Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, artan petrol fiyatları ve döviz kurunun etkisiyle doğalgaz ithalat fiyatının tüketici satış fiyatlarının üzerine çıktığını belirterek, gerçek maliyetlere yakın bir satış fiyatının oluşmasının şirketlerin mali yapılarının korunması açısından önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

İthalat kontratlarında fiyatın petrole endeksli olarak belirlendiğini hatırlatan Arslan, şunları söyledi:

  • Global petrol fiyatları doğalgaz fiyatlarını belirgin şekilde etkiliyor. Brent petrol fiyatı geçen yıl temmuzda 50 dolar seviyelerindeydi. Bugün 74 dolar civarında seyrediyor. Bir yıl içinde yaklaşık yüzde 50 artış söz konusu oldu. Bu fiyat oluşumunun doğalgaz fiyatlarını etkilememesi mümkün değil. Önümüzdeki günlerde buna ilişkin bazı kararlar alınabileceğini düşünüyorum. Piyasa şartlarında benzer tüketim profiline sahip tüketicilerin gruplanarak farklı fiyat uygulanması dünya uygulamalarında da kabul görmüş bir yöntem ancak kademelendirmenin doğalgazın hangi amaçla tüketildiğinden ziyade, tüketim miktarı ve doğalgaz kullanımındaki dengesizlik faktörüne göre belirlenmesi daha doğru bir yöntem olarak görünüyor. Dolayısıyla doğalgazda tüketim miktarına göre yeni kademelerin belirlenmesi objektif bir fiyat oluşumu için gerekli olabilir.

YURT DIŞINA YATIRIM SİNYALİ

Arslan, doğalgaz dağıtım sektörünün genişleme çalışmalarını da sürdürdüğünü ve şirketlerin geçen yıl 101 ilçe ve yerleşim yerine gaz arzı sağladığını ifade etti.

Bu yıl yatırım programında yaklaşık 80 yeni ilçe bulunduğunu aktaran Arslan, malzeme fiyatları ve borçlanma maliyetlerindeki artışın genişleme yatırımlarının ilerlemesinde bazı zorluklar yaratmasına rağmen yatırımlarının devam ettiğini belirtti.

Arslan, 2019 sonuna kadar 1,5 milyar liralık yatırımla yaklaşık 110 ilçenin daha gaza kavuşmuş olacağını söyledi.

Hakkari, Şırnak ve Artvin'de şebeke yatırımlarının devam ettiğini dile getiren Arslan, şunları kaydetti:

"Yıl sonuna kadar 81 ilimizin tamamına doğalgaz ulaşmış olacak. Geçtiğimiz 15 yılda doğalgaz dağıtım sektörü çok önemli bir gelişim kaydetti. Büyüyen piyasamız operasyonel anlamda sektörümüzün tecrübesini belirgin şekilde artırdı. Doğalgaz dağıtım sektörü olarak çevre ülkelerde dağıtım şebekesi yatırımları planlıyoruz. Bilgi birikimimizin doğru şekilde yurt dışına taşınması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile koordineli şekilde çalışmalar yapacağız. Çevre ülkelere yaptığımız ziyaretlerde ciddi bir talebin söz konusu olduğunu görüyoruz. Doğru adımları atarsak önümüzdeki yıllarda yurt dışında ciddi projelere imza atacağımızı düşünüyorum."

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri