olacağından eminim.'KIZIM BEN ROMAN KIZIYIM DA OYNAMAYI BİLMİYORUM'


-2014’te Milli Eğitim Bakanı ile görüşmüştünüz Roman Güzel Sanatlar Okulu için. Yeri belli mi, proje ne durumda?

Okumam yazmam yoktu ve içimde ukdeydi ya, kendisiyle görüştüm, çok yardımcı oldu. Yer arıyoruz. İşlerimden tam olarak ilgilenemedim ama projeler arasında duruyor, yapacağım.

-19 Nisan’da Başbakan ile Roman buluşması gerçekleştirdiğinizde toplantının iyi geçtiğini söylemiştiniz. Bir gelişme oldu mu?

Çok ağladım o toplantıda. Roman camiası, yol alındığını söyledi bana

-Romanların ne gibi sorunları var, nelerin öncelikli iyileşmesi gerekiyor sizce?

Romanlar garip. Onlar günlük yaşıyor ve çok güzel yaşıyor. Ceplerinde 5 bin liraları olsun, hepinizle paylaşır, yaşar ve yaşatırlar. Ertesi gün beş kuruş kalmaz, ağlaşmazlar da. Hayat dolular. Para, ev sıkıntıları var. Evlerine gidin saygıyı görün. Etsiz de yemek yemezler, Romanlar böyledirler. Evleri olsun, erzakları olsun başka şeyde gözleri yok. 

-Roman dansı zor mudur?

Kız ben Roman kızıyım da oynamayı bilmiyorum. Bazen sazcı çocuklar “Abla sen oynama, yapamıyorsun” diye dalga geçiyorlar. Oryantal Didem, Sibel Can çok güzel oynuyor. Bazı insanda Allah vergisi ama bende yok. Oynamayı da merak etmedim, şarkı söylemeyi sevdim. Benim işim şarkıcı- lık. Herkes kendi işini yapsın.

-Zor mu geliyor?

Zor gelmiyor kız, utanıyorum ben.

KISA KISA

-En son neye çok güldünüz?:

Okumam olmadığı için yıllar önce erkekler tuvaletine girmiştim. Gene yok ama büyük yazılarla yazarsan okuyabiliyorum. Hiç yoktan iyi.

-En son neye üzüldünüz?:

Babamın ölmesine. Giden gelmiyor. Ruhu benim yanımda. Torununu da beni de görüyor. Annem 75 yaşında, katarakt ameliyatı oldu ama benden iyi valla, aktif gacı.

-En son kime seni seviyorum dediniz?:

Kızıma, anneme, kocama.

-En sevdiğiniz şarkılarınız?:

‘Ecel Olsun’, ‘Peri Kızı’ ve ‘Kaç Kadeh Kırıldı Sarhoş Gönlümde’.