Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Zika virüsünden etkilenen bebeklerin bir kısmının normal görünüme sahip olabilecekleri ancak bunun virüsün beyni etkilemediği anlamına gelmeyeceği belirtildi.

BBC'nin haberine göre, sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırmada, Zika virüsünden etkilenen bebeklerin 5'te 1'inin normal görünüme sahip olmalarına rağmen beyinlerinin hasarlı olduğu tespit edildi.

Brezilyalı araştırmacıların bin 501 Zika vakası üzerinde yaptıkları incelemede, virüsün gebeliğin son döneminde bulaşması durumunda bebeğin kafasının, gelişiminin büyük bölümünü tamamladığından normal göründüğünü ortaya koydu.

Federal de Pelatos Üniversitesinden Prof. Cesar Viktora, normal kafa yapısıyla doğan ve Zika virüsü bulaşmış bebeklere yüzde 20 oranında rastlandığını söyledi.

"SİVRİSİNEK ISIRMASI, KAN VE CİNSEL YOLLA BULAŞIYOR"

Zika virüsünün yeni doğanların beynine verdiği hasarın tespiti için yalnızca mikrosefali ve kızarıklıkları temel alan değil daha detaylı değerlendirmeyi içerecek bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu belirten Viktora, virüsün beynin üzerindeki etkilerinin gebeliğin son döneminde ve doğum sonrasında da gelişebileceğini söyledi.

Araştırmacılar, 2016'nın başında Brezilya'nın güneydoğusunu etkisi altına alan yeni Zika dalgasının, yıl sonunda yeni mikrosefali vakalarını beraberinde getireceği konusunda uyarıda bulundu.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, Mayıs 2015'te Brezilya'da tekrar ortaya çıkmıştı.

AA