Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ramazanın 12 saat sürmesi ve ay boyunca edinilen yanlış beslenme davranışları vatandaşlar için gün içerisinde ciddi sorunlar teşkil edebiliyor.

Diyetisyen Aslıhan Güray, oruç tutanların iftar ve sahur arasında hazır gıda tüketimine dikkat etmelerini söyleyerek paketli gıdaların etiket bilgilerinin okunmasını ve glikoz-fruktoz şurubu içeren ürünlerden uzak durulması konusunda uyardı.

Güray, “Şerbetli ve hazır paketlenmiş gıdaların iftar sonrası ve iftar sırasında tüketilmemesine dikkat edilmeli. Çünkü bunların bazıları yüksek fruktozlu mısır şurubu içeriyor. Bu da kan şekerini birden yükseltmekte. Mısır şurubu kullanılan ürünler tüketildiğinde kanda leptin ve insülin daha az salgılanıyor. Bunun sonucunda da doyma hissinde gecikme ve azalma dolayısıyla da yemeye yatkınlık ve iştahta artma görülüyor” dedi.

“ETİKET BİLGİLERİNİ MUTLAKA OKUYUN”

İftar sırasında gazlı içecek ve meyve sularının tüketilmesini önermediklerini belirten Güray, “ Özellikle gün içerisinde susuzluğu artıracak olan glikoz- früktoz şurubu ve aspartam içeren gıdalardan uzak durmalıyız. Bunun yerine evde taze veya kuru meyvelerle ve uygun miktarda  doğal şekerle komposto ve içecekler hazırlayabiliriz bu sayede sıvı alımını da arttırabiliriz” ifadelerini kullandı.

KAN ŞEKERİNİZİ DENGELEYİN

İftar ve sahur arasını 4 öğüne bölündüğü zaman kan şekeri dengesinin daha kolay sağlandığını ifade eden Güray şunları söyledi:

İftar sonrasında meyve ve sebzenin aşırı tüketimi büyük bir hatadır. Meyveyi aşırıya kaçmadan belli porsiyonlarda tüketip yanında mutlaka kefir, ayran, yoğurt gibi süt ürünleri veya süt almalıyız. Böylece kan şekeri daha yavaş ve kotnrollü  yükselir.