Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Küçükçekmece'de korkutan alarm!
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM / Ajanslar

Küçükçekmece Gölü son günlerde çevre kirliliği ile karşı karşıya. Gölde henüz belirlenemeyen nedenle ölen yüzlerce balık ve yengeç dün kıyıya vurdu. Çevredekiler balık ve yengeç ölümlerinin 2-3 gün önce başladığını belirtti.

İSTAÇ EKİPLERİ ÖLÜ BALIKLARI TOPLADI

Balık ölümleri sonrası göl çevresini yoğun bir kötü koku sardı. Son zamanlarda sürekli yaşanmaya başlayan toplu balık ölümleri bölge sakinlerini de endişelendirdi. Bugün de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir iştiraki ola İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) kıyı temizleme ekipleri gölün çeşitli bölgelerinde temizlik yaptı. Ekipler kıyıya vuran ölü balıkları çöp poşetleri içinde toplayarak araçlara yükledi.

BALIKÇILAR VE VATANDAŞLAR ENDİŞELİ

Kirlilik nedeniyle balık popülasyonunun azalmasından dert yanan balıkçılar ile evsel atıklardan kaynaklı kötü kokudan şikâyetçi olan vatandaşlar, Menekşe Deresi'nin ıslah edilmesini, Küçükçekmece Gölü'ndeki kirliliğin önlenmesini istiyor.

NUMUNE ALINDI

İhbarlar ve kötü koku nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çevre denetim ekipleri de inceleme yapmak üzere göle geldi.

Gölden numune alan ekipler, kirliliğin kaynağını belirlemek ve inceleme yapmak üzere örnekleri laboratuvara götürdü. Kıyıdaki kayalıklar arasında çok sayıda balık ölüsü görülürken, vatandaşlar kötü koku ve balık ölümlerinden şikayet etti.

Geçen yıl temmuz ayında göldeki kirlilik havadan böyle görüntülenmişti.
Geçen yıl temmuz ayında göldeki kirlilik havadan böyle görüntülenmişti.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.