Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Diğer Sepp Blatter: "Dünya Kupası'nı satın alamazsınız" - Futbol Haberleri

    İngiliz basınına konuşan Blatter, hakkında çıkan yolsuzluk iddialarının ardından futboldan 8 yıl men cezası almasına rağmen karara itirazının kabul edileceğine inandığını belirterek, "Bu dünyada adalet olduğuna inanıyorum ve suç sayılacak hiçbir eyleme karışmadım" ifadesini kullandı.

    2022 FIFA Dünya Kupası'nın ev sahipliği sürecinde eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, UEFA Başkanı Platini'den ABD'ye oy vermesini rica ettiğini öne süren Blatter, "Ne kadar fazla politik gücünüz olursa olsun sona erecek. Dünya Kupası'nı satın alamazsınız" değerlendirmesini yaptı.

    Platini'nin, Sarkozy'nin isteğini reddettiğini ve oylamada ABD'ye oy vermeyi kabul etmediğini kaydeden Blatter, "Bunun probleme neden olabileceğini biliyordum. Olmaması i̇çi̇n çalıştık ama her şey i̇çi̇n çok geçti" şeklinde görüş belirtti.

    Hafta i̇çi̇nde FIFA'ya savunma veren 79 yaşındaki Blatter, masum olduğunun ortaya çıkmasını beklediğini kaydederek, "Kimseyi öldürmedim, banka soymadım, hiçbir yerden para almadım ve eski kız arkadaşım tarafından da süreç boyunca destek gördüm" i̇fadeleri̇ni̇ kullandı.

    FIFA, Blatter tarafından Şubat 2011'de Platini'ye yapılan 2 milyon İsviçre frangı ödemenin hiçbir yazılı yasal dayanağının bulunmaması gerekçesiyle iki futbol adamına da 8 yıl men cezası vermişti. Platini ve Blatter, FIFA Tahkim Kuruluna hafta içinde savunma verirken, cezada değişiklik olmaması halinde tarafların Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) başvurması bekleniyor.

    BAŞKANLIK SEÇİMİ 26 ŞUBAT'TA

    FIFA'daki başkanlık seçimi, yolsuzlukların gölgesinde 26 Şubat'ta Zürih'te yapılacak. Adaylar arasında UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı ünlü iş adamı Tokyo Sexwale ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife bulunuyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ