Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Son dakika haberi: İDO iç hatlarını kapatıyor - İş-Yaşam Haberleri

    2011 yılında yapılan özelleştirme ihalesi ile 861 milyon dolarlık bedelle Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişim grubu tarafından alınan İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO) 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren iç hat seferlerini durduruyor.

    Şirket kaynaklarından alınan bilgilere göre İDO’nun Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar’dan oluşan iç hat seferleri 1 Aralık tarihinden itibaren artık yapılmayacak.

    Alınan bilgilere göre son dönemde döviz kurundaki yükselişe karşın, iç hatlardaki fiyat artış taleplerinin uygun görülmemesi, Osmangazi Köprüsü geçiş fiyatlarının düşürülmesinin İDO tarafından öngörülememesi nedeniyle tasarruf tedbirleri kapsamında şirket tarafından zarar eden tüm hatların geçici olarak kapatılmasına karar verildi.

    REKLAM

    İDO’nun geçen hafta yapılan yönetim kurulu toplantısında İskoçya merkezli yabancı ortak Souter’in talebi doğrultusunda alınan karar ile şirket, iç hat seferlerini durdurup daha çok dış hatlara odaklanacak.

    OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ

    İstanbul'un deniz ulaşımına ve trafik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 1987 yılında kurulan İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İDO), 2011 yılına kadar filosunu büyütmeye ve sefer sayısını artırmaya devam etti. Fakat şirket için olumsuz tablo 2011'in Haziran ayında özelleştirilmesinden sonra ortaya çıkmaya başladı.

    İDO için zor günler,şirketin en karlı hatlarından Eskihisar-Topçular hattında 2013 yılında başka bir firmanın da faaliyetegeçmesiylebaşladı. Eskihisar-Tavşanlı (Yalova) hattında yolcu ve araç taşımacılığı yaparak İDO'ya alternatif olan söz konusu şirket, İDO'nun İzmit Körfezi üzerindeki hakimiyetini kırdı.

    Ardından, 2016'nın yaz aylarında Osman Gazi Köprüsü'nün açılması da, İDO'nun seferlerini olumsuz etkiledi. Köprüden bugüne kadar 12 milyonun üstünde ve denizden de İDO'ya rakip firmanın Eskihisar-Tavşanlı (Yalova) hattında sadece 2017 yılında 2 milyon araç taşıdığı göz önüne alındığında İDO'nun yaşadığı kayıp daha net görülebiliyor.

    REKLAM

    MARMARAY VE MARTI PROJESİ SEFER SAYILARINI AZALTTI

    İDO'nun ihalesinden sonra dış hatları yaşadığı olumsuzluklar, iç hatlarda da bir süredir devam ediyor. 29 Ekim 2013'te faaliyete geçen Marmaray'ın ardından, şirket ilk önce Bostancı-Yenikapı seferlerinin sayısını azaltma yoluna gitti ve ardından bu hattı tamamen kapatma kararı aldı.

    2016 sonunda başlayan 'Kabataş Martı Projesi' ise, Bostancı-Kabataş seferlerinin Beşiktaş'a kaydırılmasına sebep oldu. Şirket, bir süre sonra bu hattın da yeterince kar etmediğini savunarak sefer sayısını azalttı.

    Son olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Şehir Hatları'nın 2017 yılında Bostancı-Karaköy hattını devreye alması ise, İDO'nun Bostancı-Beşiktaş seferlerine alternatif yarattı. Gelinen noktada, 1987-2011 arasında 24 yıl boyunca büyümesini sürdüren şirket, son 6 yıldır kamu yatırımlarının ve faaliyete geçen rakiplerin etkisiyle daralmaya ve en sonunda da iç hat seferlerini tamamen iptal yoluna gitti.

    İSKOÇ ORTAĞIN 30 ŞİRKETİ VAR

    İDO'nun iç hat seferlerini iptal etmesinin ardındaki isim olan şirketin İskoç ortağı Brian Souter'ın, toplu taşıma alanında 30'a yakın şirketi bulunuyor. Yatırımlarını Souter Investment adı altında gerçekleştiren İskoç işadamının, İngiltere, Kanada ve ABD’de faaliyetleri bulunuyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ