Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Az ve çok uyuyan erkekler baba olamayabilir!
    1

    Uykunun azı da çoğu da erkeğin üremesine zararlı. Günde altı saatten az veya dokuz saatten fazla uyku erkeğin çocuk sahibi olma şansını azaltıyor.

    2

    Gecede altı saatten daha az uyuyan erkeklerin eşlerinin gebe kalma şansı yüzde 43 azalıyor. Aynı zamanda dokuz saati aşan uykunun da gebelik olasılığını yüzde 42 azalttığı ortaya çıktı.

    3

    Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Boston Üniversitesi’nde yapılan bu önemli araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

    4

    “Çalışma kapsamına alınan ve tüp bebek tedavisi gören 695 çiftte erkek ve kadınların yaş aralığı 21- 45 arasındaydı. Araştırmacılar tarafından erkeklerin gecelik uyku süresi düzenli olarak takip edildi. Bu sırada 12 aya kadar her 8 haftada bir çiftlerde gebelik olup olmadığı kontrol edildi.

    5

    Yeterli uyumayan erkeğin üreme kapasitesinin azaldığı ortaya çıktı. Gecede 7-9 saat arası uykunun erkekler için (üreme kapasitesi açısından ) en ideal süre olduğu belirlendi. Sperm gelişmesinde anahtar hormon olan “testosteron” üretiminin, uyku bozukluklarından etkilendiği saptandı.

    6

    Günlük testosteron salınımının büyük kısmı, uyku esnasında gerçekleşiyor. Uyku problemleri bu yolla sperm yoğunluğu ile beraber hareketini ve morfolojisini de olumsuz etkiliyor.”

    7

    GÜNDE İKİ KEZ UYUMAK FAYDALI!

    Uzmanlığı uyku düzensizlikleri üzerine olan psikolog Melinda Jackson ile Güney Avustralya Üniversitesi'nde görev yapan Siobhan Banks, şaşırtıcı bir araştırmaya imza attı.

    8

    İkiliye göre, günde 8 saat ya da daha fazla uyuduğu halde pek çok insanın uykusunu alamaması normal. Üstelik bu durum, mevsimlerden ya da başka dış etkenlerden kaynaklanmıyor.

    9

    Araştırma, hemen hemen herkesin uykusunun en az bir kez bölündüğüne dikkat çekiyor.

    10

    Derin uykudan bir ya da daha fazla kez uyanmanın, uyunan saatle ilgisi olmadığına da vurgu yapılıyor. Peki, bunun sebebi ne? İşte Jackson ve Banks'in araştırmasının kaynağı da bu soru.

    11

    İki uzman, çalışmaları sonucunda günde iki kez uyumanın insan sağlığına daha fazla olumlu etkisi olduğunu görmüş.

    12

    Bir kerede alınmaya çalışılan uykunun, iki büyük parça haline bölünmesi durumunda, uyku probleminin ortadan kalkacağı savunuluyor.

    13

    Her ne kadar günümüzde 8 saat uykunun faydalı olduğuna ve gece uyanmanın normal olduğuna dair yaygın bir inanış varsa da Jackson ve Banks, bu duruma müdahale edilmesi gerektiğini söylüyor.

    14

    Daily Mail'in haberine göre, araştırmanın da gerektirdiği gibi vücut saatimize daha uygun olan şekilde, iki parça halinde uykuyu almak, farkındalığı ve esnekliği de arttırıyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ