Genel

DHA'nın haberine göre, İstanbul'un Kartal ilçesi Uğur Mumcu Mahallesi Düzey Sokak'taki bir binanın otoparkında istinat duvarı çöktü. Otomobiller açılan çukura düşerken olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Çökme sonrası çukura düşen 3 araçta hasar meydana geldi.

 

İKİ BİNANIN GEÇİCİ OLARAK BOŞALTILMASINA KARAR VERİLDİ

AA'nın haberine göre, çevrede güvenlik önlemi alan ekipler, otoparkta bulunan diğer araçları kaldırdı. İstinat duvarının kalan kısmında çökme tehlikesinin devam etmesi nedeniyle iki binanın geçici olarak boşaltılmasına karar verildi. Apartman sakinleri de bu karar üzerine binayı boşalttı. Yıkılan istinat duvarından etkilenen binada yaşayan vatandaşlardan Dilek Tak, "Şiddetli bir yıkılma sesiyle kalktık. Camdan baktığımızda yan taraftaki duvar ve arabaların evimizin üzerine geldiğini gördük" dedi.

BAŞKAN YÜKSEL: EN KÖTÜ SENARYOYA GÖRE HAREKET EDİYORUZ

İstinat duvarı çöken bölgede incelemelerde bulunan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra olay yerinde açıklama yapan Yüksel, şunları kaydetti:

"Sitenin istinat duvarı çökmüş, arkadaşlarımız gerekli incelemeleri yapıyor. Bina sakinlerini tahliye ediyor arkadaşlarımız. Anbean teknik arkadaşlar buranın geoteknik ve statik hesaplarını yapıyor. Herhangi bir kayma devam ederse risk büyüyor demektir. Şu an binanın sıkıntı yaratabileceğine dair gözle görülür bir bilgi yok. Yarım saat, bir saat aralıklarla hem incelemeler yapılacak hem kayma gerçekleşiyor mu gerçekleşmiyor mu onu inceleyeceğiz. Bu ana kadar belki birkaç gün buradaki komşularımızı misafir edeceğiz, hem Kartal hem de Büyükşehir Belediyesi olarak. Teknik arkadaşlar görevinin başında."

En kötü senaryoya göre hareket ettiklerini ifade eden Yüksel, "Şu an için tek binanın duvarında sıkıntı var. Fakat bu kayma devam eder, istemediğimiz bir sonuç gerçekleşirse ön tarafa doğru yıkılma tehlikesini bekleyebiliriz. O yüzden iki binayı da tahliye edeceğiz. Bu bahsettiğim statik ve harita mühendislerinin anbean takip ettiği raporlara göre kayma olup olmadığını gördükten sonra belki buranın alınmasıyla bir destekle burası kurtulabilir."

Yüksel, daha sonra her site sakinleriyle görüştü. Ekiplerin binalardaki incelemeleri devam ediyor.

 

'DUVARLARI PATLATARAK İÇERİ GELDİ'

İHA'nın haberine göre, faciadan kıl payı kurtulan ev sakini, "Yan taraftaki duvarda çatlak vardı. Yağmur suyuyla beraber duvar esnemeye başladı. Bir anda olduğu gibi aşağı indi araçlarla beraber. Duvarları patlatarak içeri geldi. İçeride annem babam yatıyordu onlar kaçtı. Odada olsak paramparça olacaktık" dedi.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri